| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 05.09.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 31

YEDİ

Geçtiğimiz hafta “Yedi” ‘den bahsedeceğimden söz etmiştim. Öncelikle, dilerseniz “Yedi” ‘nin sözlük anlamlarını şöyle bir inceleyelim. Endişe etmeyin, tabii ki, böyle bir şey yapmayacağım. “Yedi” ‘nin sözlük anlamının ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bahsedeceğim “Yedi”, geçtiğimiz günlerde Amerika’da pazara sunulan bir bilgisayar oyununun CD adedi. Evet, yanlış okumadınız, Sierra şirketinin pazara sunduğu “Phantasmagoria” isimli oyun tam 7 CD’de geliyor. Program, Roberta Williams’ın idaresinde ortaya çıkarılmış.

Tesadüf bu ya, oyun Microsoft Windows ‘95 ile aynı tarihte piyasaya sürüldü. Bir başka ilginç tesadüfte, o gün Amerika’dan yola çıkan bir arkadaşın, kendisine ilettiğimiz siparişi alarak, ertesi gün bize getirmesi oldu.

Oyun’dan uzun uzun bahsederek, zamanınızı almak istemiyorum, ancak, internet ve Compuserve’de yaptığım mesaj taraması, programın, çok kolay olduğu ve kısa sürede bittiğini ifade eden mesajların çokluğunu gözler önüne serdi. Hemen hemen iki farklı grup oluşmuş durumda. Bir grup, çok iyi derken, diğer grup, korku filmi seyretmek için video kaset almayı tercih ederim diyor.

Yine de, müzikler ve görüntüler tek kelime ile, muhteşem. Korku temasının hakim olduğu bir “Interactive Movie”. Bu kelimeleri daha önce de duymuştunuz. Son zamanların poüler terimi “Etkileşimli Sinema” diyorum ben buna. Karakteri siz yönlendiriyorsunuz. İlerledikçe, müzik gerçekten büyülü bir atmosferle sizi sarıyor. “Enigma” grubunu dinlediyseniz, hemen hemen aynı tür müzikler yer alıyor. Eklenecek bir başka bilgi de, onyedi yaş ve üstüne satış yapılması.

Önümüzdeki dönemin programlarının daha da büyük içeriklerde olacağı kaçınılmaz. Bir noktayı daha belirtmekte fayda var. Niçin yedi CD olduğuna verilen cevap ilginç; “Belki de, program dört CD olarak ta, piyasaya sunulabilirdi. Ancak, kullanıcılar artık, programları sabit disklerine kurarak, yer kaybetmek istemiyorlar. Dolayısı ile, sabit olarak diskte saklanabilecek grafik ve müzikleri dahi, her CD’ye tekrar kaydetmek zorundaydık.” Bu sözleri dikkate almanızda fayda var.

* * * * *

Geçtiğimiz günlerin aktivitelerinden birisi Technology Group'un, Full Time Toptan Satış Mağazası’nın açılış toplantısı idi. Escort Bilgisayar ve Microsoft’un, mağazanın açılışına verdikleri destek, üst düzey kişilerin orada bulunması ile belli oluyordu. Değişik bir konsepti denemeye çalışan bu mağazanın elde edeceği ilerlemeyi, yakından gözlemek gerekiyor.

* * * * *

Geçtiğimiz hafta, Microsoft Network’un Amerika'daki fiyatlarından bahsetmiştim. Şimdide, Avrupa’daki bazı ülkelerde uygulanacak fiyatlarını size aktarayım. Almanya için, üyelik ücreti 14 Alman Markı, aylık iki saat 7.5 Alman Markı, Fransa için, üyelik ücreti 45 Frank, aylık iki saat 25 Frank, İngiltere için, üyelik ücreti 5.99 Sterlin, aylık iki saat 3.25 Sterlin. Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Bizi ilgilendirebileceğini düşündüğüm ücret ise, Türkiye’de uygulanabileceğini sandığım, “Diğer Avrupa Ülkeleri” kategorisi. Buna göre, üyelik ücreti 15 Amerikan Doları, aylık iki saat 10 Amerikan Doları.

Kanımca, Türkiye’de eğer Amerikan Doları olarak ücretlendirme uygulanırsa, bu kullanılır. Türk Lirası uygulanırsa ne olur, tahminlerinizi bekliyorum. Benim tahminim; Beşyüzbin Lira katılım ücreti, aylık iki saat için üçyüzbin Türk Lirası.

* * * * *

Söylemek istediğim bir başka şey de; henüz yıl sonuna çok olmasına rağmen, “Yılın Esprisi” için bir liste düzenliyorum. Bilgi Teknolojisi sektörü ile ilgili, “Yılın Esprisi” konusundaki fikirlerinizi lütfen bana iletin. Bunun sonucunda neler olacağı hiç belli olmaz, hatta “Yılın Esprisi” yapıldığında, sürpriz birşeyler olacağını belirten kişilere de, söylediklerini yerine getirme fırsatı verir.

* * * * *

Haftayı, Bernard Shaw’un bir sözü ile kapatalım. “Bu dünyada başarıya ulaşan insanlar, istedikleri şartları yakalayan insanlardır. Eğer onları bulamazlarsa, kendileri yaparlar.”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
31. Sayı önceki yazı 31. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye