| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 27.06.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 21

BİLİNÇLENDİRMEK

Satış veya pazarlama kadrolarında çalışanların görevi, müşterinin istediği bir sistemi, sadece ciro yapmak için, ihtiyacı karşılamayacak bir ürün olsa bile önermek midir, ya da akılcı bir sistem talep edilmiyorsa, satışı kaybetmek pahasına, gerekli verilerle kullanıcıyı bilinçlendirmek midir?

Pek çoğunuz buna tabii ki, ikincisi, yani "kullanıcıyı bilinçlendirmektir" diyeceksiniz. Ancak, madalyonun bir de öbür yüzüne bakalım. Satış kadrolarının görevi de kendilerine verilen hedefi tutturmaktır. Dolayısı ile karşılıklı çelişiyormuş gözüken bir durumla karşı karşıya gibiyiz.

Gerçekte, böyle bir sorun yok. Satış kadrosu gayet makul bir şekilde kullanıcının istediği sistemin, ihtiyacı karşılamayacağını gördüğü zaman, akılcı bir metodla ihtiyacı karşılayacak sistemi önerebilir ve satabilir. Bu durumda da kotasını doldurmuş olacaktır.

Sadece müşteri istedi diye bir sistemi satmak, pazar şartları böyle oluşuyor, kullanıcılar bunu görmek istiyor, nasıl olsa anlamazlar diye eski teknolojiyi sunmak, bizim malımız en iyisidir lafları artık geride kaldı. Bizim kullanıcılarımız da yurt dışı yayınları takip ediyorlar. Üstelik, artık yurt içinde yayınlanan bilgi işleme yönelik yayınlarda da bir artış ve kalite gözleniyor. Haberleri yabancı yayınları izleyerek öğrenmek zorunda değilsiniz. Haftalık bilgi teknolojisi gazeteleri aracılığı ile hem yurt içi, hem yurt dışı gelişmeleri hemen hemen anlık takip edebiliyorsunuz.

O zaman, satış yapmadan önce iyice düşünmeliyiz. Müşteri kendi istediği malı alırsa, sistem işine yaramadığında, “Ama siz bu sistemi istemiştiniz” deyip, bu cümlenin arkasına saklanmak kolay değil. Hemen bir örnek vereyim, özellikle son dönemde ortaya çıkan yazılımlar, çalıştırılmak için, eskiden akla dahi getirilemeyecek kapasitelerde bilgisayarlar istiyorlar. Kullanıcı, sizden bir sistem almak istediğinde, kullanacağı yazılımı söylüyor ve sizin bilginiz dahilinde düşük kapasite talep ediyorsa ne yaparsınız? İstediği konfigürasyonu verir, daha sonra sistemi büyütürsünüz. Ya da, baştan bu sistemin küçük olduğunu, biraz daha büyük bir sistem alırsa, daha iyi performans elde edeceğini söyleyip, başka bir sistem önerirsiniz.

Üçüncü bir alternatif daha var ki, henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılmıyor, “Bağımsız Bilgi Teknolojisi Danışmanlığı” şirketi ile fikir alışverişinde bulunmasını sağlarsınız. Bu durumda kullanıcıyı ikna etmek, gerçekçi verilerle onların işi olacak ve somut tablolar, kullanıcının ikna edilmesini kolaylaştıracaktır.

Biraz havayı değiştirelim. Briç meraklılarına bir müjdem var. “Bridge Deluxe II with Omar Sharif” isimli briç programı “Interplay” firması tarafından piyasaya sürüldü. Briçseverlerin ve aynı zamanda bilgisayar meraklılarının incelemesi gereken bir yazılım. Yerel ağ ortamlarında çalışma özelliğinin yanı sıra, son senelerde çok popüler olmuş çeşitli konvansiyonların parametrik olarak seçilmesi opsiyonu da var. Oldukça iyi bir oyun stiline sahip.

Geçtiğimiz günlerde, “NBC Super Channel” televizyon kanalında “Tycoons” isimli programda Bill Gates’in yaşam öyküsü anlatıldı. Tesadüfen izleme fırsatı bulduğum son derece iyi hazırlanmış bu programın, yayınlanmadan önce bilgi işlem sektörüne duyurulmasında fayda vardı.

“Üç taşınma bir yangın kadar kötüdür.” Benjamin Franklin. Geçtiğimiz hafta şirketi taşıdıkta, bu sözü anımsayınca, kendisine daha çok hak veriyorum.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
21. Sayı önceki yazı 21. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye