| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 02.05.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 14

ANIMSADIKLARIM

Bu hafta biraz “bilgi”den bahsedelim. Yöneticilerin bilgiye nasıl baktıklarından başlayarak, nasıl karar verdiklerine kadar irdelemeye çalışalım. Hemen hemen hepimizin bu konularda zaman zaman düşündüğünü tahmin ediyorum.

Yöneticiler nasıl karar verirler, bilgi işlem sektörü bu konuda nasıl yardımcı olabilir? Bu soruyu sormadan önce, yöneticinin kendisine sorması gereken bir başka soru vardır. Acaba yönetici hangi kararları alacağını biliyor mu veya buna uygun yeterli vizyona sahip mi? Yöneticinin hangi bilgilere gereksinme duyacağını anlayabilmesi için bu soruya cevap verebiliyor olması gerekir.

Bir konuyu ne kadar az biliyorsak açıklığa kavuşturmak için o kadar çok değişkene ihtiyaç duyarız. Bu nedenle yönetici konuyu çok iyi bilmiyorsa, genel olarak güvenliğini sağlamak için alabileceği kadar çok bilgi isteyecektir. Konuyu yöneticiden de az bilen sistem analisti, bilgisayar tasarımcısı yardımcı olabilmek için elinde bulunan her türlü bilgiyi vermeye çalışacaktır. Bu da yöneticiyi gereksiz bilgilerin yükü altında bırakacak ve karar vermesini zorlaştıracaktır. O halde bilgi işlem çalışanları elden geldiğince az fakat öz bilgilerle yöneticiye rapor vermek zorundadır.

Peki, bu bilginin yönetime sunuluş zamanı ne olacak? Kazanılan hız her zaman doğru karar verilmesini sağlar mı? Bir yöneticiye gerekli zamanda ulaşmamış olan bilginin doğruluk derecesinin yüksek olmasının pek değeri yoktur. Yani bilginin, yanlız doğru olması yeterli değildir, aynı zamanda bilginin yöneticilere zamanında ulaşması gerekir. Ancak, yöneticiler çoğu kez doğruluk ile süre arasında bir seçim yapmak zorunda kalırlar. Çünkü bilginin doğruluk oranının yüksek olması gecikmelere sebep olabilir. Ayrıca bilginin yöneticiye ulaşma süresi ne kadar kısa olursa maliyeti o derece yüksek olacaktır.

Bilginin elde edilmemesinden oluşan maliyetle, bilginin elde edilip işlenmesinin maliyeti arasında bir denge sağlanmalıdır.

Şirketler hakkında olumsuz yazılar yazmayı pek sevmem ancak, geçtiğimiz günlerde şirket olarak yaşadığımız bir olay, beni bu konuda sizleri uyarmak için yazmaya itti. Bazı projelerin gereği, yurt dışından çeşitli yazılımlar getirip kullanmamız gerekiyor. Şimdiye kadar genelde DHL ile sorun olmaksızın şirketimizin kapısına kadar siparişler ulaşıyordu. Hatta bir seferinde, DHL kendi kusuru olmadığı halde, gelirken yolda parçalanmış kutuların yenisini temin etti. Son gelen sipariş TNT Express ile gönderilmiş. TNT Express, yazılımın gümrükte bulunduğunu, bizim almamız gerektiğini haber verip, aradan çekilmiş. Gümrükten çekmek için epeyce zaman kaybettik. Size önerim, yurt dışından bir yazılım getirtiyorsanız, çalışacağınız kargo veya kurye şirketinizi iyi seçin ve yurt dışındaki firmaya özellikle isim belirtin.

Hep Internet’ten bahsediyoruz. Bir haberde, HitNet’ten vermek istiyorum. Bilmeyenler için tekrar edeyim; HitNet, “Hi Türkiye Net”’in kısaltılmışı ve Türkiye’deki BBS’ler arasında mesaj alışverişini sağlayan bir sistem. İşte bu net’e geçtiğimiz günlerde Amerika’dan “Alliance” isimli bir BBS uç nokta oldu. Yani, Türkiye’de yazılan mesajlar bu net vasıtası ile Amerika’ya ulaşmaya başladı. Emeği geçen herkesi kutlamak gerekiyor.

Bu yazıyı çok doğaldır ki, bayramdan önce veya sonra okuyorsunuz. Bilgi işlem sektöründe yaz ayları dolayısı ile promosyon ayları başlamak üzere. Hazırlıklı olun.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
14. Sayı önceki yazı 14. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye