| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 27.02.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 55

PLAN, PROGRAM

Diyelim ki, evinize veya işyerinize bir eşya almaya karar verdiniz. Ne yaparsınız? Ölçü alır, ondan sonra, aldığınız ölçülere göre eşya aramaya çıkarsınız.

Dekorasyon değişikliği yapmaya karar verdiniz. Ya zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınıza danışırsınız, bir iç mimara işi verirsiniz, ya da kendi kendinize operasyonu tamamlamaya çalışırsınız.

Peki, bir bina yaptırmak istiyorsunuz. Arsayı bulduktan sonra, plan hazırlatır, onaylatır ve binanın yapımına başlatırsınız. Hatta, sizin düşündüğünüz yapının, arsaya uygunluğu da kontrol edilir. Bina bittikten sonra, bu binanın üçüncü katını beğenmedim, yıkıp tekrar yapalım diyebilir misiniz? Hiç zannetmiyorum.

Bilgi işlem sistemi satın almaya karar verdiniz. En büyük kapasiteli, en son sistem cihazları alıp, işletmenize koydunuz. Acaba işinize yarayacak mı, gerçekten düşündünüz mü? Yapılacak işe uygun gelmediyse, kapasiteyi arttırmaya çalışırsınız, kötümser olursak, sistemi değiştirirsiniz. Zaman ve para kaybı. Niçin baştan planlayarak yola çıkmadınız? Bu tür planı siz hazırlayamasanız bile, sizin için hazırlayacak bir firma bulmalısınız.

İşletmenize uygun yazılım aradınız ve bulamadınız. Özel yazdırmaya karar verdiniz. Hemen bir iki toplantıda neler istediğinizi anlattınız ve proje şirketi üretime başladı. Ancak, aralarda yapılan toplantılarda, sürekli aklınıza birşeyler geliyor, eklenmesi gerekli detaylar havada uçuşuyor. Böyle bir projenin ne kadar sağlıklı çalışacağını düşünüyorsunuz. Bir adım daha ileriye gidersek, proje bitti. Ancak, projenin hazırlanma sürecinde, pazara daha güzel araçlar sunuldu. Yazılımın yeni sürümünü hemen hazırlatmaya başlar mısınız?

Önce, sistem analizini tamamlatıp, karşılıklı mutabakata vararak, projeyi başlatmak gerekli. Sistem analizini tamamladığınızda, işlerinizin bittiğini sanmayın. Yazılımcı şirketler her zaman, geliştirme aşamasındaki proje ortaya çıktıkça, biz böyle ifade etmek istememiştik diyecek kullanıcılarla karşı karşıya kalabilir. Projenin geliştirme aşamasında akla gelebilecek ekleri, alt yapı çalışmaları aksatılmadan, proje tesliminden sonra hazırlanacak sürüme kaydırmalıyız. Öncelik, temel sistemin çalışmaya başlaması olmalı. Alt yapı hazır olduktan sonra, bu temelin üstüne çok bina inşa edersiniz.

Yaşantımızdaki tüm diğer işlerimizde davrandığımız kadar, düzenli ve/veya düzensiz davranışlarımızı, bilgi işlem teknolojilerine de uygulayabilsek, hayatımız ne kadar kolaylaşacak.

* * * * *

Yazılara bir hafta verince, aynı yazıda iki filme yer vermek gerekti.

İlki, David Fincher filmi olan ve Brad Pitt ile Morgan Freeman'in başrollerini paylaştıkları "Seven - 7". Filmin korku filmi mi, gerilim filmi mi olduğunu tartışanlar olmasına karşın, bana göre korku filmi değil, şiddet sahneleri çok iyi ayarlanmış bir gerilim filmi.

Final sahnesinin çok çarpıcı olduğunu söyleyenlere katılmakla beraber, daha çarpıcı ve ürpertici bir son da yer alabilirdi. Yedi günahı bilmek, bunları nasıl canlandırabileceğinizi gözler önüne serecek bu film, izlenebilir.

İkinci filmimiz, filmdeki oyunuyla "En iyi erkek oyuncu Oscar ödülü" 'ne aday gösterilen John Travolta'nın, Christian Slater ile başrolde yer aldığı, bir John Woo filmi olan "Broken Arrow - Kırık Ok".

Filmin sadece ilk yarısından, bir kaç tane film çıkabilir. İlk kısım bitip, ara verildiğinde, kendi kendime, filmin kalan kısmında konuyu nasıl geliştirecekler diye sormadım değil. Ancak, tempo hiç azalmadan devam etti. Tempoyu yüksek tutacak aklınıza gelen hemen her türlü olanak kullanılmış. Yine de, Travolta'nın nasıl olup da, bu filmdeki oyunu ile Oscar'a aday gösterildiğini anlayamadım. Macera filmlerinden hoşlananların, sıkılmadan izleyebilecekleri bir gösteri. Bittiğinde aklınızda çok şey kalmasa da, izlerken sıkılmıyorsunuz.

* * * * *

Toplantılar ve komite çalışmaları ile ilgili, Harry Chapman'ın öğütlerini aktarmak istiyorum. Harry Chapman, birçok değişik komitede çalışmanın verdiği tecrübeye dayanarak, aşağıdaki kurallar listesini hazırlamış;

-Hiç bir toplantıya zamanında gelmeyin, aksi taktirde herkes size, bu işe yeni başlamış bir gözü ile bakacaktır.

-Toplantının yarısı geçmeden hiç bir şey söylemeyiniz, bu sizin bilge olduğunuzu gösterecektir.

-Mümkün olduğu taktirde arka planda belirsiz kalınız, bu ötekilerin sinirlenmesine mani olur.

-Bir şeye karar veremediğiniz zaman, bir yan komite kurulmasını öneriniz. Komitenin ertelenmesi içinde ilk hareket sizden gelmelidir. Bu sizin herkes tarafından tutulmanıza sebep olur. Çünkü, bu zaten herkesin beklediği bir şeydir.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
55. Sayı önceki yazı 55. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye