| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 17.04.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 62

TEKNOLOJİ ve BİZ

Teknoloji ile içiçe yaşıyoruz ve ne kadar hızla üzerimize geldiğini farkediyor musunuz? İnsanlığın geçmişine baktığımda, toplam geçen zaman dilimi içerisinde, keşiflerin yapıldığı, çağların değiştiği, toplum yaşantısının sürekli değişime uğradığı ve tüm bunların kısa sürelerde gerçekleştirildiği tarihleri gözünüzde canlandırmaya çalışın.

Her an bir gelişmeye karşı karşıyayız. Kimse elindeki mevcut ürünle yetinmiyor. Sürekli, yeniyi arayış devam ediyor. Belki de, elindeki ile yetinmeme, hep daha iyiyi arama, daha mükemmele ulaşma, insanoğlunun doğasında mevcut.

Teknolojiyi kendi yararımıza kullanarak, çevreye önem vererek, iyiyi aramamız gerekli. Ondan sonra, bizi izleyeceklerin neler yapabileceğini tahmin edebiliriz.

* * * * *

Gazete kampanyalarının ne kadar hızlı değiştiğini gördünüz mü? Bir anda, "bilgisayar gibi bilgisayar" vermeye başladılar. Ancak, yeni bir nokta ortaya çıktı. Daha önce verdikleri cihazlarda uyguladıkları, sadece kupon biriktirmekle bu iş olmaz, "Aylık Katılım Payı"'nda bulunmanız gerekiyor, düşüncesi devam ediyor. Bunun için Amerikan Doları talep ediyorlar. Ödemeyi yaparken, belli bir kurdan Türk Lirasına çeviriyorlar. Bu durumda, 8 ay sonra, kaç Dolar ödemiş olarak, bilgisayar sahibi olacağınızı hesaplayın. Bankaya, her ay, aynı miktarda Dolar koyarsanız ve belli dönemler için vadeli hesap açtırırırsanız, ne kadar Dolar'ınız olacağını hesaplayın.

Bu kampanyaların bence gözden kaçırılan bir başka yönü var. Kişileri, tasarrufa yöneltiyor. Taksitle bilgisayar sahibi oluyorsunuz, ayrıca her gün bir gazete alarak, gazete okuma oranını yükseltiyorsunuz. Hergün, en az bir günlük gazete okuyanlar için biraz hesap yaparak, eşe dosta biraz soru sorarak, karar vermekte fayda var.

BT/Haber, genel olarak, bilgi işlemciler tarafından okunduğuna göre, benim bu kadar uzun uzun, gazetelerin bilgisayar kampanyaları hakkında yazmam, çok ilginç oldu galiba. Kendimiz söyleyip, kendimiz dinliyoruz.

Bilgi Teknolojisi ile ilişkili derneklerin, gerekirse ilanlar yardımı ile, tüketicileri bu konuda bilinçlendirmesi gerekmektedir.

* * * * *

"Toy Story - Oyuncaklar Dünyası" filmini, çocuklarınızla birlikte izlemenizi öneririm. İnterpro, geçen hafta bu filmi, CAD/CAM ile de birleştirerek, özel gösterimini sağladı.

Woody ile Buzz Lightyear filmin başrolündeler. Bunları tanımıyor olabilirsiniz. Belki de bir süre sonra, bazı filmlerde başrol oyuncularını değil, bilgi teknolojisi ile ilgilenen grafikerleri, animasyoncuları, senaryo yazarlarını, yönetmenleri görmeye başlayacağız.

Filmde kullanılan herşeyin bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştirildiğini duymuş olmalısınız. İnanılmaz bir teknoloji kullanılmış. Gerçi, çok azda olsa bazı sahnelerde, birtakım sorunlar olmuyor değil. Bir bütün olarak ele alındığında güzel.

Hele, kurşun askerlerin öne çıktığı sahneler muhteşem. Üşenmeyin gidin, pişman olacağınızı zannetmiyorum. Yanlız, önceden ikaz edeyim. "Çizgi filme de, gidilir mi?" demeyin.

* * * * *

Hipocrates'tan alınma bir sözle haftayı noktalayalım. "Hayat kısa, sanat uzun, fırsat durmaz, tecrübe de bazen aldatıcıdır. Hastanın tedavisi için yalnız hekimin gereğini yapması yetmez. Buna hastanın kendisinin ve çevre koşullarının da yardımcı olması gerekir."

Size, sektörümüzdeki şirketlere kullanıcıların yardımcı olması gerektiğini anımsatmıyor mu?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
62. Sayı önceki yazı 62. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye