| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 30.05.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 17

BİRLİK İÇİNDE ÇALIŞMAK

Bilgisayar şirketlerinin bir derneğe üye olmaları gerekir mi, gerekmez mi? Bu soruyu sormaya beni iten sebep, bilgi işlem sektörü ile kullanıcı olmak dışında hiçbir bağlantısı bulunmayan bir ahbabım ile yaptığım sohbet oldu.

Ahbabımın şirketindeki bilgisayar sistemlerinin geçtiğimiz günlerde bakım işlemlerine alınmaları zorunluluğu doğmuş. Teknik servis ekibindeki kişiler ve yetkililerle yaptığı konuşmalarda, yapılan açıklamalar, farklı fiyat politikaları, kullanılacak parçaların bedelleri konusunda o kadar çelişki ile karşılaşmış ki, beni bulup; “Bilgisayar şirketlerinin bağlı olduğu bir meslek kuruluşu, oda filan yok mu?” diye sordu. Doğal olarak buna verdiğim yanıt, “TÜBİSAD var”, oldu.

Geçen sene düzenlenen, TÜBİSAD toplantılarında da bu konular görüşülmüş, hatta bir de çalışma grubu kurularak, bazı ön hazırlıklar yapılması planlanmıştı.

Tekrar gündeme getirme ihtiyacını duymamdaki sebep, her ne kadar biz gecikiyorsak ta, bilgi işlem sektörü dışındaki kişiler bir süre sonra buna kendilerince bir çözüm bulacaklar. Bu durumda, bizim götürmediğimiz, benimsemekte güçlük çekeceğimiz bir çözümle yaşamak zorunda kalabiliriz. Artık, kolları sıvayıp, işe başlamanın zamanı geldi, geçiyor.

Bence, TÜBİSAD, üye adedini arttırarak, kar amacı gütmeden, tekelleşme konusunda şirketleri rahatsız etmeyecek şekilde ve herkesin sesini eşit olarak duyurabileceği bir platformda öncülük etmeli.

Geçtiğimiz günlerin organizasyonlarına gelirsek;

Anixter’in organize ettiği toplantı, birbirinden ilginç konularla doluydu. Üç şirketi biraraya getirmişlerdi ve konuşmacıların hepsi yurt dışından gelen konuklardı. AT&T, Bay Networks ve Digital’dan katılan konuşmacılar enteresan konulara değindiler. Genel kanı, network’leri birleştirmek için gelecekte ATM’ler kullanılacak. Bay Networks’un belirttiği bir nokta da enteresandı. Anixter, Bay Networks’un cirosunun %20’sini tek başına sağlıyor. AT&T’de “Structured Cabling System” uygulamasında, son kullanıcıya 15 sene garanti verildiğini açıkladı.

Digital’ın toplantısının konusu “Digital knows Networks” sloganı ile, Networking için Digital’ın sahip olduğu ürün yelpazesi ve bilgi birikiminin tanıtımı idi. Çok yakın bir gelecekte, network’lerde kullanılan ürünlerin Digital’dan da alınmaya başlayacağını gözlemleme fırsatı buldum. Dağıtıcılarla çalışacakları için, networking pazarından hep beraber pay almayı düşündüklerini açıkça belirttiler.

Bu iki toplantı çok açık olarak, şirketlerin networking konusunda ciddi yatırımlar yapacaklarını belirtiyor. Belirtildiğine göre, bir bilgi işlem yatırımında, yatırımın %5’i kablolama ve networking’e harcanıyor.

Sinemaya gelirsek, Dustin Hoffman’ın başrollerinden birisini oynadığı, “Outbreak - Tehdit" filmi, şu anda yaşanan salgınla aynı zamanlara tesadüf edince, ilginç bir yapıt oluyor. Filmin en büyük mesajı, her hangi bir hastalık mikrobunun ne kadar kolaylıkla kişiden kişiye geçebileceği ve ne kadar çabuk büyük bir kitleye bulaşabileceği. Gidip izlemenizi öneriyorum. Filmi seyrederken, böyle bir durumda sizin ne yapacağınızı düşünmeniz gerekecek.

Gandhi’nin bir sözü çok dikkatimi çekti. “Toleranssızlık, kendimize ve davamıza güvenmediğimizin bir işaretidir.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
17. Sayı önceki yazı 17. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye