| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.04.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 12

NELER OLUYOR?

Geçenlerde konuştuğum bir arkadaşım, son haftalardaki yazılarımda sektördeki aktivitelerden söz etmediğimden dem vurarak, neler olduğunu sordu? Gerçekten de, son iki üç yazıdır, neler olup bitiyor pek bahsetmemişim. O zaman, gelin biraz geçtiğimiz haftaların aktivitelerini şöyle bir inceleyelim.

Piyasada, yine bazı parçalar, ürünler bulunmuyor. Sanki ithalat rakamları düştü ve düşmeye de devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda, artık herşeyi bir arada bulabileceğimizi tahmin ederken, bir baktım ki pek çok parça yine ortadan kaybolmuş. Galiba sektör, henüz işlerin iyi olacağı sinyallerini almamış durumda.

Aktivitelere gelirsek; CAD/CAM ‘95 fuarını izledik. Bu sene mekan olarak gerçekten güzel bir yer seçilmişti. Harbiye Kültür Merkezi kanımca böyle ihtisas fuarları için biçilmiş kaftan. Çalışma konusu bilgisayar destekli tasarım ve üretim olan şirketlerin çalışanlarının, yetkilililerinin arzu ettikleri hemen her konuda çözüm bulabilecekleri bir fuardı. Seminer, eğitim ve tanıtım toplantıları doyurucu idi.

HP’nin tanıtım toplantısına gelirsek, “Intro Tour ‘95” adı altında düzenlenen bir tanıtım semineri düzenlenmişti. Ana tema, lavlar üzerinde yürümenize yardımcı olabilmemiz için size yeni ürünler sunuyoruzdu. Gerçekten, PA-RISC işlemcisi kullanılarak oluşturulan yeni merkezi bilgisayarlar, fiyat performans olarak etkileyici. İş istasyonlarındaki performansta yeterli gözüküyor.

Digital Equipment’ın toplantısından sonra katıldığım bu organizasyon, işlemci pazarında rekabetin yoğunlaştığını gösteriyor. Şimdi diğer şirketleri bekliyorum. Bakalım ne zaman bu tür bir tanıtım toplantısı düzenleyecekler.

Aradan epeyce bir zaman geçti, ancak Otomasyon ‘95 fuarındaki izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Bu sene ikincisi yapılan organizasyon, geçen senekinin aksine tam adına yaraşır bir şekilde idi. Bilgisayar şirketlerinin azınlıkta olduğu fuarda, otomasyon konusunda çözümü olan şirketleri görüp, bilgi almak mümkündü. Üretimin, otomatik olarak takibine yönelik ürünlerin adedine baktığınızda, ülkemizde bu konunun ne kadar gelişmiş olduğunu izleyebiliyordunuz.

Aktiviteler bu kadar. Birazda müzik. Mike Oldfield’ın “The Songs of Distant Earth” albümünü dinlediniz mi? Piyasaya çıkalı yeni olmamasına karşın, eğer bu tür müzikten hoşlanıyorsanız, alıp dinleyin. Enteresan tınılar içeren bir çalışma.

Ne zamandır filmler üzerine yazmıyordum. Maalesef, bu hafta gittiğim, fakat görmenizi tavsiye edemeyeceğim bir film var. “Çılgınlığın Ötesinde” isimli korku filmi, bir John Carpenter filmi olmasına rağmen, korku filmi olamamış. Konusu kısaca, okumakta olduğunuz bir kitabın kahramanının siz olduğunu farkederseniz, başınıza gelecekleri işliyor. Daha güzel filmler bulup gitmenizi öneririm.

İstanbul Film Festivali’ndeki filmlerden en azından birisine gittiniz mi? Artık çok geç. Ancak, belki aklınızın bir köşesinde bulunur ve seneye vakti geldiğinde programınıza alıp, gidersiniz.

Goethe’nin güzel bir özdeyişi ile bu haftanın yazısını tamamlayalım. “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını verirler.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
12. Sayı önceki yazı 12. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye