| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.10.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 36

SEZONA GİRERKEN

Hemen hemen her sene bilgi teknolojisi sektöründe satışların arttığı döneme yaklaşmış bulunuyoruz.

Tam sezona girerken gümrüklerdeki sorunlardan dolayı, O.E.M. piyasasında istenilen herşey bulunamıyor. Bazı şirketlerin önceden yaptıkları yatırımı iyi değerlendirdiklerini duyuyoruz.

Önümüzdeki günlerde, talebin kazanacağı ivmeyi karşılayacak parçaların kısa bir sürede piyasaya girmesi gerekiyor. Bakalım, nasıl sonuçlanacak?

* * * * *

Birazda, Compex'ten bahsedelim. Geçen seneden daha kalabalıktı. Hem izleyenler, hem de katılımcı firmalar açısından, daha profesyonel gözüküyordu. Ancak, gürültü seviyesi ilk gün gereğinden fazlaydı.

Gayet iyi iş yapıldığını duyuyorum. Şirketlerin çoğu, katılım masraflarını çıkartıp, kara geçmiş durumdalar.

Dikkatimi çeken bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Bir ahbabıma alacağı bilgisayar için fikir edinmesi amacıyla fuara gitmesini önerdim. Ertesi gün döndüğünde elinde bazı şirketlerin bayi fiyat listeleri vardı.

Son kullanıcıya satış yapılan bir fuarda, dağıtıcı firmaların, bayi fiyatlarını müşterilere duyurmalarının gerekçesini anlayabilmiş değilim. Pazarda fiyatların düşmesine neden oluyorlar.

Sanki diyorlar ki, "Ey bilgisayar satın alacak kişi, bak bu piyasada şirketler bizden malzemeleri kaça alıyorlar, sen bunun üstünden kaç para kazandıklarını gör de, ona göre karar ver. Gönlünden ne koparsa, o kadar kazanmalarına izin ver."

Benim ahbap, şimdi hesap yapıyor. Diyor ki, benim kendi iş yaptığım sektörde, yüzde beş ile altı, iyi kazanç sayılır. Alacağı parçaların fiyatlarını alt alta koyup toplamış, bilgisayarı alacağı şirkete elli, altmış dolar kar bırakacak metodu geliştiriyor.

* * * * *

Geçtiğimiz haftaki yazımda, kurultay izlenimlerine devam edeceğimi belirtmiştim.

Belleğimde yer edenlerden birisi, açılış konferanslarında yer alan, "Business Process Reengineering" konulu konuşmayı gerçekleştiren, Prof. Dr. Mark C. Maletz'in çalışmasıydı.

Çok başarılı bir sunum gerçekleştiren, Prof. Dr. Mark C. Maletz'in, konuşmasını, vaktin nasıl geçtiğini anlamadan dinledim. Verilen örnekler konuyu derinlemesine irdeledi. Kendisi için söylenenlerin ne kadar abartısız olduğunu yakından izleyebildik.

Açılış konferansında konuşması, kanaatimce çok iyi düşünülmüştü. İzleyemeyenler çok şey kaybetti. 12 yaşında Harvard Üniversitesi'ni bitirdiğini de bir dip not olarak ileteyim.

* * * * *

Yazdığım yazılarla ilgili mesajlar, Internet üzerinden ulaşmaya başladı. Elektronik posta'nın kullanımının arttığını görmekten duyduğum memnuniyeti anlatmak çok kolay değil. Bu arada, geçtiğimiz haftalarda "Yılın Esprisi" üzerine başlattığım liste çalışmasına, adaylar gelmeye başladı. Ancak, yeterli değil, daha çok katkı bekliyorum. Elektronik posta yolu ile ulaşabilirsiniz.

Kurultayın ilgi çeken çalışmaları arasında, en çok katılımın Internet konusunda olması beni hiç şaşırtmadı. Heyecan, sıcak bir tartışma ortamı, gergin hava koklamayı sevenlerin buluştuğu çalışmalar, genelde "Internet" konulu toplantılar olmakta.

* * * * *

Bu haftanın filmi "Apollo 13". Yaklaşık 2,5 saatlik bir heyecan fırtınası sizi bekliyor. Soluk soluğa izlenecek bu filmi herkesin görmesini öneririm. Ekip çalışmasının önemini, zamana karşı verilen mücadeleyi çok güzel bir dille anlatmışlar. Oscar'a aday olmasına şaşırmamak gerekir.

* * * * *

"Bir işe girişmek için iyi bir gerekçemiz yoksa, ona başlamamak için iyi bir neden var demektir." Sir W. Scott'un bu sözü ile haftayı kapatalım.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
36. Sayı önceki yazı 36. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye