| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 17.10.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 37

MACERALI BİR KURULUŞ

Bu hafta, geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir macerayı sizlerle paylaşmak istedim. Olayı takip ederken, biraz düşünerek, elimizdeki olanaklarla neler yapılabileceğini gözler önüne sermek istiyorum.

Yeğenimin okuldaki bazı derslerle ilgili çalışmalarını hazırlaması için, dört beş sene öncesinde kendisine taşınabilir bir bilgisayar almıştık. O dönemin en iddialı bilgisayarıydı. 80386SX işlemci, 2 MB ana bellek, 80 MB sabit disk gibi özellikleri vardı. Hiç unutmuyorum, elinde bu bilgisayarla denetim için gerekli bilgileri derlemeye gittiği işletmede, herkesin gıpta ile kendisini izlediğini söylemişti. Nereden nereye geldik.

Üstelik bilgisayarda, Windows, Excel gibi yazılımlar ile birlikte, prezantasyon için yazılımlarda mevcuttu. Kısacası, ofisini yanında taşıyordu.

Neyse, sözü fazla uzatmayalım da, maceraya gelelim. Bizim yeğen bilgisayarı kardeşine vermiş. O da üniversitede okuyor. Arkadaşlarından aldığı bazı programları yüklemiş ve olan olmuş. Tahmin etmişsinizdir, virüs bulaşmış. Tabii, hemen çevreye haber salınmış ve virüs temizleme çalışmalarında bulunulmuş, ama bu virüs iyi huylu değil, imha edilirken, bulaştığı bazı yazılımlarda sizlere ömür.

Bizim yeğenin acele ödev hazırlaması gerekiyor. Elle yazmak ise, bu devirde, çok zoruna gidiyor. Beni aradı; "Windows'u yüklediğimde, ekran donup kalıyor, ne yapacağız?" dedi.

Yapılacak şey çok basit. Bilgisayarı alıp, Windows'u yeniden yüklemek diye düşündüm. Macera ondan sonra başladı. Önce şirkette yaptığım kısa bir araştırma, Windows'un artık olmadığını, onun yerine Windows for Workgroups yüklemem gerektiğini bana belirtti.

Hemen yüklemeye başladım. Hiçbir sorun yok. Yükleme işlemi bittikten sonra, "win" deyip, Enter'a bastım. Bir mesaj, "Yeterli hafızaya sahip değilsiniz".

Eh, olabilir. Hemen autoexec.bat ve config.sys incelendi. Pek bir şey yok, ama yine de bazı ayarlarla oynayalım. Tekrar denendi. Bana mısın demiyor. Bu sırada bir arkadaşa sormak aklıma geldi. Dediği çok enteresandı; "2MB bellekte bunu çalıştıramazsın." Ne güzel, o kadar saat çalışma boşuna gitti. Ancak, yeğene de bilgisayarı vermek gerekiyor.

Peki, Windows'u nereden bulabiliriz de, kurabiliriz. Geçen senelerde gelmiş, CD'lerde olabilir cevabını alınca, onları incelemeye başladım. İngilizce Wındows bulmak ne kadar zormuş tahmin edemezsiniz.. Çünkü, artık Windows for Workgroups mevcut. Neyse, bir CD'de buldum. Bu sefer sorun, bu bilgisayara nasıl yükleyeceğiz. Ya disket hazırlayıp oradan kurulacak, ya da başka bir yöntem olmalı.

Şirkette de, CD sürücü bütün bilgisayarlarda yok. En uygun aday bizim NT server. CD'yi, NT server'daki CD sürücüye koyduktan sonra, operasyonun diğer adımlarına geçildi.

Benim kullandığım terminal, Windows for Workgroups üzerinden hem Novell server'ı, hem de NT server'ı görüyor. Benim bilgisayarın arkasından bir kablo ile, yeğenin bilgisayarını bağladım. Bu bilgisayarda DOS'un "interlnk", yeğenin bilgisayarında da "intersvr" programlarını çalıştırdım. Bu durumda, yeğenin bilgisayarının sabit diskini, benim bilgisayardan görmeye başlamıştım.

Ardından, benim bilgisayarda WFW'u çalıştırıp, NT server'a bağlandım. NT'nin üzerindeki CD sürücü de tanımlanmış durumdaydı. İşler kolaylaşmıştı. NT'deki CD sürücüde bulunan CD'den, istediğim dosyaları, benim bilgisayarın üzerinden, yeğenin bilgisayarına indirdim.

Biraz uğraşmıştım, ancak buna değdi. Sadece, Windows'un bozulduğunu keşfettik ve herşey çalışmaya başladı. Bunun anlatılacak nesi var demeden önce, operasyonu, bir şema çizerek kağıt üstünde inceleyin. Kullanılan araçları özetleyeyim; Novell server, NT server, NT server üzerinde CD sürücü, bir terminal, bir taşınabilir bilgisayar, iki bilgisayarı birbirine bağlayacak kablo, muhtelif işletim sistemleri ve yazılımlar.

Tüm bunlar olup bittikten sonra, bir an düşündüm. Elimizin altında ne kadar çok imkan var, biraz hayal gücümüzü çalıştırarak neler gerçekleştirebiliriz. O zaman mücadeleye devam.

* * * * *

Internet'ten bir haber vermek istiyorum. Çeşitli şirketler hakkında kullanıcı görüşlerinin, tecrübelerinin yazıldığı ve tartışıldığı bir adres ileteceğim.

"http://www.olemiss.edu/~dkirk/moan.html". (Not: 7.9.2000. Adres şu anda çalışmamaktadır. Bu, internet platformunda işlerin ne kadar hızlı değiştiğini, ne kadar kolay ortaya çıkıp, kaybolduğunu gösteren güzel bir örnektir.)

Tüketicilerin kendi aralarında kurdukları dayanışmaya güzel bir örnek sergiliyorlar. Sonuçta, açık bir platform ve üretici firmaların da görüşlerine yer veriliyor. Bu adresten başka yerlerdeki tüketici görüşleri sayfalarına ulaşmakta olası.

* * * * *

Bu haftanın filmi, "Özel Tür - Species". Güzel bir bilim kurgu filmi olmanın ötesinde bir şey vermiyor. Finalin daha çarpıcı olmasını beklerdim. Yine de, türünün güzel örneklerinden. İzlenebilir.

* * * * *

Abraham Lincoln'a göre; "Güçlüğe hemen hemen her insan dayanabilir, fakat onun karakterini sınamak istiyorsanız, ona yetki verin."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
37. Sayı önceki yazı 37. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye