| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 08.08.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 27

YAPRAK

Yaprak kıpırdamıyor. Bu günlerde, bilgi teknolojisi sektöründe yer alan şirketlerin bir kısmı, pazarın durumunu bu şekilde tanımlıyor.

Ancak, gelecek günlerinde çok parlak geçeceği beklentisi var. Özellikle, mevcut ekonomik düzende inişler fazla olmazsa, satışların artacağı günler yakın. Buna karşın, biliyoruz ki, ekonomideki bir sorun veya politikadaki dalgalanmalar, bilgi teknolojisi sektörünü yakından ilgilendiriyor.

Öncelikle, reklam ve halkla ilişkiler bütçeleri gözden geçirilmeye başlanıyor. Hemen arkasından, bilgi işlem yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinden nasıl tasarruf sağlanabileceği düşünülmeye çalışılıyor.

Halbuki, yukarıda bahsedilen tüm işlemlerde, piyasalarda ne olursa olsun, hızlarını yitirmeden, yatırımlara devam edilmeli. Belirsizlik ortamı sona erdiğinde, hızlarını yitirmeyenler, en önde yarışı devam ettirmekte olduklarını görüyorlar. Hız kesenler ise, ne kadar atak yaparlarsa yapsınlar, çok geç.

Doğal olarak, burada, nefesin yetmesinden söz etmekte yarar var. Maraton koşmak için piste çıkıp, 100 metre koşucusu temposunda yarışa başlarsanız, yarışa başlamadan, yarışı terk etmeniz olası.

Gerekli strateji ile, uygun tempoda, belli ritmi yakalayarak, yolunuza devam etmelisiniz. Hedef belli ise, sonuca ulaşmak çok zor değil.

* * * * *

Biraz da, oyunlardan bahsedelim. Anımsayacağınız gibi geçen senenin en çok konuşulan oyun programlarının başında, “interactive movie” olarak adlandırılan, “Origin” firmasının piyasaya sürdüğü “Wing Commander III” vardı. Yurt dışında, çok tutulan bir programın seri haline getirilmesi kaçınılmaz. Dolayısı ile “Wing Commander IV” için, start verilmiş durumda. 1996 kışında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Bu pazarda, gelecek günler çetin savaşlara sahne olacak. Herkes pay kapmaya uğraşıyor. Programların kapladığı alan, istedikleri minimum donanım ihtiyaçları sürekli artıyor. Pentium’lar veya eşdeğerleri için bütçelerinizde yer açmaya başlayın. Sadece, işlemci değiştirmekle de kurtulamayacaksınız. Daha hızlı CD sürücüler, grafik kartları, sabit diskler sırada.

* * * * *

Internet’ten bir haber. Bu hem müzik ile ilgilenenler için, hem de artık internet’in neler için kullanıldığını belirtmek amacı ile bilmenizde fayda gördüğüm bir kısım. Pek çoğunuz Michael Jackson’ın son albümü History’nin yeterli başarıyı sağlayamadığını biliyorsunuz. Michael Jackson, 17 Ağustos’ta IRC (Internet Relay Chat) denilen kanalda Los Angeles’tan sohbete anında katılarak, gelecek sorulara yanıt verecek. Deyim olarak “Cyberchat” yapılacağı söyleniyor. Sorular, America On Line, Compuserve ve Prodigy servislerinden de yöneltilebilecek. Başlama saati 04:00 CET.

Haftalık yazı yazmanın bütün keyfini, biraz önce yazdığım paragrafla çıkarttım. Gazete elinize geçtiğinde, önümüzdeki günlerde oluşacak bir olayı duyurabildim.

Tolstoy’un sözleri ile yazıyı noktalayalım. “Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ancak, hiç kimse öncelikle kendini değiştirmeyi düşünmez.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
27. Sayı önceki yazı 27. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye