| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.05.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 15

BAYRAM ve SONRASI

Bayramın üstünden bir hafta geçti. Pek çoğunuz tatil yörelerine gitti. Bir kısmınız ise iş yerlerinin bulundukları şehirlerde kalarak, işleri toparlamaya veya sakin bir tatil geçirmeye çalıştılar.

Ben, İstanbul’da kalmayı tercih eden gruptandım. Sessiz, sakin, huzurlu bir hafta yaşadım. Trafik sorunundan uzak, sürekli telefonların çalmadığı, gittiğiniz her yerde yer bulabildiğiniz bir ortam.

Uzun süreli bir tatilin araya girmesi, yapılmakta olan projelerin kendiliğinden bir ila iki hafta ötelenmesine yol açtı. Hatta, başlaması düşünülen projelerin teslim sürelerine üç hafta eklendi. Zamanı bu kadar ucuza harcamaya devam edersek, nasıl bir yerlere geleceğiz, çok merak ediyorum.

Okulların tatil olmasına da kısa bir süre kaldı. Bu demektir ki, sektörde tatil haftası çoklu ortam destekli kişisel bilgisayar satışlarında bir artış, daha sonra da yavaşlayarak, sonbahara kadar durgun günler gözükmekte. Artışın başlayacağı tarihler, Bilişim Kurultay’ının başladığı tarihler civarında olacak. O tarihe kadar, şirketler yapmaları gereken projeleri bitirmek, organizasyon değişikliklerini yetiştirmek zorundalar. Yeni ürünlerinin piyasaya çıkma tarihini, sonbahar başları olarak tespit etmiş olmaları gerekiyor.

Yurt dışında da durum hemen hemen böyle. Yeni ürünler genellikle sonbahar ile yılbaşı dönemlerinde piyasaya sunuluyor. Gerçi bizde uygulama yazılımlarının pazarı henüz her eve girecek ürün adedi açısından yeterince büyük değil. Yine de, okullar açıldığında, pazarın esas keyfinin yerine geldiği bir gerçek.

Yeni donanım ve yazılımın iş yerlerine hitap edecek olanlarında da avantaj, yeni yıl bilgi işlem bütçeleri hazırlanırken yer almak ve bir sonraki dönemde bütçeden satın alımını yaptırmak. Dolayısı ile, sonbahardan itibaren pazara girecek ürünlerin bu seneki bilgi işlem harcamaları bütçesinden değilse bile, bir sonraki yılın bütçesinden alınmaları olasılığı fazla.

Bayramda en çok keyif duyduğum olaylardan birisi de, Ankara’dan bağlantı kurduğum internet çıkışının (servis.net.tr) hız kazanması oldu. Ne büyük keyif aldım, anlatamam. İstediğim her yere bağlandım. Bağlandıktan sonra herhangi bir ekranın gelmesini beklerken, dışarıya çıkıp hava alıp gelmeme gerek kalmadı. Bu hız bile yeterli değil, ancak en az bu hızda çalışılmalı diye düşünüyorum. Bu arada, dikkatimi çeken bir başka konu, bazı üniversitelerin internet servisi veren sistemlerinin açık olmaması oldu. Hem de bunlardan biri kırk sene düşünsem ve de kapalı olduğunu söyleseler inanmayacağım bir üniversitenin servisi idi. Ne yapalım, onlar da böyle çalışmayı seçmişler.

İnternet konusuna gelmişken, basından takip ettiğim kadarı ile TOBB ile TÜSİAD’ın internet’e bağlanma konusunda girdikleri yarış çok kişinin ilgisini çekmiş gözüküyor. Bakalım internet’e bağlandıklarında ne değişecek. Internet, internet derken, bir seferberlik başladı, sormayın gitsin. Herkes internet peşinde.

Compuserve’ün abone sayısı üç milyona ulaşmış durumda. Bunun ancak otuzbin’i Avrupa’dan. Dolayısı ile ancak yüzde bir paya sahip Avrupa’lı aboneler. Yıllar önce “Niye Compuserve Türkiye’ye yatırım yapmıyor” diye bir ahbabımla konuşurken, pazarı çok küçük bulduklarını, bu kadar küçük bir pazara yatırım yapmak istemeyeceklerini söylemişti. Şimdi rakamlara baktığımda, gerçekten pazar, şu aşamada yapılacak yatırımın ne kadar sürede geri döneceği tahmininin yapılmasını güçleştirdiği için, yatırımın yapılmasını geciktiriyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
15. Sayı önceki yazı 15. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye