| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 20.06.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 20

SICAKLARLA BERABER

Yaz sıcağı artık iyice kendisini hissettirmeye başladı. Bazı sektörlerde işler yavaşlarken, bazı sektörlerde de giderek hızlanmaya başladı.

Bilgi işlem sektörüne bakarsak, proje bazında çalışan şirketlerin tempolarında düşüş yok, hatta bir kısmında artış dahi söz konusu. Yaptığım çeşitli görüşmelerde, donanım ve/veya yazılım alacakların, yaz aylarını verimli kullanarak, önümüzdeki sezona hazırlıklı girmeye çalıştıkları gözleniyor. Dolayısıyla proje bazında çalışan bilgi işlem sektörü firmaları hayatlarından şikayetçi değil.

Donanım satıcıları da yok satıyorlar. Ancak, bazılarının gerçekten ellerindeki tüm ürünleri hemen geldiği anda mı tükettiklerini, yoksa ürünleri getirmeden, bugün geliyor, henüz bitti gibi cevapları vererek pazarı beklettiklerini anlayabilmiş değilim.

O kadar enteresan ki, bazı ürünler kesinlikle bulunamıyor. Sürekli gümrükte, çekilmek üzere. Geldiği anda da hemen bitiyor. Sanki, stoktan çalışmayan firma adedi çoğalmaya başlamış gözüküyor.

Yazılım şirketlerine bakarsak, o tarafta da bir hareket görünüyor. Ticari paketlerin geleneksel yaz kampanyaları başlamak üzere. Çoklu ortam yazılımları her ne kadar gereğinden az ise de, basında sürekli ilanlarla göz önünde bulunuyorlar.

Yazılım şirketlerine değinmişken, geçtiğimiz hafta iki firmanın ürün tanıtım toplantısı vardı.

İlki, “Minerva” şirketinin ürünü olan “Plantum” 'un ve önümüzdeki dönem çıkarmayı düşündükleri “Omega”’nın tanıtımı idi. Minerva’nın Türk yazılım sektörüne bakış açısının net olarak izah edildiği toplantıda, kanımca enteresan noktalardan birisi, henüz piyasaya sürülmemiş ve üzerinde çalışmalar devam eden bir ürünün lanse edilmesi idi. Bilgi işlem sektöründen izleyici adedinin oldukça fazla olduğu toplantıda, önümüzdeki aylarda iki defa daha toplanılarak, elde edilen gelişmenin gösterileceği belirtildi.

Bu toplantının ardından “Logosoft” şirketinin distribütörü olduğu “S&S” şirketinin “Dr. Solomon’s Toolkit” yazılımını inceleme fırsatı bulduk. Yazılım, çeşitli ortamlarda, ağırlıklı olarak kişisel bilgisayarları tehdit eden, bilgisayar virüslerine karşı koruma, herhangi bir şüphe durumunda teşhis ve eğer virüs var ise temizleme amaçlı kullanılabiliyor. Türkiye’de pazarlanmaya başlaması ilginç. Büyük firmaların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilecek bir ürün.

Çoklu ortamla ilgili bir haber vermek istiyorum. Geçtiğimiz aylarda açılan ve güncel çeşitleri bünyesinde bulundurmaya gayret gösteren, “Romantic” isimli, sadece CD satarak hayatiyetini sürdürmeye çalışan bir firma var. Eğer, CD’lere meraklı iseniz, uğrayıp bir göz atmanızda fayda var. Eğitimden, müziğe, eğlenceden, çocuk masallarına kadar pek çok ürünü bulmanız olası. Son günlerde yurt dışında da gündemde olan Peter Gabriel’in Xplora CD’sini dahi satın alabilirsiniz.

Bu haftaki sözümüz Montaigne’den; “İnsanlar başaklara benzerler. İçleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler”.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
20. Sayı önceki yazı 20. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye