| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 02.01.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 48

BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR

Oldukça uzun bir süredir, bilgi teknolojisi sektöründe, Türkiye pazarındaki gelişmelerin neler olduğu konusunda, sizlere haber veremiyordum. Bu hem köşede yer alacak başka konuların oluşmasından, hem de sektörün yıl sonu hareketinin beklenmesinden ortaya çıkıyordu.

Ancak, son sıralarda yaptığım pek çok görüşmede, fikir alışverişinde, 1995'in son bir iki haftası (seçimlerden önceki hafta ile içinde bulunduğumuz haftalar), sektördeki şirketlerin, hayatlarından pek memnun olmadıklarını ortaya çıkarttı.

Hemen hemen herkes, çok daha iyi olması gerektiğini belirttiler. Gümrük Birliği anlaşmasının yürürlüğe girmesi, seçim atmosferi, dövizdeki dalgalanmalar, siyasette neler olacağının henüz açıklığa kavuşmaması, bilgi işlem ile ilgili yatırımların istenilen seviyede gerçekleşmesini engellemiş gözüküyor.

İthalat rakamlarının Aralık 1995 için düşük olacağını tahmin ediyorum. Aynı şekilde, 1996'nın ilk aylarında da, ithalatta bir düşüş söz konusu olabilir.

Gümrük rejiminin yerleşmesi, yeni tarifelerin yürürlüğe girmesi, dövizdeki belirsizlik ortamının aşılması sonucunda, ithalat yapan firmalar, yeni sene ile ilgili planlarını gözden geçirecekler.

Bir başka açıdan yaklaşırsak, piyasada bazı ürünlere, son kullanıcılardan gelen talep vardı. Ancak, ithalatçı firmaların, çok ihtiyatlı davranmaları, birtakım ürünlerin pazara sunulmasını geciktirdi. Bunu çok doğal karşılamak gerekiyor. Geçmişte yaşadığımız olaylardan, özellikle bilgi teknolojisi sektörü olarak, yeterince ders aldık. Yaşadığımız tecrübeleri, günlük yaşamımızda uygulamaya başladık. Sektörün sorunlarının diğer sektörlerin sorunlarından soyutlanamayacağını biliyoruz.

Önümüzdeki günlerde, Amerika ve Uzak Doğu'dan ithalatı yapılan ürünlerle, Avrupa'dan ithalatı yapılan ürünlerin rekabetini, daha fazla yaşamaya başlayacağız. Çok sıcak, rekabetçi bir ortam sektörümüzü bekliyor. Türkiye pazarında oluşacak fiyatlarda büyük dalgalanmalar oluşabilir. Pazarı dikkatle takip etmekte yarar var.

1996'da "3D grafik kartlarını" ve "Java" 'yı da yakından izleyin. Internet'i izleyin dememe gerek yok, medyanın tüm araçlarında, bu konuya yeterince yer ayrılıyor. Internet oluşumunda, hangi ülkelerde ne tür yaptırımlar uygulanacağını göreceğimiz bir yıl olacak.

* * * * *

Okuduğunuz yazı benim BT/Haber'de sizlere ulaştırdığım ellinci yazı. Zaman ne kadar çabuk akıp gidiyor. Elli yazıdır sizlerle birlikteyim. Daha çok katılım bekliyorum. Görüşlerinizi ulaştırmaya devam edin.

Son günlerde, bana ulaşmaya başlayan elektronik posta adedinde, bir artış görüyorum. Gelen elektronik postalardan bir özeti ve farklı işletim sistemlerinde kullanılan Türkçe karakterlerin sayesinde, dedektiflik yaparak çözmeye uğraştığım kelimeleri, önümüzdeki haftaların birisinde, yazıma konu yapacağım.

Internet'ten bana ulaşan içerisinde Türkçe karakterler bulunduran mesajlar, elektronik posta işinin çok kolay olamayacağını gözler önüne seriyor. Bir an önce, bir şeyler yaparak, çare bulunmasında fayda var.

* * * * *

Başrollerini Emma Thompson ve Jonathan Pryce'nin paylaştıkları "Carrington", sinemaya değer verenlerin zevkle izleyebilecekleri bir film. Sanatçının fırtınalı yaşamını, tablo kadar güzel nitelemesinde bulunabileceğiniz görüntüler eşliğinde, sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Belki vizyondan kalkar ancak, kalksa bile ileride bir fırsatını bulursanız, izleyebilirsiniz.

* * * * *

Samuel Johnson'ın bir deyişini aktarmak istiyorum. "Bilgisiz dürüstlük, güçsüz ve yararsızdır. Dürüst olmayan bilgi ise tehlikeli ve korkunçtur."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
48. Sayı önceki yazı 48. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye