| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 26.05.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 34

O.E.M.

Türkiye’de pazara sunulan CD’lere biraz değinelim. Esasında, sadece CD’ler değil, başka ürünlerde de bunu görmeye başladım.

Bazı ürünlerin üzerinde, “Not for Resale. For O.E.M. Bundle Deal Only”, “Special Bundle Version, Not for Resale” veya “This software/harware is supplied as part of a hardware/software bundle and may not be distributed separately from approved hardware.” gibi ibareler mevcut.

Ne kadar ilginç değil mi? Pek çoğunuzun elinde buna benzer ibareler taşıyan ürünler olduğunu tahmin ediyorum. Benim elimde de mevcut.

Bunları piyasada O.E.M. adıyla satılan ürünlerde görmeniz olası. Ancak, bunların bir donanım ile birlikte hediye olarak verilmesi gerekiyor. Peki, nasıl satılıyorlar. Buna, yurt dışında da cevap aranmakta.

Belki bu konuya niye bu kadar önem verdiğimi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, yurt dışında da şu sıralarda bu konuya önem veriliyor. Bu tür ürünleri satmanın, ürünün üreticisine zarar verdiği, ayrıca ürünü gerçek bedeli üzerinden alan kişilere haksızlık edildiği tartışılıyor.

Almış olduğunuz yazılım yine orjinal, sadece kutu içinde gelmiyor ve ucuz. Çünkü, büyük olasılıkla, pazarda daha fazla tek başına satılamayacağı düşünülen bir ürün ve büyük miktarlarda satılan bazı donanımlarla paketlenerek, hem reklam yapılıyor, hem de paketi yapan firmadan bir miktar daha gelir elde ediliyor. Ancak, esas dikkat edilmesi gereken konu, bir ürünün yanında ücretsiz veriliyor olması.

Yazılımın, kopyalanması kadar, üzerinde dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu belirtiliyor. Çünkü, haksız bir kazanç söz konusu. Aynı ürünün O.E.M. olmayan versiyonunu da bulup alabilirsiniz. Bu durumda daha fazla bedel ödemeniz kaçınılmaz. Kime haksızlık yapılıyor bulalım. Yazılımı üreten firmaya mı, pazarlayan firmaya mı, O.E.M. olmayan versiyonu alan kullanıcıya mı?

Genel kabul görmüş bir sonuç var. Eğer, kopya yazılım kullanma oranı azalır, bu tür satışlar en aza indirilebilirse, son kullanıcılar, yazılımı daha ucuza temin edebilirler. Doğal olarak, bunun garantisi kimse veremez ama denersek ne kaybederiz.

* * * * *

“Outsourcing - Dış Kaynak Kullanımı” konusunda, bazı bilgileri size aktarmak istiyorum. Biliyorsunuz, kurultayda bu konuda bir çalışma grubu düzenlendi. Çalışma grubundan ilginç noktaları size önümüzdeki haftalarda aktaracağım.

Şirketlerin, kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri operasyonları, uzman bilgi ve iş gücünü, firma dışından kaynak kullanarak temin etmelerine “Outsourcing” veya "Dış Kaynak Kullanımı" demekteyiz.

Bu hizmeti temin edip, maliyetleri aşağıya çekmeye uğraşırken ve daha profesyonel hizmet almayı hedeflemişken, dış kaynak temin edilen şirketin, tanımlanan işi yeterince yapamayacağının ortaya çıkmaması için, dikkat etmemiz gereken nokta, şirket seçimine verilmesi gereken önemden geçmektedir.

* * * * *

Galiba, O.E.M. satışları ile ilgili Henry Ford’un aktardığı olayı düşünmemiz gerekecek.

Olay, İkinci Dünya Savaşında, İngiliz Avam Kamarası’nda geçmekte. Bir milletvekili, elindeki portakalı, Başbakan yardımcısı Atlee’ye gösterek; “Bunu karaborsadan aldım.” der.

Atlee’nin cevabı; “Bir memlekette karaborsadan mal alan insanlar bulundukça, karaborsa vardır.”

Bu cümleyi, çevremizdeki ne kadar çok konuya uyarlayabileceğimizi düşünün. Çok şaşıracağınıza eminim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
34. Sayı önceki yazı 34. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye