| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.07.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 24

SON DURUM

Bilgi işlem sektöründe hareketli günler geride kaldı. Yaz döneminin iyice devreye girmesi, şirketlerde izinlerin başlaması, proje kadrolarının biraraya gelmesini güçleştiriyor. Öyle gözüküyor ki, sonbahara kadar rölantide bir pazar izleyeceğiz. Bunu fırtınadan önceki sessizlik olarakta nitelendirebiliriz. Çünkü piyasadan işittiklerimiz oldukça büyük kapsamlı projelerin yıl sonundan önce sonuca bağlanacağı doğrultusunda. Kişisel bilgisayar ve yazılım pazarında da yeni ürünlerin pazara girmesi bekleniyor.

Bilmem dikkatinizi çekti mi, kesintisiz güç kaynağı pazarında hızlı bir hareket gözleniyor. Fiyatlar aşağıya çekilmiş durumda. Kesintisiz güç kaynakları artık işletmeler için satın alma aşamasında ek bir masraf olarak düşünülemeyecek fiyatlara veriliyor. Bu dönemi iyi değerlendirerek ihtiyaç duyduğunuz kesintisiz güç kaynağı satın alımınızı yapın.

Yurt dışından bir haber vermek istiyorum. İngiltere'de Escom isimli bir şirket 200 civarında bilgisayar mağazası açmak üzere çalışmalara başlamış durumda. Bu sayı civarında mağazası olan pek çok zincir var yurt dışında.

Yine kişisel bilgisayar alacakları ilgilendiren bir haber, yıl sonuna doğru çıkarılması planlanan pek çok program Pentium işlemci performansını tavsiye ediyor. Hatta bir kısım programın sadece Windows '95 için geliştirildiği ifade ediliyor. Çok kısa bir dönemde kişisel bilgisayarlarda başlangıç seviyesi pentium işlemcili olacak. Bilgi işlem yatırımınızı yaparken bunları dikkate almanızda fayda var.

Sabit disk kapasitelerinde de başlangıç seviyesi 540 MB'a yükseldi. Pazara sunulan kişisel bilgisayarlarda daha küçük sabit disk bulmak güçleşiyor. Bunu düşündüğümde her zaman Murphy'nin şu kuralı aklıma geliyor; "Sabit diskinizin kapasitesi ne olursa olsun, kullanabileceğiniz boş alan her zaman 3 ila 4 MB'tır." Bu sözün ne kadar doğru olduğunu test etmek çok kolay.

Logic şirketinin düzenlediği toplantıda NexGen işlemcileri tanıtıldı. Fiyat olarak oldukça makul seviyede olan işlemci ve ana kartların, PCI yollu olanları ile gerçek performanslarını bulacağına inanıyorum. Verilen broşürlerde de belirtildiği gibi, şu anda Vesa Local Bus ana kartlar ile kullanılabiliyorlar ancak, önümüzdeki dönemde PCI ana kartlar da piyasaya sunulmak üzere. İşlemci pazarında sıcak bir rekabet başladı ve giderek artıyor.

Geçtiğimiz haftalarda basından takip etmişsinizdir, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun neler getirdiğini düzenlenen bir toplantıda konuştuk. Yönetmelik çıkana kadar sadece yorum yapabiliyoruz. Yönetmelikle beraber pek çok şey daha net ortaya konacak ve daha rahat uygulama yapılacak. Çıkacak yönetmeliğin bir an önce hazırlanmasını ve sağlıklı olmasını diliyoruz. Bu sayede eser sahibi kavramı da açıklığa kavuşmuş olacak.

Lord Chesterfield'in sözleri ile yazıyı bitirelim. "Oğlum, onlar sana kaba hareket etseler bile, sen herkese karşı nazik ol. Şunu unutma ki, sen başkalarına onların bir centilmen olduğundan dolayı değil, kendin bir centilmen olduğun için nazik davranıyorsun."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
24. Sayı önceki yazı 24. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye