| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.02.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 53

NE FARK VAR?

Geçen sene Ocak ayı'nda yazdığım bir yazımda, Ramazan ayı'nda olduğumuzu ve bilgi teknolojisi sektöründe işlerin bir miktar azalmasının kaçınılmaz olduğunu belirtmiştim.

Özellikle donanım satışlarında, bayramdan sonra anlaşma yapmak isteyecek müşteri sayısında artış olacağını belirterek, cirolarda bir miktar eksilmenin beklendiğini de iletmiştim.

Bu senede bunlardan farklı bir ortam yaşanmıyor. Üstelik, hükümetin kuruluşunun gecikmesi, kimin kiminle ne yapacağının belirsizliği, açıklanan enflasyon rakamları, ümitlerin azalmasına neden olmasa da, tünelin ucundaki ışığın üzerimize gelen lokomotif mi, yoksa, aydınlık mı, olduğu konusunda karar veremememize neden oluyor.

Yine de, çeşitli kampanyalar aracılığı ile, şirketler satışlarını geliştirmeye çalışıyorlar. Sömestr tatili dolayısı ile evlere yönelik sistem satışlarındaki canlanma, pek çok kişinin yüzünü güldürdü.

Bu canlanma yeterli değil. Üstelik, rant ekonomisinin gerçekleri su yüzüne çıkmaya devam ediyor. Gerekli önlemlerin bir an önce alınması ve kişilerin üretime yönlendirilerek, yatırımcıların teşvik edilmesi gerekiyor. Bu durumda, pek çok sektörün yerli yatırımcıların çabaları ile ayağa kaldırılması olası.

Bunları düşünürken, geçen senelere benzer şekilde, otomotiv sektöründe, üretime ara verme kararı, çok umut verici değil. Bakalım, önümüzdeki günler neler getirecek?

* * * * *

Oldukça uzun bir süredir, akşamları iş çıkışı eve doğru ilerlerken, hemen hemen hep aynı saatlerde, radyo'da belirli bir programı dinliyorum. O gün en çok istek alan şarkıları, radyo dinleyicilerine sunan bu programda, ilk başlarda, yine Madonna'nın bir şarkısı diye geçiştirdiğim çalışmanın gerçekte ne kadar romantik olduğunu farkettim. Sizlerin de, dikkatini çekmemiş olamaz. Yumuşak bir melodiye sahip bu şarkı, en çok dinlenen şarkılardan.

Madonna'nın "You'll see" isimli şarkısından bahsetmek istiyorum. Yazılarımda, film, kaset ve kitap tanıtımlarına ara sıra yer vermeye çalışıyorum. İleride yazılarımı incelerken, "o tarihlerde Madonna'nın şarkısını dinlerdik" notunu görmek için, bunu yazımın arasına yerleştirdim.

* * * * *

Klasiklerden hoşlanır mısınız? Jean Paul Belmondo'nun başrolünde oynadığı, "Les Miserables-Sefiller", bir Claude Lelouche filmi. 1996 senesinde, pek çok ödüle aday olması beklenen bu film, izleyiciyi klasiklerin büyülü dünyasına götürüyor.

Victor Hugo'nun ünlü eserinin, yeni bir yorumla sinema severlere sunulması, izlenmesinden zevk duyacağınız bir eser oluşturmuş. Kendinize üç saatin üzerinde bir zaman ayırın ve bu filmi izleyin.

Filmin ana müziğini, Patricia Kaas'ın yaptığını da sözlerime eklemeliyim.

* * * * *

Bilim ve Teknik Dergisinin, oldukça eski sayılarını incelerken gözüme çarpan, Irwing Lee'nin, konuşurken nelerden kaçınmalıyız, başlıklı sözlerini sizlere aktarmak istiyorum.

-Konuşmakta olduğunuz kimseleri açıkça yalanlamaktan kaçınınız.
-Kızdırıcı kelimeleri kullanma veya isim takma yollarına girişmeyiniz.
-Mümkün olduğu kadar genellemeden kaçınınız.
-İfadelerinize tamamne kesin ve nihai bir şekil vermeyiniz.
-Dinleyicileriniz üzerinde "Yüksekten Konuşan" bir kimse izlenimi bırakmamaya çalışınız.
-Konuşmacı olarak dinleyicilerinize kızmamaya çalışınız.
-Sert ve kesin konuşmadan ziyade, sakin ve yumuşak konuşmayı tercih ediniz.

Kim bilir, bu tavsiyeleri yeterince uygularsak, sorunlarımızın çoğu sona erer.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
53. Sayı önceki yazı 53. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye