| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 13.02.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 4

DENETİM

Socrates’ten bir özdeyişle sohbetimize başlayalım. “Hiçbir iş yapmayan adam boş oturuyor demektir. Fakat kendi yetenek ve bilgisinden daha aşağı bir işte çalıştırılan adam da onun kadar boş oturuyor demektir.”

Başlıkta verdiğim konuya geri dönersek, endişe etmeyin, denetimden kastım sansür değil. Şirketlerin çalıştırdıkları elemanların yaptıklarını şirket dışından kuruluşlara kontrol ettirerek, sağlıklı olup olmadığından haberdar olmaları.

Son sıralarda, müşterilerle yaptığım görüşmelerde, özellikle servis hizmetlerinin verilmesinde, istenen tekliflerin iletilmesinde bazı problemlerin ortaya çıktığını gözledim.

Çok uluslu şirketlerin hemen hemen hepsinin kendi bünyesinde yapılan işlerin şirket politikalarına uygunluğunu denetleyen denetçiler mevcuttur. Amaçları, müşterilere verilen tekliflerin, götürülen servis ve hizmetlerin şirketin ismi ile uygun olup olmadığını incelemektir.

Banka ve benzeri kuruluşlara bakarsanız, müfettişlerin çalıştığını görürsünüz. Kanımca, özellikle belli bir boyutun üstündeki bilgisayar şirketleri için, bağımsız denetçi kavramının gündeme getirilmesinde yarar var. Şirket dışından, tarafsız olarak bu işlemi yaparak hazırlanacak raporlar, müşteriler ile olan sorunları minimuma indirecek, hizmet kalitesini arttıracaktır.

Amaç, çalışanları üst yönetime ihbar etmek olarak düşünülmemelidir. Üst kademe sırça köşkte oturup, her şeyi güllük gülistanlık görürken, son kullanıcılarla elemanların yaşadığı problemler, bir gün büyük ölçekte ortaya çıkabilir ve şirkete zarar verebilir.

Eğer, yönetimin bu iş için ayrılmış bir bütçesi yoksa, başlangıçta bir kaç arkadaşından böyle bir iş yapmasını isteyebilir.

Örneğin, herhangi bir şey satın almak için şirketten teklif istemesini söyleyebilir. Gelen teklifin şekline, içeriğine bakarak, bir ürün almak istediğinde kendisine gelen teklifin nasıl olmasını istiyorsa, aynı şekilde olup olmadığına bakabilir. Kendisini müşteri yerine koyarak, verilen teklifin düzgünlüğünü inceleyebilir.

Arkadaşının almış olduğu bir ürün için istediği servisten memnun olup olmadığını konuşabilir. Burada, anahtar nokta, şirket elemanlarının servise gittiği firmanın yöneticinin arkadaşı olduğunu bilmemesinde.

Gördüğünüz gibi, denetim deyip geçmeyin. Müşteri hizmetlerinin kalitesini yükseltmek için uygulamamız gereken bir mekanizma. Uygulayan şirketlerin pazar paylarının artacağı tartışılmaz.

Son olarak, kitaplardan bahsetmek istiyorum. Geçenlerde Komdata’nın çıkarttığı bir kitap geçti elime. “Network kullanıcılarına Mikrobilgisayar ve DOS kavramları” adındaki kitap, herkes için oldukça faydalı bir kaynak. Anlaşıldığı kadarı ile bu bir serinin başlangıç kitabı aynı zamanda. Elime geçtikçe ve yerim olduğunca, bu tür yayınların tanıtımına da yer vermeye çalışacağım.

Sevgi ve başarı dolu günlerin sizlerle olması dileklerimle.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
4. Sayı önceki yazı 4. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye