| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 25.04.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 13

İLETİŞİM'E DEVAM

“Bilgi, insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.” Konfüçyus

Geçtiğimiz haftalardan birinde, iletişim konusunda yazdığım yazının hemen ertesinde, “Gelişen İletişim Teknolojileri Uygulamaları ve Etkileri” başlıklı bir organizasyon davetiyesi elime geçti. Anımsayanlar olabilir, o yazımda bilgi işlem dışındaki iletişimden söz etmiştim.

İzlediğim bu toplantı dolayısı ile hazır yeri gelmişken, bilgi işlem alanındaki iletişimden ve bu organizasyondan bahsetmek istiyorum.

Organizasyon, AIESEC tarafından düzenlenmiş olup, Arthur Andersen, IBM ve Turkcell tarafından sponsorluğu üstlenilmişti. Hepimizi yakından ilgilendireceğini düşündüğüm kısımları kısaca özetlemeye çalışacağım.

Öncelikle, Galatasaray Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Öktem, “21.Yüzyıl Bilgi ve İletişim Çağı” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmanın, çarpıcı noktalarından birisi, işletmelerde bir sosyolog bulundurulmasının getireceği yararlar üzerine idi. Bu konu üzerine sizin de düşünmenizi öneririm

I-Bimsa, EIS “Executive Information Systems” üzerine enteresan bir tanıtım yaptı. OS/2 altında çalışan TRACK isimli bir ürünle geliştirilen ve Sabancı Holding üst yönetiminin, holding bünyesindeki faaliyetlere ilişkin özet bilgileri alabildiği bir çalışma sunuldu. Üst yönetime uygulama geliştirmek için çalışanların, TRACK isimli ürünü incelemelerinde fayda var.

Arthur Andersen’in tanıtımı daha da ilginçti. Lotus Notes üzerinde 70,000 çalışanın kullandığı uygulamadan örnekler verdiler. Özellikle, dünyanın başka herhangi bir yerindeki ofiste hazırlanmış bir sununun, Türkiye’deki ofis çalışanları tarafından kullanılmasının, kendilerine aynı sahadaki rakiplerine nazaran, bir teklif veya sunu aşamasında en az iki hafta avantaj sağladığını belirtirken, çok haklıydılar.

Burada önemli olan, bilgiye sahip olmak değil, sahip olduğunuz bilgiyi diğer kişilerle paylaşıp, bir sinerji ortaya çıkarmak. Bu taktirde, pazarda daha rahat hareket edebiliyorsunuz. Bilgi birikimini doğru yöne kanalize edip, değerlendirdiğinizde elde edilen sonuç tahmininizden daha göz alıcı oluyor.

Internet ile ilgili üç kısa başlık iletmek istiyorum. İlki, Playboy’un başlattığı web server yoğun bir ilgi ile karşılaşmış durumda. Playboy, “Women of Internet” konulu bir de kampanya düzenlemiş bulunuyor. İzlenimlerime göre, şu sıralarda internet üzerinde yeterince konuşulmakta.

SATAN “The Security Administrator Tool for Analyzing Networks” uygulaması geçtiğimiz günlerin en çok konuşulan konularından bir diğeri idi. Internet ağındaki çeşitli bilgisayar sistemlerindeki güvenlik deliklerini bularak, raporlayan bu uygulama çok yankı uyandırdı. Gerçekten incelemeye değer bir ürün.

Son haberimiz, geçenlerde TRT-1’de izlediğim bir programda, Selçuk Belediye Başkanı, Belediye olarak Internet’e bağlandıklarını ve ilçelerini Internet üzerinde tanıtmaya başladıklarını sözlerine başlarken iletti. Bilgi işlem sektöründeki çalışanların bu konuya daha yakından bakmalarını gerektirecek kadar önemli bir gelişme.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
13. Sayı önceki yazı 13. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye