| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.01.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 2

YAZILIMA BAKIŞ

“Kötülüğün muzaffer olabilmesi için tek şart, iyi insanların hiç bir şey yapmamasıdır.” Edmund Burke

Yazılımcıların neler yaptıklarını biraz irdelemek istiyorum.

Bir sene tek düzen hesap planına geçiş, bir başka sene kambiyo defteri. Önümüzdeki günlerde çıkması beklenen muhasebe yazılımlarında uyulması gereken kurallar. Öyle görünüyor ki, kambiyo defteri tutulmasının zorunlu hale getirilmesi, yazılımcılara iyi bir nefes aldırdı.

Versiyon yenilemeler, ek modüller. Bunların satışı, servis hizmetleri, bilgilerin aktarılması. Kanuni taleplerin sürekli değişmesi yazılımcılara epeyce iş potansiyeli doğuruyor.

Ancak, galiba genelde düşülen bir hatayı ben de yaptım ve yazılımı sadece ticari paket program olarak değerlendirdim. Halbuki, madalyonun bir de öbür yüzü var. Yazılım, sadece ticari paket programlardan oluşmuyor. Bunun dışında da, artık Türkiye’de hemen hemen her konuda üretimine başlanmış diğer konular mevcut.

Sık sık görmeye alıştığımız, kolejlere hazırlık, üniversiteye hazırlık gibi çoklu ortam destekli eğitim, öğretim programları üretimine de ilgi var.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Softex fuarında ilginç çalışmalarla karşılaşacağımı düşünüyorum.

Her konuda yazılım hazırlayan şirketlerimizin araştırma ve geliştirme departmanlarına ciddi kaynaklar harcadığını, gider kalemlerinin en büyük kısmının ürün hazırlamak için kullanıldığını biliyorum. Bu rakamların yurt dışında harcananlardan az olduğunu bilmemize karşın, oran olarak yakın mıdır, araştırmakta fayda var. Uluslararası piyasada rekabet edebilmek için en azından onların silahları ile ortaya çıkmak gerekiyor. Yurt dışından para kazanmak için, zaten mevcut olan bir ürünün daha iyisinin yapıldığını söyleyerek ortaya çıkmaktansa, özgün fikirlerle yola çıkarak, daha önce düşünülmemiş bir ürünü pazara sunarak, rekabetin acımasız kaidelerinden uzak durabiliriz.

Üstelik, ülkemizde yazılımcı iş gücü yurt dışından (Avrupa ve Amerika) daha ucuz. Bazı Avrupa firmaları üretim departmanlarını Türkiye’ye kaydırdılar bile. Türkiye’de ürettikleri, geliştirdikleri ürünleri Avrupa ve Amerika pazarına sunuyorlar. Kendileri ile yaptığım görüşmelerde üretim departmanlarının masraflarında ciddi bir azalma oluştuğunu, bu kararı vermekle isabet ettiklerini ifade ettiler.

Yurt dışından çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. Origin firmasının piyasaya sürdüğü Wing Commander III isimli oyunun geliştirilmesi için harcanan para 4 milyon Dolar. Etrafıma şöyle bir baktığımda bu bütçe ile her halde bizde buna benzer yazılımlar üretebilirdik diyecekleri görür gibiyim. Ancak artık özellikle hoş vakit geçirmeye yönelik yazılım üretiminde sadece yazılımcılar değil, aktörler, ses sanatçıları da yer alıyor. Bütçenin bir kısmı da bu kişilere gidiyor.

Sağlıklı, başarılı, mutlu günler sizlerle olsun

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
2. Sayı önceki yazı 2. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye