| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 15.08.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 28

BELİRSİZLİK

Alt alta sıralamaya başlayacağım, ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı belirsiz konular, son günlerde gittikçe artmaya başlıyor.

Türkiye’den yapılacak, Internet bağlantısının nasıl sağlanacağı konusunda belirsizlik artarak sürüyor. Her hafta yeni bir yorum, yeni bir haber ile karşı karşıyayız. Çok kısa bir süre içerisinde, pek çok kesimden farklı görüşler, farklı fikirler belirtilmeye başlandı.

Yazılımcılar kadar sektörün diğer kesimleri tarafından da büyük umutlarla beklenen, telif hakları, eser sahipliği konusunda da, her ne kadar çok açık olduğunu ifade edenler bulunsa da, kanımca belirsizliğe girildi. Yönetmelik çıkana kadar da bu konumunu muhafaza edecek.

Geçenlerde elime ulaşan bir yazıya göre, Novell "bazı konulara" bağlı olarak, yasal olmayan yazılımlara ücretsiz lisans sağlayacağını belirtiyor. Bir belirsizlik daha. "Bazı konular" 'ın ne olduğu açıkça belirtilmiyorsa, bu yazıdan beklentinin ne olacağını anlamakta güçlük çekiyorum.

Bu şekilde belirsizlik içinde olduğunu düşündüğünüz başka konularda mevcut ise, bana iletin. İlerleyen haftalarda o konuları da irdeleyelim. Dikkat ettiyseniz, sıraladığım konulardan hepsinin, belirsizlik konumlarının sona ereceği tahmini bir tarih var. Sürüncemede kalmayacak olmaları, şu andaki durumlarını değiştirmiyor.

* * * * *

Geçtiğimiz haftanın etkinliklerinden birisi, Bilgi Teknolojisi Sektöründeki ilk 100 şirketin açıklandığı toplantı idi. Önümüzdeki üç dört sene için tahminlerin de sergilendiği toplantı, samimi bir hava içerisinde geçti. TÜSİAD’ın bilgi teknolojisi sektörüne yönelik çalışmaları teşvik edici olması, sevindirici idi.

* * * * *

Yazılarımda, genelde üç, dört farklı konuya yer vermeye çalıştığımı sürekli okurlarım, bilirler. Geçtiğimiz haftadan itibaren, okunabilirliği arttırmak için, birbirinden bağımsız bölümleri, aralarında ayırmaya başladım. Köşenin bu yeni düzeni konusunda da, yorumlarınızı bekliyorum.

* * * * *

Biraz da, cep telefonlarından söz etmek istiyorum. Son sıralarda katıldığım pek çok organizasyonda, özellikle seminer, konferans, ürün tanıtımı gibi toplantılarda, konuşmanın en heyecanlı yerinde, garip bir ses, bulunduğunuz ortamda çınlamaya başlıyor. Yeni kullanmaya başlayanlar, genelde telaş içinde kapatmaya çalışırlarken, daha tecrübeli olanlar, yüzlerinde bir tebessüm, sanki hiç bir şey olmamışçasına, sakin bir şekilde telefonu açıp, dışarıya çıkmaya uğraşıyorlar.

Cep telefonlarının, özellikle dışarıda çok fazla vakit geçirmesi gerekli olan, bilgi teknolojisi sektöründe çalışanlar için ihtiyaç olduğunun farkındayım. Ancak, hiç olmazsa, bir toplantıya girerken, bir konferansı izlerken, kapatalım. Sinema, tiyatro gibi yerlerde açık unutmuyorsak, sektör toplantılarında da kapatabiliriz.

* * * * *

Einstein’a atfedilen olayları okumaktan, büyük bir keyif alıyorum. İşte bunlardan bir tanesi ile, yazımızı bitirelim.

Einstein’a telefon numarasını sormuşlar, gidip telefon rehberine bakmış. Sebebini soranlara verdiği cevap; “Bir yerde kaydını bulabileceğim bilgiler için, kafamı meşgul edemem.”

Kaç tane telefon numarasını ezbere bildiğinizi hatırlamaya çalışın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
28. Sayı önceki yazı 28. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye