| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.01.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 1

PİYASADA DURUM

Galileo Galilei demiş ki; “Fakat, gene de dünya dönüyor.”

Ocak ayını geride bırakırken, yıl başında yaşadığımız döviz artışından bazı bilgisayar şirketlerinin nasıl etkilendiğini aktarmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Aralık 1994’te Amerikan Doları yaklaşık 36,000., TL seviyesinde idi. Son kullanıcı ile çalışan bilgisayar şirketlerinin büyük bir kısmı satış fiyatlarını her ne kadar ana firmalar ve toptancılar gibi döviz olarak belirleseler de, müşteri ile anlaştıktan sonra ödemeleri alırlarken Türk Lirası kabul ediyorlar.

Ekonominin doğal getirisi olarak ödemeler 1 hafta, 10 gün gibi vadelerle olabiliyor. Zaten bu sürelere ödeme almıyorsanız, satış yaparken pek şansınızda yok. İşte, Aralık 20’den sonra mal satıp, Ocak ilk haftaya ödeme alanlara bu pahalıya mal oldu.

Bir haftada dövizin %10 yükselmesi, şirketleri maliyetine satış yapmış durumuna getirdi. %10 ila 20 arasında marjla çalışılan bir piyasa durumuna gelen sektörde eğer dövizin yükselmesi bu tempo ile devam ederse, Türk Lirası olarak tahsilat yapacak şirketler üzülecek gibi gözüküyor.

Bunun yanı sıra, donanımların döviz olarak fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi, daha önceden elde edilen kazanca, daha çok ürün satarak ancak ulaşılmasını sağlıyor.

En basit örnek; CD-ROM sürücülerde. Geçen sene 200 Amerikan Dolarının üstünde satılan tek hızlı sürücülerin bugünlerde kimse almak için yüzüne bakmıyor. Üstelik yaz başında 200 doların hemen altına inen çift hızlı sürücü fiyatının daha da altına üç hızlı, dört hızlı sürücüler almak mümkün.

Pek çok kullanıcının ortak görüşü, bilgisayar donanımına yapılan yatırımın artık çok kısa sürede değerini yitirdiği. Bazı donanımı üstüne para vermeye kalksanız, çalışır durumda olsa bile elden çıkaramıyorsunuz.

Gerçi, bir takım yayın organlarımızın çabaları ile ikinci el piyasasında bir hareket mevcut. Ancak, ikinci el ürünü satmak isteyenler göz göre göre, en son teknoloji diyerek sadece 6 ay önce aldıkları bir ürünün dolar fiyatının %40 düştüğünü, bunu Türk Lirasına çevirdikten sonra da %40 civarında indirim yapacaklarını keşfettiklerinde, elden çıkarmaktan vazgeçiyorlar.

Gösterimde olan filmlere gelirsek, bilgi işlemcileri ilgilendireceğini sandığım bir film bu günlerde vizyonda; “The Mask”. Önümüzdeki günlerde de “Lion King” başlayacak. Biz bilgi işlemcilerin, neler yaptıklarını gidip sinema salonlarında görmek çok keyif verici bir olay. Bunu muhakkak yaşayın. Hatta, önce film olarak seyretmek sonra da nasıl yapıldığını düşünüp, irdelemek için, bir filme iki defa bile gidebilirsiniz.

Gelen günlerin sağlıklı olması dileğiyle.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
1. Sayı önceki yazı 1. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye