| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 20.02.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 5

YAPMAMAMIZ GEREKENLER

Hemen hemen katıldığım tüm toplantılarda, davetlerde, yazdığım yazıların pek çoğunda değindiğim bir konu var. “Sektör çalışanları olarak müşteri ilişkileri esnasında ne yapmalıyız?”

Bu yazının konusunu da, özellikle pazarlama ve satış departmanlarındaki kişilerin davranışlarına ayırdım.

Kanaatimce, bilgi işlem sektöründe yer alan kişiler olarak amacımız, satış esnasında veya daha sonra yapılan görüşmelerde, müşteriye vereceğimiz hizmetleri düşünerek, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, verilen sözleri unutmadan, arkamızdan kullanıcıları konuşturmayacak, sektörü zedelemeyecek şekilde ticaret yapmak olmalı.

Sektörde kendimize rakip gördüğünüz firmalar hakkında olumsuz düşünüyor bile olsak, gelen müşteriyi kaçırmamak için diğer firmaları kötüleyerek bir yere varamayız. Neler yapabileceğimizi anlatarak, sonuca daha rahat ulaşabiliriz.

Unutmayın ki, müşteriler, “Diğer firmaların neler yapamayacağını merak etmiyorlar, sizin neler yapabileceğinizi bilmek istiyorlar.” Diğer şirketlerle mücadele etmek uğruna, bilgi işlem sektörünü yıpratıp, sektörün değerini küçültmeyin.

Bilgi işlem sektörü tahmininizden daha küçük. Bir başkası için söylediğiniz olumsuz bir söz, yaptığınız olumsuz bir davranış, dönüp dolaşıp esas sahibine ulaşıyor: Herkes az çok birbirini tanıyor. Dolayısı ile, duyguları bir kenara bırakıp, birbirimize yardımcı olalım. Sonunda, kimse size bir başkasına yardım ettiğiniz için kızmaz.

Bu sözleri o kadar çok söylemiş olmama rağmen, üstelik bu kavramları her satış ve pazarlama yöneticisinin veya elemanının ana kural olarak bilmesi gerekmesine rağmen, hala bu teknikleri kullanarak satış yapmaya çalışanlar var.

Sonra söylemedi demeyin, potansiyel müşterilerinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyasınız. Hatta komik duruma bile düşüyorsunuz. Siz hiç herhangi bir şey satın almaya gittiğiniz bir mağazada, diğer mağazanın ürününün kötülenerek satış yapılmaya çalışıldığına şahit oldunuz mu? Artık alıcılar eskiden tanıdıklarınıza benzemiyor. Daha eğitimli ve bilinçliler, ayrıca satılan ürünün kalitesine göre karar vermeye başladılar.

Son olarak, pazarlama ve satış departmanlarının ilgisini çekecek, geçtiğimiz günlerde elime geçen “Index” isimli bir haftalık yayından bahsetmek istiyorum. Piyasada bulunan pek çok derginin içeriğini, reklamlarını indeksleyen bu dergi ile kendi şirketinizin veya pazardaki rakiplerinizin medyada hangi yayınlarda yer aldığını kolayca görebiliyorsunuz. İlgili kişilerin bir defa göz atmasında fayda var.

Albert Schweitzer’in dediği gibi “Bu dünyada sen yanlız yaşamıyorsun, burada senin kardeşlerin de vardır.”

Başarı dolu günleri hep birlikte yaşayalım. Sağlıcakla kalın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
5. Sayı önceki yazı 5. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye