| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 21.03.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 8

ÇOKLU ORTAM ÇAĞRIŞIMLARI

Enteresan bir cümle gözüme çarptı geçenlerde. Çoklu ortam ortaya çıkmadan önce, (yani şu CD-ROM’lar, ses kartları, çok renkli ekranlar) insanlar, ansiklopedi sahibi olmak için yıllarca beklerler, fasikül fasikül biriktirirler, sonra ciltletirlerdi. Şimdi, hayat çok daha kolay. Herhangi bir bilgi işlem şirketinden bir CD satın alıyorsunuz. Bir yerden bir yere taşırken sorun yok, aradığınız her şeyi biraz uğraşmakla bulabiliyorsunuz.

Ancak, gözden kaçan bir şey var. Hiç bir zaman bu tür bir CD’yi yanınıza alıp, otobüste veya trende okuma şansınız yok. Tamam, şimdi bazılarınız diyecek ki, taşınabilir bilgisayarlar var, onlara gerekli ek cihazları takarım ve bu imkanı sağlarım. Bence, yine de basılı kitabın yerini tutması çok zor. Üstelik, yeni bilgiler ekleneceği zaman, ek fasikül ile bu işi çözebiliyorlar. CD’de ise yeni versiyonu satın almak zorundasınız. Düşünün, her sene 20 ciltlik bir ansiklopediyi belki sadece %5 veya %‘10’u değişti diye tekrar satın almak zorundasınız.

Bir de şu “paperless office” kağıtsız ofis kavramına bakalım. Gerçekte çok ideal gibi gözüken bir ortam değil mi? İlk bakışta çok cazip gibi görünmesine rağmen, bu gün günderdiğiniz elektronik posta bile alıcısı tarafından ofise geri geldiğinde bir gün sonra okunmak üzere bekletilebiliyor. Halbuki, çok iyi biliyorum ki, eğer bunu klasik yöntemlerle yapsaydınız, masasının üstünde bulacağı bir mektubu, notu veya raporu yanına alıp, yolda giderken veya bir başka zaman okuma, inceleme fırsatı bulabilecekti. Dolayısı ile, ideal bir ortam gibi gözüken sistemlerin avantaj ve dezavantajlarını bir arada değerlendirmeliyiz.

Kağıtsız ofis güzel bir kavram, ancak uygulamaya geçmeden önce dikkatlice planlama yapılması şart. Esasında, bu bütün bilgi işlem yatırımları için geçerli. Bütün sektörlerde bir yatırım yapmadan önce fizibilite çalışması yapılır, fayda maliyet ilişkisi gözden geçirilir. Bu konuda gerekirse bir danışmanlık firması ile fikir alışverişinde bulunun. Böyle bir şirkete ödeyeceğiniz bedel, yapacağınız yatırımın daha ekonomik veya daha uygun olması ile kendisini amorti edecektir.

Geçtiğimiz haftanın aktivitelerinden birisi, TÜBİSAD’ın Marmara Üniversitesi’nde “Marmara Society” ile ortaklaşa düzenlediği “Bilgi Teknolojisi Haftası” idi. Bir hafta boyunca çeşitli şirketler ürünlerini sergilediler, paneller ve seminerlerle bilgi teknolojisindeki gelişmeleri aktarmaya çalıştılar. Dileğim, bu tür aktivitelerin daha sık yapılması ve bilgi işlem şirketlerinin bilgi işlemciler dışında ki kişilere de ürünlerini tanıtmaları.

Herkesin birbirinden alabileceği, birbirine verebileceği çok şey var. Güçleri birleştirerek bir yola çıkıldı. Herkes üstüne düşen görevi yerine getirmeli. Tursoft bunun güzel örneklerinden. Daha fazla zaman ayırarak, gelmemiz gereken yere doğru süratle ulaşmalıyız. Kaybedecek zamanımız yok. Schiller’in bir sözü var; “Kaybettiğiniz anları sonsuzluk bile geri getiremez.”

Bilgi işlem sektöründe bir hareket başladı, ancak anlaşılmadık bir şekilde yaklaşık dört, beş haftadır piyasada bazı yan donanımlar bulunmuyor. Ne zaman piyasaya çıkacaklarını çok merak ediyorum. Baharla birlikte işler açılıyor.

Gelecek günlerin sağlık, başarı, sevgi ve barış getirmesi dileğiyle.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
8. Sayı önceki yazı 8. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye