| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 24.10.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 38

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Bilgi Teknolojisi sektöründe yer alan kişilerin, gereğinden fazla çalıştıklarını siz de düşünüyor musunuz, acaba?

Burada, tüm kadrolardan söz ediyorum. Pazarlama kadrolarından, eğitim elemanlarına, destek servislerinde çalışan kişilerden, yazılımı kodlama aşamasındaki programcılara, sistem analistlere ve diğerlerine kadar, geniş bir yelpazedeki kadroların çalışma saatlerinde bir düzen görebiliyor musunuz?

Bilgi işlem departmanlarında çalışan kişiler ile, sektör basınında görev yapanlarda buna dahil.

Ne kadar çok çalıştığımızın farkında mısınız? Bu kadar özveri ile çalışılan bir sektörün mensubu olmaktan büyük haz duyuyorum da, bu kadar çalışmayı, kullanıcıların ne kadarı takdir ediyor, merak etmekten de geri duramıyorum.

Düzenli çalıştığını söyleyeceklerin de, arasıra kaçamak yaptıklarını dikkate alırsak, çok çalışıyoruz. Karşılığını alıyor muyuz, bir düşünün.

* * * * *

Moonstar şirketini duydunuz mu? Duymadıysanız, çok yazık. Son derece kaliteli bir masa üstü yayıncılık programına sahipler. Geçenlerde, bir reklam filmi vermemiz gerekti. Şirkette, genelde, eğer reklam filmine, fotoğraf veya bir başka resim konmayacaksa, dizaynı kendimiz yapıyoruz.

Yine aynı şekilde çalıştık, renkli olarak. Ancak, bir sorun vardı. Yayınlanması için renk ayrımı yapılması ve film çıktısı olarak teslim edilmesi gerekiyordu. Pek çok kişi bu durumda yapılan çalışmanın, PC ortamı dışına taşınması gerektiğini düşünebilir. Halbuki öyle olmadı.

Moonstar'da hazırladığımız sayfayı, Postscript'e çevirerek, laser yazıcıdan film çıktısı hazırlayan bir şirkete ulaştırdık. Ertesi gün, film renk ayrımı ile birlikte elimizdeydi.

Hem ekonomik, hem de süratli bir şekilde yayına yetiştirebildik. Masa üstü yayıncılığa ilgi duyanların, inceleyebileceği, rahat kullanımlı, becerileri güzel bir ürün.

* * * * *

Geçtiğimiz haftanın etkinliklerinden birisi, IBM'in "AIX" işletim sistemi üzerine düzenlediği organizasyondu. Pazarda yer alan pek çok firmanın, AIX üzerinde çalışmakta olan uygulamalarının sergilendiği bir bölümü de içeriyordu.

IBM'in, UNIX pazarına bakış açısının, değişik kişilerden aktarıldığı toplantı, kalabalık bir davetli grubuna hitap etti. RISC6000 serisi için IBM çok iddialı. Bakalım, önümüzdeki günler ne getirecek? En azından, ne kadar açık bir mimariye sahip olduklarını dikkatle izlemek gerekiyor.

* * * * *

Amerikan, "Packard Bell" bilgisayarlarını Türkiye pazarına getiren "Compucom" şirketinin geçtiğimiz haftalar içinde, ofisinde verdiği tanıtım toplantısı oldukça keyifli geçti. Son günlerde, medya da, tanıtım kampanyalarına rastladığımız bu ürünün pazardaki durumunu, herkes merakla gözlüyor. İzleyenler arasında bende varım.

* * * * *

Bu sezon, filmleri sinemada izlemeyi tercih eden bizlerin kısmeti, tarihi filmlerden açılmışa benziyor. Bu haftada, "First Knight - İlk Şövalye" isimli film gösterime girdi. Başrollerinde, Sean Connery, Richard Gere ve Julia Ormond yer alıyor. Özellikle, "Camelot" şehrinin ilk görüntülendiği sahne muhteşem. Sadece şehrin o görüntüsünü izlemek için dahi görmeye değer. Sezonun izlenmesi gereken filmlerinden. Kaçırmayın.

* * * * *

Lord Chesterfield'in şu sözleri ne kadar anlamlı; "Öğrendiklerini bir saat gibi cebinde taşı, ikide bir saati olduğunu göstermek isteyen insanlar gibi ortaya çıkarma. Eğer birisi sana saati sorarsa söylersin ancak, her saat başında, sorulmadan, saat kulesi gibi ötme."

Bu görüşe katılmayanlar da olabilir. Yine de, Lord Chesterfield böyle söylemiş.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
38. Sayı önceki yazı 38. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye