| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 19.09.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 33

ROLLER DEĞİŞİYOR

Belki farkındasınız, yine de ben bir kez daha hatırlatayım dedim. Geçtiğimiz günlerde, yani 8 Eylül 1995’te “Tüketiciyi Koruma Kanunu” yürürlüğe girdi.

Bu hafta, elimizdeki bazı bilgilerden, bilgi teknolojisi sektörünü nasıl etkileri irdelemeye çalışalım. Şunu da, biliyorum ki, önümüzdeki günlerde, bu konuda sektördeki yayın organlarının da çalışacağı kaçınılmaz.

Tüketicinin satın aldığı maldan memnuniyetsizliğini bildirmesi durumunda, satılan malın geri alınacağı belirtiliyor.

Ancak, bilgi teknolojisi sektörüne bir göz attığımızda, özellikle yazılım satışlarında, pazarda gördüğümüz ücretsiz eğitim hizmetlerinin verilmesi durumunda, harcanan zamanın nasıl telafi edileceğini düşünmekten kendimi alamıyorum.

Garanti süresinin çalışması da bir diğer konu. Donanım kısmında, pek çok firmanın uyguladığını biliyoruz. Ancak, yazılımda neyin ücretli, neyin ücretsiz olduğu, garantinin ne zaman başlayıp, ne zaman bittiği çok zor tespit edilecek bir konu.

Tüketim malzemelerinde uygulandığını tahmin ediyorum. Geçenlerde, şirkete satın aldığımız yazıcı toner'i biraz kullanımdan sonra akıtmaya başladığında, satıcı firmanın hiç güçlük çıkarmadan, hemen yenisi ile değiştirmesi, bende bu kanıyı uyandırdı.

Görünen o ki, çok yakında, bilgi teknolojisi sektöründe yer alan şirketlerin, garanti belgelerinde, lisans anlaşmalarında değişiklikler olacak. Yabancı yazılımları nasıl etkileyeceğini, zaman gösterecek.

Bir mağazada duvarda gördüğüm yazıyı da size aktarayım. Yazıya göre “Satılan, kitap ve yazılımlar geri alınmaz.” Sanki, müşterilerin tümü potansiyel kopya program kullanıcıları veya fotokopi kitap okuyanlar. Yurt dışında, pek çok firma, bu konuda, belli bir süre içerisinde ödenen bedelin tamamını geri vererek ürünü geri almayı kabul ediyor. Bizim kullanıcılarımızın henüz bu seviyede olmadığını söylemeyin. Kullanıcıların büyük bir kısmı, sektördeki bazı kişilerden daha bilinçli.

Tüketiciyi koruma yasası ile ilgili, hangi şirketin ne tür bir çalışma içinde olduğunu çok merak ediyorum.

* * * * *

Bu yazıyı büyük ihtimalle, kurultayın ilk günü okumaktasınız.

Kurultay’da izleyeceğim bir çalışma grubundan bahsederek, sizleri de davet etmek istiyorum. 29 Eylül günü, 10:00-12:45 arasında Sinan Oymacı’nın “Outsourcing - Dış Kaynak Kullanımı” konulu oturumunda, konu enine boyuna, sektörden kişiler tarafından değerlendirilecek. Hepinizi bekliyorum.

* * * * *

Bağımsız bilgi teknolojisi danışmanlığı yapan bir şirket olduğumuz için, danışmanlık ücretleri konusunda bazı konuşmalar geçtiğinde aklıma gelen bir anektodu aktarmak istiyorum.

Bir kişi, lokantada otururken, Picasso’yu görür ve yanına giderek; “Peçetenin üzerine birşeyler çizebilirmisiniz, bedeli ne ise ödemeye hazırım” der.

Picasso, resmi çizer ve kişiye, “Bedelinin on bin Amerikan Doları” olduğunu belirtir.

Kişinin reaksiyonu; “Ama siz bu resmi otuz saniyede yaptınız.” olur.

Picasso’nun yanıtı; “Hayır, bunu otuz saniyede yapabilmek, benim kırk yılımı aldı.”

Bu söz çok hoşuma gidiyor. Verdiğimiz hizmet ve/veya bilgi karşılığında ücret almıyor dahi olsak, bunun şirketinize maliyetinin hem müşteri, hem de çalışanlar tarafından bilinmesinde yarar var.

Ancak, bu, otobüsün peşinden giderek 10 lira kazandığını söyleyen çocuğa, babasının söylediği, o zaman taksinin peşinden gitseydin 50 lira kazanırdın diyen adamın öyküsüne benzemesin. Sonuçta kendinizi, ücret alsaydınız, ne kadar zengin olabileceğinizi, herkese anlatırken bulabilirsiniz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
33. Sayı önceki yazı 33. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye