| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 12.12.1995 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 45

KARARINIZI VERDİNİZ Mİ?

Geçtiğimiz haftanın önemli olayları, yaklaşan seçimlerde, seçmenlere fikirlerini ulaştırmak isteyen liderlerin, kış mevsiminin doğal sonucu olarak, meydan konuşmalarını ertelemek zorunda kalmaları oldu.

Liderleri, değişik televizyon yayınlarında, kimi zaman birarada, kimi zaman tek başlarına izlemek fırsatı bulduk ve izlemeye de, devam ediyoruz.

Teknolojinin ne kadar önemli bir rol oynadığını bu sayede farkettik. Türkiye'nin her köşesine, aynı anda seslerini duyurma şansını elde ettiler.

Bu esnada, "Karar Verirken Nelere Dikkat Ederiz", konusunu işlemek, aklıma geldi. Daha önceki yazılarımdan birisinde de, yöneticiler nasıl karar verirler, karar verirken ne tür bilgilere ihtiyaç duyarlar konusuna değinmiştim. Yöneticilerin karar verirken dikkat etmesi gerekenlerle, kişisel yaşantımızda alacağımız kararlar için uygulamamız gerekenler, ne kadar büyük bir paralellik gösteriyor, farkında mısınız?

Herhangi bir durumda, karar vermek zorunda kaldığımızda, izlememiz gereken yolu, özetlemeye çalışalım. Bu metodun en doğrusu olduğunu savunmak çok güç, Ancak, aksini kanıtlamakta, bir o kadar zor.

Öncelikle, gerekli tüm bilgileri, gerçekleri bir araya getiriniz. Elinizden geldiğince, bilgi toplayınız. Ancak, unutmayınız ki, bilginin azı kadar, fazlası da, karar vermenizi güçleştirebilir.

Daha sonra, tüm çözümleri, olasılıkları gözden geçiriniz, faydalarını, risklerini değerlendiriniz. Zihninizde oluşan soruların hepsine net cevaplar bulmaya çalışınız.

Duygularınızı da dinlemenizde fayda var. Her ne kadar, mantıklı hareket etmeye çalışsanız da, doğamızdan kaynaklanan, duygularımızı da dinlememiz gerekir. Bunları, belli bir mantık çerçevesinde değerlendirebiliriz.

Kararımızı verip, uygulamaya geçeceğimiz zamanı, doğru tespit etmeliyiz. Çevrenizde başarılı pek çok kurum ve kişiye baktığınızda, doğru zamanda, doğru yerlerde bulunduklarını görebilirsiniz.

Aldığınız kararların, takipçisi olup, operasyonun doğru ve planlandığı şekilde yürütüldüğünü izleyin. Yolunuzun doğru olduğuna inanıyorsanız, somut olarak ikna edilmedikçe, tali işlemlerle, yolunuzu uzatmayın.

Ve belki de, en önemlisi; aldığınız kararların uygulanması aşamasında cesaretinizi yitirmeyin.

Sizlerin de, bu maddelere ekleyecek bir şeyleri olduğundan eminim. Ayrıca, tüm bunların, Yönetim Karar Destek Sistemleri operasyonuna, ne kadar uygun olduğunu da anımsatırım.

İsmet İnönü'nün şu sözlerini, pek çoğunuz duymuştur. Ben de tekrarlamak istedim. "Bir memlekette namus erbabı, en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur."

* * * * *

Yaklaşık iki saat, vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir filmden, bu hafta söz etmek istiyorum. Başrolünü, Steven Seagal'ın oynadığı, "Under Siege 2 - Kuşatma Altında 2", macera filmlerinden hoşlananların, beğeni ile izleyebileceği, heyecan dozu çok iyi ayarlanmış bir film.

Yüksek tempoya sahip, bilgisayarların, teknolojik silahların gövde gösterisi şeklinde, görsel bir şenlik izlemek isteyenler, seyrederlerse, pişman olmayacaklardır.

* * * * *

Müzik dünyasından haberlere, bir süredir ara vermiştim. Geçenlerde müzikseverlerin dikkatine sunulan, Chris de Burgh'un "Beautiful Dreams" isimli albümü, "Missing You" 'dan, "The Lady in Red" 'e kadar geniş bir yelpaze içeriyor.

Sanatçının, eski ve yeni eserlerini, çok güzel bir orkestrasyon eşliğinde sunduğu çalışmayı, romantik müzikten hoşlananların kaçırmaması gerekiyor.

* * * * *

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" adlı eserinden, aşağıdaki dizeleri sizinle paylaşmak istiyorum;

Aydın Sorumluluğu

Anadolu insanı'nın
Bir ruhu vardı, nüfuz edemedim
Bir kafası vardı, aydınlatamadım
Bir vücudu vardı, besleyemedim
Üstünde yaşadığı toprağı işletemedim
Ne ektin ki, ne biçecektin?
Sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir.!

Bu dizelerin içindeki anlamı hissetmek için, biraz zaman harcamanızı öneririm.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
45. Sayı önceki yazı 45. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye