| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 01.08.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 26

İŞ'E YARAR MI?

Neyin işe yarayacağını hemen merak etmeyin. Önceki yazılarımdan birinde de söz konusu ettiğim, ikinci el bilgisayar piyasasından söz etmek istiyorum.

Ocak ayında bu konudan bahsetmiş ve 6 ay içerisinde aldığınız bir ürünün fiyatının dolar bazında %40 düştüğünü görebilirsiniz demiştim.

Şimdi biraz daha ileriye giderek, 10 ila 12 ay içerisinde %60 değer kaybettiğini de gözleyebilirsiniz, demem gerekiyor. 200 doların üzerindeki çift hızlı bir CD sürücüyü, bugünlerde 100 doların altına temin etme ihtimaliniz var.

Bu durumda ikinci el bilgisayar pazarının büyümesi ihtimali var mı? Bence var. Kullanıcılar her ne kadar en modern sistemleri kullanmak istiyorlarsa da, bu sistemlerin kişisel kullanım, hobi için alındığını söylemek doğru olacaktır.

İkinci el bilgisayarların en çok kullanılacağı sahalardan birisi olarak işyerlerini görüyorum. Eğer yapacağınız işler belirli ise, kullanacağınız yazılımlar sınırlı ise, herkesin modası geçmiş diyerek yanına bile uğramadığı bir bilgisayarı, çok ucuza alabilirsiniz. İşinizi de gayet güzel görür.

Yanlız, burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Hiç unutmuyorum. Bir toplantıda eski bilgisayarları alıp, ülkenin çeşitli yörelerine gönderelim, kişilerin bilgisayara aşinalığına yardımcı olalım denmişti. Buna gelen cevap; “Bu sistemlerin bakımını nasıl vereceğiz, eski sistemleri gönderip sorun yaşamaktansa, yeni sistemleri göndermeyi tercih ederiz.”

İlk bakışta çok ters gelebilir. Ancak, biraz dikkatli düşünürseniz, gerçek payının fazla olduğunu fark edeceksiniz. Arıza yapacak, kişiyi çalışmadığı için bilgisayardan soğutacak bir sistem göndermektense, biraz bekleyip yeni bir sistem göndermekte fayda var.

Eğer, alacağınız ikinci el bilgisayarın sizin kullanmayı düşündüğünüz süre içerisinde yapacağı arızalarda yetkili bir servis bulabileceğinizi düşünüyorsanız, hiç düşünmeden ikinci el bir bilgisayarı, kapasitesi yeterli ise alın. Ancak, nadir bulunan bir teknoloji ise, belli şirketlere bağlı kalmanızı gerektiriyorsa hesabınızı iyi yapın. Parçası zor bulunacak veya stoktan temin edilemeyecek, servis şirketi bulamayacağınız sistemlerden uzak durun.

Yazıcı ve çevre ürünleri içinde bu söylediklerim geçerli.

Haftanın kültür haberlerine gelirsek; Pavarotti’nin son albümünü dinlediniz mi? “Pavarotti and Friends 2” isimli bu albümde, Pavarotti pek çok ünlü isimle beraber eserlerini sunuyor. Kaliteli bir sesten, günümüz müziğine getirilen yorumu dinlemek isterseniz, repertuarınızda bulunması gerekli bir çalışma.

“Brainscan” isimli film, bir CD oyununun içerisindeki kahraman siz olduğunuzda, oyunun konusununda iz bırakmadan cinayet işlemek olması durumunda neler yaşayabileceğinizi anlatıyor. Boş vaktiniz çoksa ve yapacak başka bir şey bulamıyorsanız gideceğiniz bir film. Onun dışında, zamanınıza yazık.

“Tenkit belki güzel bir şey değildir. ancak gereklidir. Ağrı ile aynı işi görür, zira ağrı da vücutta bir sorun olduğunu bildirir.” Winston Churchill.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
26. Sayı önceki yazı 26. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye