| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.06.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 70

HERŞEY DEĞİŞTİ

Son parçayı da devre dışı bıraktık. Evde kullanmakta olduğum bilgisayarımdan söz ediyorum. Yaklaşık beşbuçuk sene sonunda, sistemin yenilenmemiş hiç parçası kalmadı.

Aşama aşama üzerinden gitmek istiyorum. Böylece, mevcut bir bilgisayarın, değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknoloji içerisinde, nasıl yenilendiğini açıklamaya çalışacağım. Belirtmem gereken bir husus, bu süre zarfında, hiçbir parça arızalanması dolayısı ile yenilenme ihtiyacı doğurmadı.
Çoklu ortam uygulamaları, internet bağlantısı gibi işlemlerde de kullanmak için, bilgisayarın ana parçalarına biz göz atarsak; CPU (Merkezi işlem birimi), kasa, ana kart, grafik kartı, disket sürücü (Eskilerden kaldıysanız hem 3.5 hemde 5.25), monitör, bellek, sabit disk, CD sürücü, modem, ses kartı, hoparlörler, mikrofon, fare, joystick, klavye.

Bunlardan ilk önce, ana kart ve merkezi işlem birimi değiştirilmeye ihtiyaç gösterir. Kullandığınız yazılımlara, işletim sistemine göre, zaman içerisinde bellek arttırımı da gerekli olabilir.

Ana kartı değiştirirken, bir anda grafik kartını da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Sabit disk kapasitesini arttırmak genelde fiyatlarla ters orantılı. Fiyatlar düştükçe daha yüksek kapasiteli sabit diskleri tercih ediyorsunuz.

Bilgi servislerini kullanırken, daha fazla hız ihtiyacı size, modem'inizi değiştirtebilir. Hatta, yeni modem'inizi sadece, internet ve/veya bilgi servislerine bağlanma amacı dışında, telesekreter, sesli mesaj ve faks özelliği ile de kullanabilirsiniz.

CD sürücülerin fiyatları her zaman belirttiğim gibi o kadar hızla düşüyor ki, belli dönemlerde, eskisinin hızını, yeni teknoloji CD sürücülerle karşılaştırdığınızda çok düşük gördüğünüzden, istemeden de olsa değiştireceksiniz.

Ses kartı konusunda, akıllıca bir seçim yaptıysanız, kısa bir süre içerisinde değişiklik söz konusu olmayacaktır. Ancak, benim gibi uzun süre bir sistemi parça parça yenileyerek kullanıyorsanız ve yazılımcılar yeni sesler üretme konusunda yeni standartlar ortaya çıkarıyorlarsa, şansınızı fazla zorlayamaz ve değiştirmek zorunda kalırsınız.

Bilgisayarın kasasını niçin değiştirmeniz gerekebilir? İnce bir kasa ile başladıysanız ve zaman içerisinde sisteme taktığınız ek ürünler arttıkça, daha büyük bir kasaya gereksinim duyabilirsiniz.
Bunların dışında, yazıcı, ekran filtresi, fare altlığı, yedekleme ünitesi ihtiyacınız olacak diğer parçalar.

Değişen son parçanın ne olduğuna gelirsek, "Monitör" değişti. 14'' 'ten , 15" 'e terfi ettik. Üstelik, akıllı bir monitör. Niye akıllı olmak zorunda? Grafik uygulamalarda, sürekli ekran mod'u değiştiriyorsanız ve ekranın hep aynı netlikte, aynı büyüklükte kalmasını istiyorsanız, gerekli. Yeteneklerini ileride aktarırım.

* * * * *

Geçtiğimiz aylarda aldığım ancak, uzunca bir süredir bahsedemediğim, iki müzik CD'sini anlatmak istiyorum. Biribirinin devamı olan CD'ler "Spirits of Nature" adını taşıyorlar.

Adiemus'tan, Enigma'ya, Mike Oldfield'dan, Massive Attack'a kadar, ilkinde onbeş, ikincisinde ondört farklı sanatçı veya topluluğun şarkıları sizleri bekliyor. Dinlerken değişik dünyalara gidebileceğiniz, duygularınızı harekete geçirecek, otantik dokular içeren, değişik ülkelerin ezgilerini yorumlamış parçalarla birarada olacaksınız. Eğer, bulabilirseniz edinin. 

* * * * *

Bu haftanın sözü, yukarıda bahsettiğim iki CD'den ilkinin kapağında yer alıyor. İngilizce olan bu sözleri, elimden geldiğince Türkçe'ye çevirerek size aktarmaya çalışacağım.

"Nefret aşk'a dönüşüyor
Savaş barış'a dönüşüyor
Ölüm yaşam'a dönüşüyor
Herşey değişiyor
Yaradılışın ruhu'nu kabullenmemiz hariç"

Bu sözler, Yves Eaux (1802-1847) tarafından söylenmiş. İkinci CD'nin kapağındaki sözü ise haftaya okuyacaksınız.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
70. Sayı önceki yazı 70. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye