| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 22.08.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 29

SONUÇLANANLAR

Geçtiğimiz dönemde belirttiğim bazı konuları tekrar irdeleyerek, sonuçlarını değerlendirmek istiyorum.

Bir ahbabımın, yetkili eğitim merkezlerinden birine kaydını yaptırarak, Windows, Word ve Excel öğrenmek üzere yola çıktığından bahsetmiştim. Kursu başarı ile bitirdi. Hatta, bir de sertifika sahibi oldu. Ancak, bilgisayar başına oturup, birşeyler yapması gerektiğinde, heyecanlanıyor.

Yaptığım küçük bir sınav, hemen hemen herşeyin öğretildiğini, önemli bir tanesinin ise unutulduğunu gösteriyor.

Herkesin bilmesi gerekir diye düşünebilirsiniz; "Bu programların, yaşantısında ne işe yarayacağı öğretilmemiş". Yani, ne gibi olaylarla karşılaştığında kullanması gerekir, hesap tablosu kullanmanın yararları, niçin kelime işlem yazılımına ihtiyacı var, anlatılmamış.

Çok güzel grafikler çizebiliyor, mektupları, raporları, italik, alt çizgili kelimelerle süslemesini de öğrenmiş. Yine de, eksik bir şeyler olduğunun farkında. Bu eksiği de giderebilselerdi, çok güzel olacaktı. İleride, belki bunlara da dikkat ederler.

Bu sırada, ahbabım, bir başka gerçeği keşfetti. "Microsoft, Windows '95 diye bir şey çıkartmış, ben öğrendiklerimi orada kullanabilirmiyim?" diye bir soru yöneltti. Bu soruya, kendisini rahatlatacak bir cevap vermekte zorlandığımı söylemeliyim. Mantık olarak aynı, ancak baştan öğrenmen gereken daha çok şey var dediğimde, reaksiyonu görülmeye değerdi. Kursa gitmeyi ertelese daha iyi olabileceğini düşündüğünü belirtti. Sizin öneriniz ne olurdu acaba?

* * * * *

Bilmem dikkatinizi çekiyor mu, özellikle hafta sonlarında, gazetelerin eleman aranıyor sayfalarında, inanılmaz bir artış var. Sanırsınız ki, bütün şirketler bünyelerinde istihdam edecekleri elemanlar arıyorlar. İş arayanların, arzu ettikleri işi bulmamalarının mümkün olmadığını da düşünebilirsiniz. Ancak, devir değişmiş durumda. İş arayanlar, öyle her teklif edilen işi kabul etmiyorlar. Niteliklerini dikkate almadan, piyasa koşullarını, insanların nasıl ücretler alarak geçindiklerini bilmeden, astronomik rakamlar talep ediyorlar ve gerekirse altı ay bir sene boş oturmayı göze alabiliyorlar.

Bunları anlamak mümkün değil. Deneyimli eleman aradığınızda dahi, ne kadar açık belirtirseniz belirtin, iş tecrübesi olmayan, iş saatlerine uyamayacağını belirten kişiler, ilandaki kriterlere uymadıklarını bile bile, gördükleri her şirket ilanına müracaat ediyorlar. Hem kendi zamanlarına hem de şirketlerinkine yazık.

Peki, bu kişiler nasıl tecrübe kazanacak ve iş bulacak dersiniz. Pek çok şirket belli dönemlerde de yetiştirmek üzere, deneyimsiz elemanları işe alıyor. Ancak, bu kişilere de, o zaman, iş ve ücret beğendirmek çok zor oluyor.

En dikkatimi çeken ise, telefonla pazarlık yapanlar. Telefon açıp, hemen ücret ve çalışma koşullarını sormaya başlıyorlar. Siz olsanız, böyle bir iş müracaatına ne cevap verirdiniz?

* * * * *

İlgilendiğim bir diğer konu da, ses kartları idi. 16 bit ses kartlarında sesin daha güzel oluştuğunu ve çok daha iyisini elde etmek istiyorsanız, MIDI olanağı olan bir ses kartına sahip olmanızı tavsiye ederim.

Uyumsuzluk sorunu yaşamamanız açısından, belli markalara yönelmenizde fayda var. Ucuz olsun da, ses nasıl olsa çıkar demeyin. Müziğinin çok iyi olduğunu bildiğiniz programlarda, uyumsuzluk sorunu nedeni ile, arzu ettiğiniz performansı elde edemiyorsanız, canınız çok sıkılabilir.

* * * * *

Emerson’un şu güzel özdeyişine ne diyeceksiniz; “Bugün en önemli şeyin hiç kimse tarafından aldatılmamak olduğunu sanırsın. Ancak, hayatının güneşi, asıl senin hiç kimseyi aldatmamaya çalışacağın gün doğacaktır.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
29. Sayı önceki yazı 29. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye