| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 14.11.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 41

ÇEVREMİZDE NELER VAR?

Belki farkındasınız, belki de değil. Ancak, bilgi teknolojisi sektörü dışında da bir yaşamın devam ettiğini göz ardı edemezsiniz. Bu gerçekten yola çıkarak, yazımı bir nevi gündelik yaşamdan oluşturmaya çalıştım.

Yine de, sektöre şöyle bir göz atmak gerekirse. Intel'in artık 80486DX2-66 işlemcileri piyasaya sürmeyeceği söyleniyor. Şu anda, bu işlemcilerden pazarda bulunmadığına göre gerçek payı var.

Pentium işlemcilerin fiyatları hızla düşüyor. Özellikle MPC Level 3 standardında, Pentium işlemcinin tanımlanması, çoklu ortam yazılımlarının kullanılacağı sistemlerin Pentium işlemciye sahip olmasını kaçınılmaz kılıyor.

Çoklu ortam yazılımlarının içine, hoş vakit geçirmeye yönelik yazılımlarda dahil. Doğaldır ki, muhasebe, finans gibi uygulamalarda, sistemin hızı, işlemin daha çabuk bitmesini sağlayacaktır.

Ancak, çoklu ortam yazılımları, özellikle hoş vakit geçirmeye yönelik yazılımlar söz konusu ise, bilgisayarın tüm olanakları sonuna kadar kullanılıyor. Bir başka deyişle, bilgisayarı çoklu ortam yazılımları için kullanacaklar, MPC Level 3 standardına uygun sistemler kullanmak zorunda. Bu standartın ne olduğu, geçtiğimiz günlerde bir aylık dergide yayınlandı. Önümüzdeki yazılarımdan birisinde bu konuyu işleyerek, detayları aktaracağım.

Yeni bilgisayar alacakların, hele evde kullanmak için alıyorlarsa, MPC Level 3'ü yakından izlemelerinde fayda var. Compuserve'den bir mesajı aktarmak istiyorum. Yeni çıkan bir yazılım için;"Herhalde bu sistemde (80486) kullanabileceğim son yazılım olacak. Bundan sonra, bana bu kadar ay (dikkat edin ay) hizmet eden sistemi büyütmem gerekecek."

Bazı yabancı yazılım evleri, sadece Windows '95 altında çalışacak programları pazara sunmaya başladılar. Bir kısmı, bundan sonra üretecekleri programların DOS ortamında geliştirilmeyeceğini de duyurdular. Bir yazılımın yeni versiyonunu kullanabilmek için, Windows '95 'e geçmemiz gereken günler yaklaşıyor.

* * * * *

Müzik dünyasına bir göz atalım. Mariah Carey'in "Day Dream" albümü ile, Michael Bolton'un "Greatest Hits 1985-1995" albümü şu anda piyasada. Uzun bir süredir, rahat dinlenecek albümlerden uzak kalmıştık. Bu iki albümde, güzel melodiler içeriyor ve sakinleşmek için ideal.

Özellikle, "Greatest Hits" türünde piyasaya sürülen albümler, bir sanatçının geçmiş ile günümüzdeki şarkılarını bir araya getiriyor. Michael Bolton'un albümünde, 1995'teki hit şarkılarını da dinlemek olası.

* * * * *

Peri masalı mı desem, bilim kurgu mu desem, bildik hiç bir türe yerleştiremediğim bir film, bu haftanın gündeminde var. Herhalde anlamışsınızdır. Filmimiz, "Waterworld - Su Dünyası". Ama, ne dünya.

Bu filme gidilmesi için tek bir neden görüyorum. En çok para harcanan film ünvanını elinde tutan bir yapımın, nasıl harcandığını çok güzel anlatıyor. Bir de, görüp görmediğiniz sorulduğunda, eleştiri yapma imkanı bulursunuz.

Bunun yanında, iki dostumun önerdiği, film isimleri vermek istiyorum. İlki, "Ulis'in Bakışı", diğeri de, "Die Hard 3 - Zor Ölüm 3". İki filminde izlenmeye değer olduğunu ilettiler. Beni yanıltmayacaklarına inandığım dostlarımın tavsiyesi ile, sizlere bu iki filmi öneriyorum.

Önümüzdeki günlerde ardı ardına, çok güzel filmler gösterime girmek üzere. Şimdiden randevularınızı ona göre ayarlamaya çalışın.

* * * * *

Enver Ercan'ın "Şiirlerde İstanbul" kitabından, Yahya Kemal Beyatlı'nın (1884-1958), bir şiiri ile yazıyı kapatmak istiyorum.

Bir Başka Tepeden

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,
Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan,
Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rü'yada
Sende çok yıl yaşıyan, sende ölen, sende yatan.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
41. Sayı önceki yazı 41. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye