| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.09.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 78

İNTERNET ve DERNEK

Kuruluş çalışmaları devam etmekte olan bir dernek günlük yaşamımıza girmek üzere. “Internet Derneği”. Benim de kurucu üyeleri arasında yer aldığım dernekle ilgili bazı noktaları belirtmek istiyorum. Aslında, uzunca bir süredir, kuruluş çalışmaları ile birlikte yapılacak işler, dernek stratejisinin belirlenmesi için fikir alışverişi devam ediyordu. Doğal olarak, internet derneği, bu görüş alışverişini yine internet üzerinde gerçekleştirdi. Bunun için olabildiğince az, biraraya gelinerek, stratejiler belirlendi ve bugünlere gelindi.

İnternet Derneği, amacını; “Biz, İnternet'in dünya ve ülkemiz çapında yayılmasını, kullanılmasını ve yaşatılmasını görevimiz olarak kabul ettik”, şeklinde belirlemiş durumda.

Kurucu üyeler arasında kimler yok, kimler. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan listeyi incelediğinizde, güçlü bir kurucu üye listesi olduğunu farkedeceksiniz. Kurucu üyeler dışında da, resmi kuruluş gerçekleştiği andan itibaren, dernek üye kaydına başlayacak. Derneğin kapısı, internet konusunda, dernek amacını kabul edip, gerekli şartları yerine getiren ve görev almak isteyen herkese açık olacak.

Internet Society. Evet, Internet Society dedim. Derneğin ilk aktivitesi, pek çok kuruluşunda yaptığı gibi, Bilişim Kurultayı ’96 ‘da gerçekleşecek. Internet Society’nin yetkilileri, İnternet Derneği’nin davetlisi olarak, konuşma yapmak üzere Türkiye’ye geliyor. Yetkililer, derneğin kurultaydaki toplantısında bizlerle olacak ve internet konusundaki uluslararası ve Türkiye’deki gelişmeleri, düşünceleri aktaracak. Bilmeyenler için anımsatalım; Internet Society, internet konusunda uluslararası platformda çalışan, söz sahibi bir kurum. Toplantının günü 19 Eylül 1996, saati 16:00-16:45, yer Dolmabahçe K Salonu, B.2K6. İnternet konusuna ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

Dernek üyelerinin olumlu çalışmalar yapacaklarına ilişkin güvenim sonsuz. Rahat, ekonomik ve hızlı olarak internet’e ulaşımı engelleyenlere karşı gerekli kamuoyu bilgilendirmesini yapacaklar. Özellikle, yapılan bazı görüşmelerde alınan destek, derneğin gerekli etkiyi yapamaması için bir neden olmadığını düşündürüyor.

* * * * *

Ne kadar eğlendiğimi anlatamam. Arnold Schwarzenegger’in başrolünde oynadığı “Eraser - Silici” filminden bahsediyorum.

Charles Russel’in yönettiği filmde, başrollerde Schwarzenegger’in dışında, Vanessa Williams, James Caan, James Coburn ve Robert Pastorelli yer alıyor.

Film, bir macera ve hareket filmi. Müzikler güzel. Ancak filmde yer alan olayları izledikçe, ne kadar fazla abartıldığını gördükçe, gülümsemenize hakim olamıyorsunuz (En azından ben çok güldüm). Özellikle, paraşütün arkasından uçaktan atlayıp, havada paraşütü yakalayarak kullanma sahnesi müthişti! Bunun yanında, hayal gücünüzü zorlasanızda bulmakta güçlük çekeceğiniz silahları ve insan bedeninin acıya ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenebilirsiniz. Schwarzenegger, Vanessa Williams ile birlikte dünyayı kurtarıyor.

Kısacası, tam bir Schwarzenegger filmi. Bu tür filmlerden hoşlananlar kaçırmasın.

* * * * *

Tekrar internet konusuna geri dönersek, geçtiğimiz hafta, Turnet’in faaliyete geçtiği duyurularak, bütün radyo ve televizyon kanallarında yer aldı. Söylenen rakamlara göre, “143” nolu telefon numarası ile erişilecek servisin kullanımında, aylık ilk 15 saatlik kullanım için “25 Amerikan Doları”, ondan sonraki her saat için “1 Amerikan Doları” alınacakmış. Bütün PTT şubelerine veya Türk Telekom’a müracaat edilebileceği de bildiriliyordu.

Hemen bir kişiyi görevlendirdim. Görev, Turnet aboneliği ile internet’i kullanmak için gerekli müracaat formlarını temin etmek. Bu arada, internet’ten de, turnet sayfalarına bağlandım. Turnet sayfalarında müracaat formları ile ilgili fazla bir detay bulamadım. Formları bir süre sonra arkadaşımız getirdi. Formlara bakınca biraz düşünmem gerektiği ortaya çıktı. Önce, iki telli’mi, dört telli’mi müracaat edeceğime karar vermeliyim. Formdaki soruların yanıtlarından emin olduğumda harekete geçmeyi düşünüyorum!

Aklıma takılan bir başka soru ise, niye telefon konuşması ücretlerini “Türk Lirası” ödüyoruz da, internet kullanımı için “Amerikan Doları” ödemek zorunda kalıyoruz?

* * * * *

“Küçük şeyler hayatın toplamını meydana getirir.” Charles Dickens (1812-1870), İngiliz yazar böyle söylemiş.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
78. Sayı önceki yazı 78. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye