| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 30.01.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 2

GÜNLERLE GELEN

Ramazan’ın içindeyiz. Geçtiğimiz senelerden edindiğim izlenimler sonucu, bilgisayar sektöründe işlerin bir miktar azalması kaçınılmaz. Özellikle donanım satışlarında, bayramdan sonra anlaşma yapmak isteyecek müşteri sayısında artış olacaktır. Dolayısı ile cirolarda bir miktar eksilme oluşabilir.

Ancak, sömestr tatilinin araya girmesi ev pazarına yönelik donanım ve malzeme satışlarını yükselttiği için durum yine de kötü sayılmaz.

Ticari yazılımlar için satış rakamları geçen yazımda da belirttiğim gibi yeni kanuni değişikliklerin bir an önce uygulamaya konması gerektiği için düşmeyeceğe benziyor. Yaptığım bir kaç görüşme, ticari yazılımlar için hizmet veren şirketlerin hayatlarından memnun olduğunu ortaya çıkardı.

Donanım kısmında da, özellikle Karma grubunun getirttiği Boca modemlerin, bilgisayar alıcılarının bir kısmını modem sahibi yapmaya başladığını görüyorum. Özellikle fiyat/performans analizi yaptığımda, kullanıcıların bilgisayar ortamında haberleşmeye geçmelerine imkan sağlayacak bu cihazın gerçekten ekonomik olduğunu ve iyi bir satış grafiği yakaladığını izlemek mümkün.

Yazıcı satışlarında da yeni başlayan kampanyalar pazarı hareketlendirdi. Özellikle Digital’ın yazıcı pazarındaki atağı dikkatle izleniyor.

Önümüzdeki günlerde Eltek’in yeni transferlerinin çalışmaları doğrultusunda projelere başlaması bekleniyor, hatta bu çalışmalar başlamış durumda. Yeni bayiler araştırılıyor.

Geçen haftanın konularından birisi yaşantımıza yeni giren sözcüklerdi. Pek çok basın yayın organında bu konuda haber yapıldı. Bundan sonra şöyle el kitapları okuyabilirsiniz. Tekercik’i tekercik sürücüye yerleştirdikten sonra kapağını kapatınız. Araç çubuğundan dosyayı ve aç’ı tıklayınız. İşin esprisi bir yana, bu tür terimleri bir süre kullandıktan sonra geçerli olup olmayacağını anlayabileceğiz. Örneğin çoklu ortam epeyce taraftar buldu ve gündelik kelime kullanım dağarcığımıza yerleşti. Merak ettiğim CD-ROM sürücü’ye ne denecek?

Son zamanlarda internet’ten söz etmeden geçen bir hafta yok. Yayın organları hemen hemen her hafta internet ile ilgili en az bir haber yapıyorlar. Son bilgilere göre, IBM’in OS/2’nin yeni versiyonunda internet’e erişimi kolaylaştıracak bir yapı oluşturmasının ardından, Microsoft’ta Windows ‘95 ‘te bunu hedeflemiş durumda. Görebildiğim kadarı ile internet’e bilgisayar kullanıcılarının en kolay şekilde erişmesini sağlamak birincil hedeflerden olmaya başladı. Burada bizim için en büyük problem, grafik ortamda erişimi sağlayıp, grafik olarak WEB kullanmak istersek, Türkiye’den dışarıya çıkıştaki hız problemlerinden dolayı başarısızlığa uğramak olacaktır. Buna da herhalde bir çözüm bulunacak. Muhtelif özel sektör şirketleri, üniversitelerde bu tür faaliyetler devam etmekte.

Bu haftanın sözü Einstein’dan geliyor. “Bir adam güzel bir kızın yanında bir saat oturursa, bu ona bir dakika gibi gelir. Fakat bir de sıcak bir sobanın üzerinde bir dakika otursun, bu ona bir saatten de daha uzun gelir. İşte relativite budur.”

Haftaya buluşuncaya değin, mutluklar sizinle olsun.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
2. Sayı önceki yazı 2. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye