| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 15.10.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 81

YOK SATIYOR

Geçtiğimiz günlerde, yurt dışında, pazara yeni sunulacak bir yazılım olduğunu haber aldık. O günlerde yurt dışına kısa süreli gidip gelecek bir ahbabımıza sipariş verdik. Yaklaşık on gün sonra Türkiye'ye döndüğünde verdiği cevap; "Mağazalarda bulmak mümkün değil. Herkes sıraya yazılmış, geldiği gün bitiyormuş. Bulamadım".

Darısı bizim yazılımcıların başına demek gerekiyor. Öyle bir yazılım yapıyorsunuz ki, mağazaların satmak üzere yaptıkları talebi karşılayamıyorsunuz. Özellikle, referans konusunda veya yeni teknolojilerin, kavramların kullanıldığı yazılımlar revaçta.

Bu arada, "Shareware" kavramı gündeme geliyor. Belki biliyorsunuz, "Shareware" denemek amacı ile herhangi bir bedel ödemeden alıp, belli bir süre kullandıktan sonra, eğer işinize yarıyorsa bedelini, yazılımı üretenlere gönderdiğiniz ürünler. Bu tür dağıtılan ürünlerde, üretim sorunu yok. Genellikle, modem aracılığı, bir derginin verdiği disket veya CD ile temin edilen bu yazılımların, satın alınması ve yasallaştırılması işlemini de, yine, modem veya posta aracılığı ile yapabiliyorsunuz.

Bu tür ürünlerle, yurt dışında para kazanan kişiler, kuruluşlar mevcut. Ancak, konu ve ürün, özgün olmak zorunda. Çünkü, çok fazla rakibiniz var ve kişiler denedikten sonra, daha iyiyi buldularsa, size bedel ödemek zorunda değiller. Bu durumda, kaliteli ürünler hazırlamanız gerekiyor.

Bizde de, bir grup girişimci bu tür uygulamalara girmiş durumda. Ancak, henüz yeterli desteği aldıkları söylenemez. Dağıtım açısından sorun az görünse de, ürünlerin bedellerinin geri geldiği tartışılır.

"Shareware" dışında, "Freeware" denilen, yapımcısına hiç bedel ödemediğiniz ürünlerde mevcut. Bunlar ise, sadece ürettikleri yazılımları diğer kullanıcılarla paylaşmanın hazzını yaşamak isteyenler veya pazara girerken bir şekilde ismini duyurmayı düşünenler tarafından ortaya çıkarılıyor.

Üzerlerinde dikkatle durulması gereken yazılımlar bunlar. Her an işinize yarayabilecek, küçük ancak çok kullanışlı bir ürünle karşı karşıya kalabilirsiniz ve yüksek bedeller ödeyerek alacağınız ambalajlı bir üründen daha çok iş yaptığını farkedebilirsiniz.

* * * * *

"Blue in the Face". Bu hafta, geçtiğimiz sezon izlediğimiz "Smoke" filminin devamı şeklinde belirtilen film gündemimizde. Paul Auster ve Wayne Wang'ın yönettiği filmde başrolleri, Harvey Keitel, Michael J. Fox, Jim Jarmusch paylaşıyor. Aslında onların dışında daha on kişi var. Konu yine, Brooklyn'de sigara satılan bir dükkanın çevresinde yaşananlar.

Film, "Smoke" 'un çekimleri esnasında gündeme geliyor ve hayata getiriliyor. Ancak, daha yüzeysel kalıyor. Geçen sene, "Smoke" 'u izledikten sonra, muhakkak izlenmesi gereken bir film demiştim. Harvey Keitel iyi bir performans sergiliyor.

Eğer, "Smoke" 'u görmediyseniz, bu film hoşunuza gitmeyebilir. Ondan sonra izliyorsanız da, ilk filmle arasında ne kadar büyük fark olduğunu anlayabilirsiniz. Başlangıçtaki tempo ve mesaj, film boyunca devam etse çok güzel bir film olabilir ve seyretmeye değebilirdi. Bu haliyle diğer filmler arasındaki yerini alıyor, ön plana çıkamıyor, ne yazık ki!

* * * * *

Aydınlık bir ülkede yaşamak istiyorsanız; "Bir Işık da Siz Yakın". Muhakkak edinmeniz gereken bir kaset ve CD. "Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği" 'nin burs projesine katkı olması amacı ile çıkarılan ve içerisinde 11 yerli eserin yer aldığı bu çalışmayı alın, çevrenizin de almasını teşvik edin.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, amacını; "Atatürk ilke ve devrimleri ile gerçekleşmiş olan hakların korunması ve çağdaş eğitim yolu ile çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşılmasıdır" olarak tanımlıyor. Bu çabaya destek olalım.

* * * * *

Zambia'lı politikacı ve başkan, Kenneth Kaunda (doğum 1924) "Eğer bal aramaya çıktıysanız, arılar tarafından sokulabileceğinizi göze almak zorundasınız" demiş.

Gerçekleştirmeye çalıştığımız her konuda, karşılaştıklarımızı düşünürsek, ne kadar gerçekçi bir benzetme. Arılardan korunmak için gerekli tedbiri aldıktan sonra, bal toplamanın bir zararı yok gibi gözüküyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
81. Sayı önceki yazı 81. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye