| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 04.07.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 22

FARKLI KONULAR

Geçtiğimiz günlerde, bir ahbabım, yetkili eğitim merkezlerinden birine kaydını yaptırarak, Windows, Word ve Excel öğrenmek üzere yola çıktı. Üç, dört haftalık bir süreç geçirdi. Gayet yakından kendisindeki gelişmeyi takip ediyorum. Şimdilik ortada pek bir şey yok, ancak önümüzdeki haftalarda sizlere bu konuda daha detay bilgiler verip, yorumumu ileteceğim. İlk izlenimlerimden birisi, gayet güzel eğlenip, vakit geçiriyorlar.

Sektörde yine kişiler birbirleri hakkında ileri geri konuşmaya başladılar. Aslında, bitmemişti ki başlasın. Defalarca yazdım ve yazmaya da devam edeceğim. Bilgi işlem sektörünün kıymetli mensupları, sektörde hepimiz bir arada çalışıyoruz. Başkalarını kötülemekten vazgeçelim. Kendi yapabileceklerimizi ön plana çıkaralım.

O kadar enteresan olaylarla karşılaşıyorum ki, özellikle karşısındaki kişinin kim olduğunu bilmeden, kimleri ne kadar yakından tanıdığını düşünmeden, aynı topluluk içinde olumsuz kelimeler sarfedenler, çok puan kaybediyorlar. Bilgi işlem sektörü büyük olduğu kadar, bir o kadar da küçük. En küçük bir söz dönüp dolaşıp sahibini buluyor. Biraz saygı lütfen.

Eleman aranıyor ilanlarında, elemanların genel özellikleri konusunda bilgi vermemi isteyen talepler artmaya başladı. Biraz da bundan söz etmekte fayda var. Aklıma gelmişken, geçtiğimiz hafta sonunda ilgimi çeken en ilginç ilan, bir şirketin fabrikasını taşımasından dolayı, yeni işletmeye gidemeyen elemanları için iş arıyor ilanı idi. Çok hoşuma gitti.

Bu günlerde ilgilendiğim bir diğer konu da, kişisel bilgisayarlara takılan ses kartları. 8 bit kart ile 16 bit kart arasında müzik kalitesinin nasıl değiştiğini, ASP ile Wavetable’ın nasıl işler yaptığını, çalışmalarım bittiğinde sizlere aktaracağım. Ancak, görünen o ki, şimdiye kadar 8 bit kart kullanırken, ses kalitesinden epeyce fedakarlık etmişim.

Ses kalitesine gelince, kaliteli müzik dinleyenlerin vazgeçemeyecekleri “Bose” kişisel bilgisayarlarda kullanılan ses kartları için de hoparlör çıkartmış durumda. 600 Amerikan Doları civarında satılan bu hoparlörler ile dinlediğiniz müziğin kalitesinde hatırı sayılır bir ilerleme göreceğiniz tartışılmaz.

Internet konusuna ne zamandır değinemiyordum. Bilişim Kurultayı’na çok kalmadı. Tahminim, internet bağlantısı dahil pek çok konuya başlamak için kurultay iyi bir nokta olacak. Ondan sonra da kendiliğinden olaylar birbirini takip edecek. Herkes internet konusunda bir şeyler yapmak istiyor. Şimdiye kadar elektronik posta adresime çok az mesaj ulaştı. Neden bu kadar az kullanıyoruz, bunu da irdeleyeceğim.

Bu sene konuştuğum pek çok firma bilişim kurultayı için iyi hazırlanıyor. Verimli bir kurultay yaşayacağımız ümit ediliyor.

Kitap okumayı sevenler için bir kitap önereyim. Dale Carnegie’nin “Ünlü Adamların Bilinmeyen Yönleri” isimli kitabı çok ilginç. Değişik yayınevleri tarafından basımı yapılan bu kitabı çok rahat okuyabilirsiniz.

Henry Ford’un sözleri ile bu haftayı kapatalım; “Bir insanın üniversiteyi bitirmesine yardımcı olabilirsiniz, fakat ona istemezse düşünmeyi öğretemezsiniz.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
22. Sayı önceki yazı 22. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye