| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 13.06.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 19

GEÇMİŞE DOĞRU

Okumaya başladığınız bu paragrafı yazıyı bitirirken hazırladıktan sonra düşündüm ki; yazıyı sonuna kadar okumazsanız bu cümleleri kaçıracaksınız. Onun için yazının başlangıcına taşıdım. Yeni teknoloji ile yazı yazmanın keyfi de burada değil mi? Daktilo kullanıyor olsaydım, çıkart kağıdı en baştan her şeyi yaz. Halbuki şimdi işler ne kadar kolay. Filmlerde görüyorsunuz; yazar bir şeyler yazmaya başlıyor ve beğenmediği anda daktilodan kağıdı yırtarcasına çıkartıp, buruşturuyor.

Yazıya başlamadan önce, geçtiğimiz hafta çok az aktivite olduğunu ve yazıyı bitirmenin zor olacağını düşünmüştüm. Farkında olmadan bana ayrılan yeri dolduracak kadar yazı yazmışım.

Bu hafta, geçmiş yıllarda nelerden konuşuyorduk, şimdi nelerden konuşuyoruz konusuna değinmek istiyorum. Ancak, hemen sadece eskilerden konuşacağımı zannedip, yazıyı atlamayın. İlerleyen satırlarda bugünlerde olup bitenlere de değineceğim.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, 1991’de kişisel bilgisayarlarda sahip olunan sabit disk kapasiteleri 40 MB civarında idi. Dolayısı ile herhangi bir bilginin kaybında, sadece 40 MB bilgi kaybediyordunuz. Eğer CD’niz yok ise, yirmibeş otuz disketle gelen ve yüklenmek için saatlerce başında oturmanızı gerektiren yazılımlarınız da yoktu.

Şimdi hayat, hem daha kolay, hem de daha zor. Performans istiyorsanız, zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, bütçenizi gözden geçireceksiniz. Daha kolay ve hızlı kullanım, daha iyi sistemler almanızı, teknolojiyi daha yakından takip etmenizi gerektiriyor.

Daha geçen gün bir firmada kullanılan ana bilgisayarın toplam sabit disk sürücüsünün 400 MB olduğunu söylediler. Sistemin maliyeti, alındığı sene itibarı ile 25,000.- Amerikan Doları civarında. Eğer kişisel bilgisayarlara ikiyüz, üçyüz dolara ekleyebileceğiniz bir sabit diski bu sisteme eklemek isterseniz, binlerce doları gözden çıkaracaksınız. Şirket yöneticilerinin söylediği çok enteresan. Tüm işletmenin bu kadar uzun sene ihtiyacını karşılamış ve hala da karşılamaya devam eden bu sistemden daha büyük kapasiteye sahip bilgisayarlar, şimdi kendi masalarının üzerinde duruyor. Yine de bazı uygulama yazılımları için sistemi büyütmek gerekiyor.

Burada hemen araya girelim ve bir hatırlatma yapalım. Bu sistemler, uzun yıllar pek çok firmanın bilgi işlem ihtiyacını karşılamış, hala da karşılamaya devam etmekte. Aslını ararsanız, kullandığınız sistem ihtiyacınızı karşılıyorsa, sadece modaya uymak uğruna sistemi değiştirmenize de gerek yok. İhtiyaca yetmeyen kısımlar için, eğer ekip çalışması yapılmayacaksa kişisel bilgisayarlar veya yerel küçük ağlar ile farklı sistemler oluşturabilirsiniz.

Güncel konularımıza gelirsek, Bilişim Kurultayı için kaydınızı yaptırdınız mı? Bu yıl, her zaman görmeye alışık olduğumuzdan daha çok kişiyi kurultayda görmek istiyoruz.

Yazımızı yine güzel bir sözle kapatalım. “En iyiyi bulmak için uğraşırken, iyiyi kaybediyorsunuz” Kral Lear - William Shakespeare. Bu söze dikkat edin ve içinde gizlenen derin anlamı bulmak için biraz zaman harcayın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
19. Sayı önceki yazı 19. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye