| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 17.09.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 79

NİHAYET, DIŞ TİCARET

Nihayet, bizim sektöründe bir "Sektörel Dış Ticaret Şirketi" oldu.

Anımsayacağınız gibi, geçtiğimiz sene, bilgi teknolojisi sektöründe faaliyet gösteren otuz'dan fazla şirketin ortaklığı ile, özellikle yazılım, servis ve danışmanlık hizmetlerinin ihraç edilebilmesi, yurt dışından proje alınarak, Türk şirketlerine hazırlatılabilmesi amacı ile "Tursoft Bilişim Hizmetleri A.Ş." kurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde "Tursoft Bilişim Hizmetleri A.Ş." 'nin, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'na yapılan müracaatı uygun görülerek, "Sektörel Dış Ticaret Şirketi" olması onaylandı.

Bilgi teknolojisi sektörü için çok büyük bir adım. Yazılım ve servis ihracatı için yetkililerin konuya ne kadar ciddi yaklaştığını gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde, Türkiye'nin ihracat kalemleri arasında ciddi rakamları, yazılım ve servis ihracatının oluşturmasını bekliyoruz. TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) da, "Türkiye Bilişim Stratejileri, Çalışma Raporu" içinde, Tursoft'a değinmişti.

Şimdi, sektördeki herkesin, birey veya şirket olsun, bu kuruluşa, maddi ve manevi destek olmasının zamanı. Bu şekilde, sektörün daha çok gelir elde edeceğini biliyoruz. İhraç şansı olan ürünlerin, yurt dışındaki projelere verilecek hizmet ve servislerin bir dosyası, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) tarafından desteklenerek geçen sene yapılan "Yetenek Envanteri" çalışması ile hazırlanmıştı. Listedeki şirketlerle görüşmeler başlatılmış ve neler yapılabileceği araştırılmaktaydı. Bu çalışmalar hızlanacak.

Doğaldır ki, sektördeki şirketlerin büyük bir kısmı, bunun için hazır değil. Dokümanlar yabancı dile çevrilecek, uluslararası pazarda satış şansı oluşturulabilmesi için broşürler hazırlanacak, teknik kadrolar bilgilendirilecek. Daha sonra da, elde çanta, yurt dışında proje takip edenlerin getirdikleri işler, gereğince yapılarak teslim edilecek. Başlangıç biraz sancılı olacak gibi gözükse de, bir kere harekete geçildi mi, ardı kolay gelir. Biraz gayret.

Tursoft A.Ş.'nin, "Sektörel Dış Ticaret Şirketi" olması için, başta, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp İlyasoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Müdür Ahmet Güvener'e, ayrıca "Emeği Geçen" herkese teşekkür ederim. Yapılabileceklerin henüz başındayız. Ancak, bu adım, sektörümüzü, ileride güzel günlerin beklediğinin bir kanıtı.

Not 2001: Tursoft güzel bir şekilde çalışmalarına başlamıştı ancak arkası gelmedi. Gelecek ne gösterecek henüz bilinmiyor?

* * * * *

Bu hafta film tanıtımı yer almıyor. Ancak, bir CD'den söz etmek istiyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili bir CD geçenlerde elime ulaştı. İki üç gün yoğun iş temposundan dolayı inceleyemediğim CD'nin kuruluşunu yaptıktan sonra, çalışmaya başlaması ile birlikte, tüylerim diken diken oldu.

Açılışta karşıma çıkan güzel bir müzikle birlikte, Türkçe mi, İngilizce mi devam etmek istediğim sorulduğunda, nelerle karşılaşacağımı henüz bilmememe karşın, özgün bir çalışma ile tanışacağımı anlamıştım. Tahminimde yanılmamışım.

Cometech ve Helikopter şirketlerinin ortak çalışması ile ortaya çıkarılan eserin, sanat yönetmenliğini Canan Kansu, proje yönetimini ise Hilmi Kansu üstlenmiş. CD'de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, tarih, coğrafya, kültür, sanat, spor ve turistik bilgilerini bulmak olası. Türkçe ve İngilizce hazırlanan çalışmada, tüm metinler ve konuşmalar iki dilde. Güzel bir indeks kısmına da sahip.

Eğer Windows '95 kullanıyorsanız ve Autostart özelliği de açıksa, CD, sürücüye takıldığında çalışmaya başlıyor. Anlayacağınız, Windows '95 kullanmaya başladım. Önümüzdeki hafta Windows '95 kuruluş ve kullanma maceralarımı aktaracağım.

Bu sırada, bir askerimizin şehit edildiği, bir diğerinin de yaralandığı haberini işitince, CD'nin kıymeti daha da belirginleşti. Böyle bir çalışma ile, dünyanın heryerinde bilgisayarı olan kişiye ülkenizi tanıtabilir ve sizin hakkınızda doğru bilgiyi öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Bulabilirseniz edinin ve inceleyin.

* * * * *

1929'da Nobel ödülünü kazanmış Alman yazar, Thomas Mann, diyor ki; "Bir insan, sadece bir şahıs olarak kendi hayatını yaşamaz. Bilerek ya da bilmeyerek, aynı zamanda kendi döneminin ve kendi çağdaşlarının hayatını da birlikte yaşar."

Bir düşünün. Ne kadarımız sadece kendi hayatımızı yaşıyoruz? Bilgi teknolojisi sektörü içinde aynı şeyleri düşünebiliriz. Ürünler, servisler, keşifler ardı ardına geliyor. Hepsi bir arada yaşamımızı oluşturuyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
79. Sayı önceki yazı 79. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye