| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.01.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 50

İŞLETMELER ve INTERNET

Hemen hemen her konuda, pek çok tanıtım toplantısı yapılmakta. Bunların bir kısmında anlatılanları, çeşitli yayınlardan izlememin olası olduğunu düşünerek, not alma ihtiyacı duymam.

Ancak, bazılarını soluğumu tutarak izlerim. Aktarılan bilgilerin, bakış açımızı değiştireceğini, üzerlerinde daha fazla düşünmemiz gerektiğini hisseder ve mümkün olduğu kadar süratle not almaya gayret ederken, çevreme aktaracak bilgileri tutmaya çalışırım.

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Amerikan Basın ve Kültür Merkezi ile Microsoft Türkiye'nin düzenlediği bir toplantı vardı. "Doing Business on the Internet", bir başka deyişle, "Internet'te İş Yapmak" diyebileceğimiz toplantıda, (Belki de, buna, bilinçlendirme oturumu diyebiliriz), Boston College'den, Prof. Mary J. Cronin, konuşmacı olarak davetli idi.

Toplantının geniş özetini, çeşitli yayın organlarından takip etmeniz olası. Ben size, anımsadığım bazı anahtar noktaları aktarmak istiyorum.

Öncelikle, bir işletmenin Web dünyasında kendisine bir yer bulması için, stratejisinin olması gerektiği kavramının üzerinde durulması gerekiyor.

İşletmedeki herkesin bu sayfalara erişiminin sağlanması ve kullandırılarak fikir üretmesini gerçekleştirmek gerekli. Sayfaları ziyaret edecek kişi adedinin fazlalığından ziyade, potansiyel alıcıların veya gerçek ihtiyaç sahiplerinin erişmesini sağlamakta yarar var. Bir başka deyişle, sayfalarınıza kaç kişinin eriştiği değil, hedef pazarınızdaki kaç kişinin eriştiği daha önemli.

Bu tür bir adresiniz varsa nasıl tanıtacaksınız? Prof. Mary J. Cronin'in buna verdiği cevap; "Sizinle aynı sahada olan veya kişilerin çok fazla eriştiği adreslerle irtibat kurun. Sizin adresinize sayfalarında yer vermelerini sağlayın. Kullanıcılar bir süre sonra size ulaşacaklardır."

Benim ek önerim ise, mesaj alanlarına, kullanıcı ilgi gruplarına sayfalarınızda neler bulunabileceğini anlatan mesajlar bırakın. Ben pek çok faydalı internet adresini, mesajlardan temin ediyorum. Ancak, doğrudan reklam içerikli mesajlardan çok fazla kişinin hoşlanmadığını da unutmayın.

Prof. Mary J. Cronin'in bu konuda oldukça fazla sayıda yayınlanmış eseri mevcut. İlgi duyanlar, benden elektronik posta yolu ile talep edebilirler.

Toplantıda, Prof. Mary J. Cronin'den sonra, Microsoft Türkiye'den Emre Berkin konuştu. Emre Berkin'in konuşmasında en çok dikkatimi çeken olay, Ofis programının, önümüzdeki dönemde ne şekilde karşımıza geleceğini gösteren, Bill Gates'in katılımı ile gerçekleştirilmiş tanıtım filmi oldu.

Buna göre, ofis'in içerisindeki yazılımlara, internet üzerinde mevcut bilgileri ilişkilendirmek mümkün olacak. Örnek vermek istiyorum. Diyelim ki, Türkiye'deki nüfus dağılımı ile ilgili sürekli yazılar hazırlıyorsunuz. Yazınızda Devlet İstatistik Enstitüsü rakamlarına yer veriyorsunuz. Bu rakamlara istediğiniz anda, Internet üzerinden, DIE adresine erişip bakmanız da mümkün. Yeni sistemde, internet adresini ve alacağınız bilgiyi, hazırladığınız dokümanın içerisine yerleştirdikten sonra işiniz kolay. Dokümanı her açtığınızda, bilgisayarınız gerekli bağlantıyı sağlayıp, güncellenmiş rakamları ilgili sayfalardan alıp, son durumu raporunuza ekliyor.

Tüm bunların gerçekleşmesi için, Prof. Mary J. Cronin'den "Internet'te Geleceğe Bakış" 'ı özetlemek gerekirse, internet'te gerçek güvenliğin sağlanması, internet'e daha ucuz ve hızlı erişim imkanlarının sağlanması yatıyor. O taktirde, "Being There" olmaktan çıkıp, gerçek kullanıma başlayacağız.

* * * * *

Bu hafta film tanıtımına, maalesef yer veremiyorum. Ancak, onun yerine bir kasetten bahsetmek istiyorum. Doğal olarak diyebilirsiniz ki, kaset bir filmin yerini tutmaz. Sizinle hem fikirim, yine de, bu kaset hakkındaki görüşlerimi aktarmak istedim.

"Waiting to Exhale" kaseti, çeşitli sanatçıların, farklı melodileri seslendirdikleri bir çalışma. Kasetin en ilgi çeken ve popüler şarkısı, Whitney Houston'dan "Shoop, Shoop". Bu şarkının bir diğer ismi de, "Exhale". Radyo ve televizyonlarda, son dönemde, çok çalınan şarkılardan birisi.

Anımsayacaksınız, Whitney Houston, uzunca bir süredir, pazara yeni eser sunmuyordu. En azından, bu kasette yeni bir şarkısını dinleme fırsatı buluyoruz. Ayrıca, kasetteki diğer eserlerde, rahat dinlenebilecek yapıdalar. Öneririm.

* * * * *

Montaigne'den bir alıntı ile yazıyı noktalayalım. "Gerçeği istediğim kadar değil, göze alabildiğim kadar söylüyorum. Yaşlandıkça biraz daha fazlasını göze alabiliyorum."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
50. Sayı önceki yazı 50. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye