| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 29.10.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 82

TAHMİN ve ÖNERİ

Önce, biraz geçmişe dönelim ve neler olmuştu, irdeleyelim. Çok uzak değil, bundan yaklaşık beş sene önce, 2 MB ana belleği olan, 80386SX işlemcili, 80 MB sabit disk'e sahip bir bilgisayarla, gayet memnun yaşantımızı sürdürebiliyorduk.

Sonra, bir anda, 80486 işlemciye ihtiyacımız olduğu, hafızanın en az 4 MB olması gerektiği konuşulmaya başlandı. Bir süre direnmeye çalıştıysak ta, hızlı bir şekilde adapte olduk. Aritmetik işlemcinin operasyonları ne kadar hızlandırdığı, overdrive ile performans artışı gündeme geldi.

Ardından, Pentium işlemciler pazara sürüldü. Başlangıçta, niçin kullanmamız gerekiyor diye düşündüysek te, ortaya konan uygulama yazılımları, daha hızlı işlemciler, daha fazla hafıza istediklerini belirtince, elimizdeki mevcut bilgisayarları yükseltme ihtiyacı duyduk. Ekonomik olması açısından Pentium 60, uzunca bir süre yeterli olacak gibi gözüküyordu.

İşletim sistemine bakarsak, Microsoft'un DOS 3.x'inden, DOS 5.x'lere, DOS 6.x'lere geldik ki, Windows ile karşılaştık. Buna göre bilgisayarlarımızı yeniledik, yeni bir kullanıcı ara birimine alışmaya çalıştık. Bunlar olup biterken, Macintosh dünyasını keşfetmiş olanlar, kullanıcı ara birimindeki kolaylığın keyfini yıllardır çıkarıyorlardı.

Bir gün, Windows 95 ile karşı karşıya kaldık (1995'in 24 Ağustos'unda). Açık söylemek gerekirse, uzunca bir süre işletim sistemimi Windows 95'e yükseltip yükseltmemek konusunda bocaladım. Mevcut Windows for Workgroups ile işlerimi görebiliyordum. Bir süre sonra, kullanmak istediğim bazı yazılımlar, sadece Windows 95 için piyasaya sunulmaya başlayınca, işin rengi değişti. Artık zamanı gelmişti. Pek çoğumuz, Windows 95 kullanmaya başladık.

Bu sıralarda, Pentium 60 olan işlemcimi, Pentium 133'e yükseltmeyi düşünüyorum. Ana sebep, hiç olmazsa iki sene bu hızda bir işlemcinin yeterli olacağı idi. Belki biliyorsunuz; zaten, şu anda, evde kullanılabilecek giriş seviyesi bilgisayar için kullanılacak işlemci, Pentium 133 olarak belirtiliyor. Ancak, geçenlerde edindiğim bilgiler, en geç bir sene içerisinde, Pentium'un yeni modelini edinmemin gerekli olacağını düşündürdü.

Buna gerekçe olarak ta, Intel'in devreye almak üzere olduğu, MMX işlemci komut genişlemesini gösterebilirim. MMX, 57 farklı işleme sahip olup, çoklu ortam ve haberleşme için kullanılacak komutları içeriyor. Önümüzdeki aylarda, özellikle çoklu ortam ve haberleşmeye yönelik hazırlanacak pek çok yazılım, performans açısından, bu komut setini kullanmayı tercih edecek. Bu tür yazılımlara ihtiyaç duyacak bizlere de, MMX olan işlemcileri almak düşecek.

Önerim, bu sıralarda bilgisayar almayı düşünüyorsanız, Pentium 133 veya daha üstü bir hıza sahip işlemciyi tercih etmeniz. Bütçenizi bir sene sonra, işlemciyi ve gerekirse, ana kartı yükseltecekmişsiniz gibi ayarlamanızda yarar var. Çünkü, ana kart teknolojisi de değişiyor. İşletim sistemi olarak, Windows NT 4.0 gündeme gelecek.

Aynı şekilde, grafik kartlarında modelleri değişiyor. Bunlar içinde yeni bütçelere ihtiyaç duyulacak. Telekomünikasyon alt yapısında, daha hızlı ve net haberleşme olanağının sağlanması ile, ses ve görüntünün bilgisayarda on-line kullanımı istenecek. Bu yeni modemler'in devreye girmesi demek. CD-ROM teknolojisinde ise biliyorsunuz, tek hızlılar'dan yola çıktık, oniki hızlıya geldik. Ne yaparsak, yapalım, ne kadar direnmeye çalışırsak, çalışalım, sürekli teknolojiyi takip edip, gerekli zamanda, gerekli sistem büyütmelerini yapmak zorundayız. Bundan kaçış yok.

Giriş seviyesi, evde kullanılabilecek kişisel bilgisayar için önerim. Pentium 133 işlemci, 16 MB bellek, 1 GB hard disk, hızlandırıcılı grafik kartı (S3 chip'li), 8 hızlı CD sürücü, ses kartı, internet ve haberleşme için 28.8 modem ve 15 inch ekran. Ses kartı demişken, az para harcamak için, harcı alem bir ses kartı almaktan kaçının. Bu kadar iyi bir bilgisayar yaptıktan sonra, ses kartının iyi olmasına, 16 bit ve wavetable desteği olmasına dikkat edin.

* * * * *

Geçtiğimiz hafta 29 Ekim'di. Bu günün anlamına binaen, Mustafa Kemal Atatürk'ten bir özdeyiş aktarmak istiyorum.
"Aydınlarımız içinde çok güzel düşünenler vardır. Fakat, umumiyet itibariyle, şu hatamız da vardır ki, tahkikat ve araştırmalara yer olarak ekseriyetle kendi memleketimizi ve ihtiyaçlarımızı almayız. Aydınlarımız, belki bütün cihanı, bütün milletleri tanır, lakin kendimizi bilmeyiz."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
82. Sayı önceki yazı 82. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye