| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.06.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 18

ELEKTROMANYETİK GİRİŞİM

Geçtiğimiz günlerde okuduğum iki dergideki farklı yazılar, elektrik sistemleri, kablolama, elektromanyetik girişim gibi konularda beni düşünceye sevk etti.

Pek çok firmada, eğer bir yerel ağ kullanılıyorsa, performans düşüklüğünden, anlamsız sistem kilitlenmelerinden, veri kaybından söz edilebilir.

Yapılan tüm araştırmalara karşın hiçbir şey bulamayabilirsiniz de. Tüm kablolama sistemi gözden geçirilir, network kartları kontrol edilir, ana bilgisayar, terminaller incelenir, performans testleri çalıştırılır; yine de sonuç yok.

Başımdan geçen dört olayı aktarırsam, belki daha somut olacak.

Gayet güzel çalışıyorsunuz ve aniden sistem kilitleniyor. Bu durumda elektrik sisteminizi gözden geçirtmenizde yarar olabilir. Belki, şirketteki bir klima çalışmaya başlamış ve elektromanyetik girişim sonucu ana bilgisayarı etkilemiştir. Belki de, ofisinizin dışında bir fabrikada üretim başlamış, pres çalışmaya başladığı anda, elektrik şebekesine yüklenmiştir.

Başka şirketlerde gayet hızlı, mükemmel çalışan bir uygulama yazılımı sizin firmanızda istenilen performansı sağlamıyor olabilir. Bu durumda network kartlarınızı muhakkak gözden geçirin. Sadece network kartlarını değiştirerek iki kat performansa çıkmanız mümkün olabilir.

Akşam şirketten gayet sakin bir şekilde çıktınız. Herşey kapalı, gönül rahatlığı içindesiniz. Sabah şirkete geldiğinizde, bakıyorsunuz lazer yazıcınızı sanki birisi kullanmış gibi, veri var lambası yanıyor. Bakıyorsunuz ve bir anlam veremeyip, ara belleği boşaltıyor, günlük yaşantınıza geri dönüyorsunuz. İlerleyen günlerde, bu olay tekrar ediyor. Sonunda, fark ediyorsunuz ki, odanızdaki lambayı kapattığınız zaman, bir şeyler oluyor ve yazıcı sanki kendisine bilgisayardan bilgi gelmiş gibi açık konumuna geçiyor.

Bunlar, benim yaşadığım küçük örneklerdi.

Bunları niye anlattım. Avrupa’da iş yapmak isteyen bilgi işlem donanım şirketleri artık elektromanyetik girişime yol açmayacak cihazları veya parçaları satmak zorundalar. Sanırım bu sayede, yukarıda saydığım örnekleri yaşamak zorunda kalmayacağız.

Yeni bir sistem kurmakta iseniz, ofise kurulacak tüm kablolama sistemlerine yatırım yapmaktan çekinmeyin. Topraklama, kesintisiz güç kaynağı, akım değişiklikleri önleyicisi gibi tedbirleri alın.

Küçücük bir dikkatsizliğin, tüm donanımınızı bir anda çalışmaz hale getirebileceğini, başınıza gelmeden bilmeniz mümkün olmayabilir. Dolayısı ile önerimi dinleyin ve sisteminiz var olsa bile kontrol ettirip gereken önlemleri aldırın.

Geçen hafta başlayan filmlere gelirsek; Sinemalarda oynamakta olan “Nostradamus” filmine, eğer gelecekte neler olacak diye öğrenmek için giderseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Film, Nostradamus’un hayatını anlatıyor. Üstelik, kitaplarda yazılan hayat hikayesinden farklı bir tarzda. Nostradamus’un kehanetleri ile ilgili Kurt Algeria’nın yazdığı ve Cep yayınlarının 1982 yılında Türkçe çevirisini çıkarttığı bir kitap mevcut.

Einstein’dan daha önce de birkaç söz yazmıştım. Bu söz yeni dikkatimi çekti, sizlerle paylaşmak istedim. “Eğer hayatımızı ve çabalarımızı düşünürsek, yaşayış ve arzularımızın öteki insanların varlığına bağlı olduğunu görürüz. Bildiğimiz ve inandığımız şeyleri bize başka insanlar öğretmişlerdir. Herkesin kıymetini bilmeliyiz.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
18. Sayı önceki yazı 18. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye