| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 29.08.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 30

PUPA YELKEN

Uzun bir süredir üzerinde son rötuşlar yapılan, denize indirildiğinde başına bir kaza gelmesin diyerek titiz çalışmalarla test edilen, Microsoft’un işletim sistemi “Windows ‘95”, bilgi teknolojisi ile ilgilenenlerin kullanımı ve incelemesine sunuldu.

Bilgi teknolojisi sektörü ile sıradan bir kullanıcı olmanın ötesinde sıfatı olmayan kişilerin dahi, daha düne kadar, kişisel bilgisayarlardan söz ederken, işletim sistemi nedir, neler yapar, sorularına cevap aramalarına yol açan bir ürün. Bu konuda yabancı medya’da da, benzer görüşler hakim.

Kullanılan tanıtım bütçesinin büyüklüğü, gelmesi beklenen gelirle karşılaştırıldığında, dışarıdan bakıldığı kadar fazla değil. Biliyorsunuz, az veya çok gibi kavramlar izafi kavramlardır. Kimine göre az olan, kimine göre çok olabilir, kazanılacaklar, kaybedilecekler kendi başlarına değerlendirilmemelidir.

Beklentilere göre, 1995 sonuna kadar otuz milyon Windows kullanıcısının, Windows ‘95 kullanmaya başlayacağı tahmin edilmekte. 1996 sonuna kadar ise bu rakamın doksan milyon civarında olacağı düşünülüyor. Elde edilecek gelirin, sadece yeni kullanıcıların işletim sistemine vereceği veya eski kullanıcıların upgrade için ödeyecekleri bedel olduğunu herhalde düşünmüyorsunuz.

Microsoft Network herhalde çoğunuzun aşina olduğu bir kavram artık. Bilindiğine göre, Amerika’da bu servisin aylık ücreti, ilk üç saat için 4.95 Amerikan Doları. Sonraki kullanım saatleri ile ilgili ücretler konusunda bilgim henüz yok. Ancak, önümüzdeki günlerde onu da bildireceğim. Bu ücrete, doğal olarak, telefon şirketine ödeyeceğiniz hat ücreti dahil değil.

Şimdi biraz hayal gücünüzü çalıştırın ve Windows ‘95 kullanıcılarının üçte biri’nin Microsoft Network’ten yararlanmaya başladığında neler olabileceğini düşünün. Bu servisin gerekli hizmeti, sağlıklı şekilde verebilmesi için, yapılacak yatırımda büyük. Ancak, dünyanın en büyük kullanıcı portföyüne sahip Network'ü olacağı kaçınılmaz. (Eğer, Compuserve, America Online gibi servisler direnemez ise)

Bir de, RW denilen “Registration Wizard” konusunda çeşitli duyumlar almaktayım. Bu konuda da, somut gelişmeleri size aktaracağım.

Kanımca, Türkiye pazarı için birşeyler söylemek konusunda çok erken. Ancak, Türkçe karakterleri destekler, menüler Türkçeleştirilir ve en önemlisi Microsoft Network’e Türkiye’nin çeşitli noktalarından, makul bir ücretle bağlantı imkanı sağlanırsa, çok iş yapar. Şirketler, gelecek telefon faturalarını nasıl kapatırlar, bu ise başka bir yazının tek başına konusu olabilir.

* * * * *

Arena’nın, Linksoft ve Logosoft’tan sonra, Microsoft’un üçüncü distribütörü olacağını çok kişi konuşuyordu. Geçen hafta, basında yer alan haberlerden, duyumlarımızın doğru olduğunu anladık.

Bakalım, üç şirketle çalışmak, Microsoft ürünleri pazarında ne tür gelişmelere yol açacak.

* * * * *

Haftaya size “Yedi”den bahsedeceğim. Biraz merak etmenin, hepimize iyi geleceğini düşünüyorum. Şimdiden tahmin etmeye başlayın. Belki sizin tahmininiz doğru çıkar.

Aslında, “Yedi”nin bu haftanın konusu olup olmaması üzerinde çok düşündüm. Ancak, önceliği Windows ‘95 aldı. Sizler de, haftaya kadar bekleyeceksiniz.

* * * * *

Microsoft’tan bu kadar söz edipte, Bill Gates’i anmamak mümkün değil. Bill Gates’e göre; “Hayat felsefem, çalışmaktır.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
30. Sayı önceki yazı 30. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye