| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 04.06.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 68

NASIL ÇALIŞTI?

Size bozulan bir ürünün çalıştırılması öyküsünü aktarmak istiyorum. Geçtiğimiz haftalardan birisinde, aniden, şirkette kullandığım harici modem çalışmaktan vazgeçti.

Bir süre, oradan buradan bulduğum modemle durumu kurtardım. Bu arada yaptığım gözleme göre, iyi bir modem kullanıldığında performansın nasıl arttığına da şahit oldum. Buna göre, arızalanan modemim, yurt dışında oldukça bilinen ucuz bir marka olmasına karşın, Türkiye'de fazla tanınmayan bir markaydı. Geçici olarak kullanmaya başladığım modem ise, oldukça pahalı bir markaydı. Daha önce hattın sürekli düştüğü bağlantılar yaptığım lokasyonlarla, daha sağlıklı iletişim kurmaya başladım. Bunu görünce, şirkete modem alınması için bütçeyi planladım. Üstelik, eski modemle elde ettiğim performansı bilenlere yeni modemi gösterince, yeterince kaynak ayrılmasını da sağladım.

Bir süre, bu şekilde idare ettikten sonra bir ara, şirkette bulunan bütün modemler diğer kişiler tarafından kullanılmaya başlayıp, benim de modeme ihtiyacım olunca, arızalı olduğunu düşündüğüm modemi aldım ve arkadaşların itirazına rağmen açtım. Ortada pek birşey gözükmüyordu. Açtıktan sonra, iki üç defa entegrelerin üzerine vurdum (çok hafif olarak). Modemi tekrar kapattıktan sonra, bilgisayara bağladım. Herşey mükemmel çalışmaya başladı. Nasıl olduğunu henüz anlamış değilim. Büyük olasılıkla, eğer çalışmazsa, yedek parça olacağını hissetmiş olabilir.

Bu metod, çalışmayan her bilgisayar parçası veya yan ürün için geçerli olmayabilir. Bilen kişilere göstermenizde fayda var. Şu anda modem eskisinden daha sağlıklı çalışıyor. Büyük olasılıkla bir temassızlık vardı ve açılma esnasında bazı parçalar yerlerine oturdu.

Bunu her düşünüşümde, pek çoğunuzun bildiği bir fıkra aklıma geliyor.

Dağın başında araba bozuluyor. Arabada üç mühendis. Makina mühendisi, arabadan inip motora bakıyor, uğraşıyor, sonuç yok. Elektrik mühendisi, arabadan inip, elektrik aksamını kontrol ediyor, sonuç yok. Bilgisayarcı, bir fikir ileri sürüyor. Diyor ki; "Arabadan inip, tekrar binelim, belki çalışır."

Özellikle, bazı yazılımları kullanırken, çalışmadıkları durumda, sistemi kapatıp açalım, o zaman çalışabilir dendiğinde, gerçekten çalıştığını, hemen hemen hepimiz bir defa görmüşüzdür. Çalıştıktan sonra da, daha önce neden çalışmadığını araştırma zahmetine girmemişizdir. Sorunları yüzeysel çözmektense, nereden kaynaklandıklarını bulup, üzerlerine gitmekte fayda var.

* * * * *

Yine, enteresan bir film vizyona girdi. "Twelve Monkeys - 12 Maymun", filminden söz etmek istiyorum.

Terry Gilliam yapımı olan bu filmde, başrolleri, Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe paylaşıyor. Açıkça söylemek gerekirse, pek çok eleştirmen, muhakkak görün şeklinde yaklaşıyorsa da, ben, daha iyi bir film bekliyordum. Özellikle, daha önce gösterilen tanıtım seanslarında elde ettiğim izlenim, bundan daha tempolu olacağı doğrultusundaydı.

Ancak, ne söylersek söyleyelim, Bruce Willis ve Brad Pitt hayranları salonları dolduracak. Seslendirme çok iyi. Ses düzeni iyi bir sinemada izlemenizi öneririm.

Konu da çok enteresan. Zamanda yolculuk ve geçmişe dönerek bazı olayları önleyerek, geleceğe yön vermek, üzerinde çok çalışılan bir konu. Kamerayı iyi kullanırsanız, güzel görüntüler eşliğinde, iyi performans gösteren oyuncularla, sağlam bir film ortaya çıkarabiliyorsunuz. İzlenebilir bir film.

* * * * *

"Ben, büyük ve asil bir görevi yapmanın özlemini çekerim. Fakat, benim esas vazifem, sanki büyük ve asilmişler gibi, ufak işleri de yapmaktır. Tarihçi Green bize, dünyanın sadece büyük kahramanların büyük emekleriyle ilerlemediğini, her dürüst insanın küçük itişlerinin de onda büyük bir rolü olduğunu söyler." Helen Keller, böyle söylüyor. Küçük büyük demeden kişilerin üzerlerine düşeni yapmaları sonucunda, ortaya çıkan eserde herkesin payı olduğunu, ne güzel anlatıyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
68. Sayı önceki yazı 68. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye