| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 14.03.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 7

YOĞUN BİR HAFTA

Ne haftaydı ama? Bayramın hemen ertesinde başlayan hareket, hemen hemen her gün bir aktiviteyi içeriyordu.

Geçtiğimiz hafta içinde bilgi işlem sektörünün neler yaptığına bakmak istiyorum. Oldukça hareketli bir dönem yaşadık. Bu, önümüzdeki günlerde piyasanın canlanacağının bir işareti gibi. Ayrıca, gümrük birliği gündeme geldi. Bakalım, sonunda ne olacak?

Haftaya, Index şirketinin APC kesintisiz güç kaynaklarını tanıttığı bir seminerle başladık. APC’nin Dünya pazarına yaklaşımını izlerken, uluslararası çalışmanın getireceği pazar payının büyüklüğü önemli noktalardan biriydi.

Arkasından, Digital Equipment’in Alpha tanıtım toplantısı geldi. Sanal Gerçeklik konusu ile yeterince ilgi topladılar. Özellikle Alpha işlemcisi kullanan bilgisayarların performansı etkileyiciydi. Kullanıcılara hemen verilebilecek bir teknolojiden bahsettiklerini vurguladılar, ancak benchmark sonuçlarının daha açık olmasında fayda var.

Oracle’ın 7.1 ve CDE 2.0 tanıtım toplantısında da herkesi görmek mümkündü. Son kullanıcı açısından rahat kullanılabilecek ürünler sunuldu. Sunu esnasında bir talihsizlik eseri olsa gerek sistemde oluşan bir sorun, daha sonra düzeltildi. Özellikle istemci/sunucu mimarisine yatkın bir uygulamanın tanıtımı, hazırlanan bir uygulamanın istemci/sunucu mantığında yapılacak bir değişiklikle nasıl performans kazanabileceğini göstermesi açısından ilginçti.

Cebit açıldı, neler sergilendiğini önümüzdeki günlerde izlersiniz. Ancak, gidenlerden hemen öğrendiklerimi aktarayım. Bu sene dokuz yüz bin ziyaretçi bekleniyormuş. Çoklu ortam ve tele-konferans sistemlerine inanılmaz eğilim varmış.

Türkiye’de de, Bükoma başladı ve sona erdi. Büro donanımı ve mobilyası açısından zengin olup, komünikasyon şirketleri de önem vermişlerdi. Daha çok bilgisayar şirketinin bulunmasını arzulardım.

Geçtiğimiz hafta birde, BOB ile tanıştım. BOB kim diye hemen aklınıza bir soru gelebilir. BOB, Microsoft’un Amerika’da pazara sunduğu ve Windows ortamında çalışan yeni kullanıcı yüzü. Microsoft buna “Social Interface” adını vermiş. Hiç bir yazılım kullanırken, yüzünüzde oluşan tebessüme hakim olamadığınız oldu mu? Bu ara yüz işte öyle bir şey. Kendinizi, bir evde hissederek çalışıyorsunuz. Yapacağınız her şey, çalışma odanızdaki şekillerde duruyor. Duvarda saat, masanızın üzerinde not defteri gibi. Beni etkileyen çok kısmı var ancak bir tanesi en fazla ilgimi çekti. O da, ajanda. Randevularını bilgisayar ortamında takip etmek isteyenler için harika. Yabancı basına göre, Amerika dışındaki ülkelerde yerelleştirme yapılmadan satılması düşünülmüyor. Bir fırsat bulursanız BOB ile tanışın. Hele, “fare” ile BOB’un üzerine klik’lediğinizde BOB’un hoşnut olduğunu belirterek takla atmasını seyretmek çok hoş.

Güzel bir sözle bu haftalık yazıyı noktalayalım. Thomas Jefferson; “Başarılarımız, yaptığımız kötü hareketlerden daha çok düşman kazandırır.”

Başarılı, huzurlu, sağlıklı günler hep bizimle olsun.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
7. Sayı önceki yazı 7. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye