| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.02.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 3

TAM ZAMANI

Başlığı görünce kendi kendinize sormuş olmalısınız, neyin tam zamanı? Aslında bu yazı bir miktar şirket sahipleri, yöneticiler, bilgi işlem müdürleri, son kullanıcıları kısacası alıcıları ilgilendiriyor.

Alıcıları ilgilendiren bir konunun doğal olarak satıcıları da ilgilendirmesi kaçınılmaz. Çünkü, alıcıların nasıl davranacağını önceden tahmin ederek ürünü satmaya çalışmak, hazırlıklı olmak önemlidir.

Bildiğiniz gibi geçen seneye kadar, şirketler genelde alımlarını sene sonunda yapmaya çalışırlardı. Bunda en büyük etken, demirbaşlarını yılın son gününde dahi alsalar bedelinin %50’sini amortismana ayırıyorlardı. Özellikle bilgi işlem sektöründe, yılın son iki üç ayı hemen hemen yılın kalan dokuz ayına eşit cirolar yapılabiliyordu.

Geçtiğimiz sene ise yapılan bir değişikle bu imkan ortadan kaldırıldı. Artık demirbaşı aldığınız aydan itibaren sene sonuna kadar geçecek süre kadar amortisman ayırabiliyorsunuz. Dolayısı ile aralık ayında yapacağınız bir demirbaş alımının ancak on ikide birini amortismana ayırmanız mümkün. Üstelik kalan kısmını amortismanın biteceği son yıla kadar bekletiyorsunuz.

Bu durumda ortaya çıkan sonuç, işletmelerin özellikle bilgi işlem ile ilgili yatırımlarını yılın ilk üç ayında yapmalarında fayda görecekleri.

Bilgi işlem sektöründe yaptığım pek çok görüşmede, ocak ayı satışlarının şirketleri memnun etmediği, Ramazan’ın da etkisi ile şubat ayında bir miktar daha da azalış olabileceği beklentisini tespit ettim.

Bununla birlikte, eğer demirbaşlar ile ilgili bir takım yeni uygulamalar dikkatle incelenir ve alıcılara aktarılabilirse pazarda bir miktar genişleme olacağının da düşünüldüğünü gözledim.

Hislerim, bilgisayar ile ilgili yatırımı özellikle demirbaş olarak yapmak isteyen şirketlerin, bilgi işlem sektörüne para harcamaya başlamalarının tam zamanının geldiğini söylüyor. Vakit çok geç olmadan ihtiyaç duyduklarınızı temin edin, model yenileyin.

Model yenileyin dediğimde hemen belirteyim; geçtiğimiz hafta Microsoft Word ve Excel ürünlerinin Türkçe sürümlerinin yeni versiyonlarını tanıttı. Türkçe versiyonların eski sürümlere ait olmasından dolayı, İngilizce versiyonları kullanan kullanıcıların elde ettikleri bütün olanaklardan faydalanamayan son kullanıcılar için olumlu bir gelişme.

Son olarak, geçtiğimiz hafta sonunda bir günlük gazetedeki iki ayrı röportajda, röportaj yapılan kişilerin e-mail kullandıklarını okudum. Ne kadar keyiflendiğimi anlatamam. Üstelik ikisi de bilgi işlemci değiller. Darısı bizim bilgi işlemcilerin başına.

Sevgi ve hoşgörü yılı içerisinde bulunduğumuzu tekrar hatırlatarak, yaşanacak günlerin sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dilerim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
3. Sayı önceki yazı 3. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye