| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 02.04.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 60

AKTİVİTELER

Geçtiğimiz hafta bilgi teknolojisi sektöründe yer alan şirket çalışanları, oldukça aktiftiler. Bu tabii ki, daha önceki haftalarda aktif olmadıkları anlamına gelmiyor.

Uzaydan dünya'yı inceliyor olsaydık ve Türkiye üzerinde dikkatlerimizi yoğunlaştırsaydık, bir bölgeden yoğun düşünce dalgalarının, etrafa yayıldığını gözleyecektik.

Burası Antalya idi. Türkiye Bilişim Derneği'nin iki toplantısı yapıldı. İlki, Bilişim Kurultayı '96 için, Danışma Kurulu'nun toplantısı. Diğeri ise, Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri seminerinin üçüncüsü.

BİMY semineri güzeldi. Bu sene katılma fırsatı bulamayanların, şimdiden önümüzdeki sene yapılacak olanı çalışma takvimlerine almalarını öneririm. Organizasyon grubunun etkin bir şekilde düzenlediği program sayesinde, yöneticiler birbirlerini daha yakında tanıma fırsatı ve fikir alışverişinde bulunma olanağı elde ettiler. Türkiye bilgi teknolojisi sektörünün sorunları, yöneticilerin karşılaştıkları olaylar konuşuldu, çözüm önerileri ele alındı. Bunlarla ilgili geniş bilgileri medyadan takip edebileceğinizi tahmin ediyorum.

Bir de, İstanbul'da Softex fuarı vardı. Çok kısa bir sürede olsa, izleme fırsatı buldum. Yine kalabalıktı. Satılmakta olan yazılımların fiyatlarının, özellikle çoklu ortam için olanlarının, yurt dışı seviyelerine indiğini görmek sevindiriciydi. Dileğim, bu fiyat politikasının fuardan sonrada devam etmesi. Yazılım evleri, yeni ürünlerini, eski yazılımların yeni sürümlerini, beta versiyonları pazara tanıtma fırsatı buldular.

Aklıma takılan bir fiyattan bahsetmek istiyorum. 3 hafta önce yedibuçuk milyon, 2 hafta önce altı milyon üç yüz bin, fuarda da, beş milyondan satılan yazılım hangisiydi bilin bakalım. Elektronik posta yolu ile yanıtlarınızı bekliyorum.

Önümüzdeki haftalarda üst üste üç dört organizasyon daha var. Tempo giderek yoğunlaşıyor.

* * * * *

Internet konusunda hizmet veren şirketler hakkında, yavaş yavaş kanaatim belirmeye başladı. Çok kısa bir süre içerisinde neler yaptıklarını, kullanıcılara nasıl baktıklarını, tek tek açıklayacağım. Ancak, gördüğüm birşeyi hemen aktarayım. Servis sağlayıcı şirketlerin büyük bir kısmı, sistemdeki aksaklıkların, kendilerinin dışındaki olaylardan kaynaklandığını ifade ediyorlar. Gerçekte kendilerinin en modern teknoloji ile sistem kurduklarını, başka faktörlerin devrede olduğunu belirtiyorlar.

Bende buradan sormak istiyorum. Şartların yetersiz olduğunu görüyorsanız, niye hizmet vereceğiz diye pazara çıkıyorsunuz?

* * * * *

Belki biliyorsunuz, İstanbul Film festivali başladı. İstanbul sinemalarının bir kısmında festival filmlerine yer veriliyor. Festivaldeki tüm filmleri izlemeyi düşünüyorsanız, vakit ayırmanız gerektiğini şimdiden hatırlatayım.

Festival dışında, bir iki film vizyona girdi. Bunlardan bir tanesi de, başrollerini David Caruso ve Linda Fiorentino'nun paylaştığı, bir William Friedkin filmi olan, "Jade". Filmin başlangıcında, yurt dışında yapılan sınıflandırma sonucu, onsekiz yaşından küçüklerin görmesinin sakıncalı olduğu yazıyor. Bizde bu yazı var mı yok mu, anımsamıyorum.

Filmin süresi, seans aralarına bakarak hesaplarsanız, ikibuçuk saat olmasına karşın, iki saaten kısa. Bu durumda, aklıma bazı şüpheler düşmedi değil. Acaba, sınıflandırma sonucu, bazı bölümler feda mı edildi?

Filme geri dönersek, güzel bir gerilim filmi. Başlangıcından sonuna, olayların gelişmesini merakla izliyorsunuz ve sonuçta beklemediğiniz bir final oluşuyor. Festival filmlerini izlemiyorsanız, bu film dışında vizyondaki diğer filmleride gördüyseniz, seyredebileceğiniz bir film.

* * * * *

Jonathan Swift'in, geçtiğimiz günlerde okuduğum bir sözünü sizlere aktarmak istiyorum. "Kanunlar örümcek ağına benzer. Onlar nasıl yalnız küçük sinekleri tutar da, arıları ve eşekarılarını yakalayamazlarsa, yasalarda aynı, küçük suçluları tutar, fakat, büyüklerini serbest bırakır."

Ne kadar gerçek payı olduğunu farkedebiliyor musunuz?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
60. Sayı önceki yazı 60. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye