| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 12.11.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 83

İKİ ŞİRKET ve SON KULLANICI

İki haftadır, kullandığım sistemi, nasıl maksimum performansta çalıştırabilirim sorusuna yanıt arıyordum. Maksimum performansta çalışmadığını ben söylemiyorum. Windows '95, sistemin en iyi performansta çalışmadığını söylediği için, birşeyler yapmak ihtiyacı hissettim. Bu hafta, sistem upgrade'i esnasında neler yaşayabileceğinizi aktarmaya çalışacağım. Biraz teknik bir konu olsa da, piyasadan alabileceğiniz bir sistemde nelerle karşılabileceğinizi görmeniz açısından ilginç gelebilir.

Yeni sistem, Pentium 133 işlemciye sahip olunca, daha önce kullandığım ana kartı değiştirmek gerektiği ortaya çıktı. Bu sıralarda piyasada çok tutulan ve "Intel Triton Chipset 82430VX" içeren, ana kart alındı. Kullanılacak hafızalar konusunda, geçmişten gelen deneyimler olduğu için, sorun çıkmayacağı varsayılan hafızalar kullanıldı. İşletim sistemi olarak, Microsoft Windows '95 kullanıyorum.

Sistemde, iki hard disk ve bir CD-ROM mevcut. En mantıklı gözüken şekilde, primary master ve slave'e iki hard disk, secondary slave'de CD-ROM olarak bağlandı. İlk başta herşey çalışıyor gözüküyor. Düşündüğünüzde, CD-ROM var, hard disklerde tanımlı, o halde sorun ne diyebilirsiniz. Sorun, Windows '95 diyor ki, CD-ROM'unuz aslında CD-ROM ama, CD-ROM gibi çalışmıyor. Maksimum performans için düzenleme yapmanız gerekiyor. Bunun üzerine, Microsoft'un çözüm ortağı olduğumuzdan, elimizdeki kaynaklardan, secondary IDE ayarlarında neler yaşanabildiğine dair bir araştırma yaptık. Önerilen çözümlerde işe yaramadı.

Ardından, aklıma, "Intel" 'in ve "Microsoft" 'un, internet'teki sayfalarında teknik yazışmaları incelemek geldi. Keşke gelmeseydi. Intel'deki okuyucu mektuplarını incelediğimde, şok oldum. Yaşadığım sorun, pek çok kişi ile ortaktı. Intel Triton 82430 FX, HX veya VX chipset kullanıyorsanız ve Windows '95 işletim sisteminiz varsa, secondary IDE tanımlarındaki bir uyumsuzluktan dolayı, performans sorunu yaşabiliyordunuz. Ben yine şanslıydım, çünkü, sistem en azından çalışıyordu. Hiç çalışmama olasılığı da mevcutmuş.

Intel, geçici olarak bir sürücü hazırlamış. Hemen kendi bilgisayarıma yükledim ve Windows '95 sürücülerini yeniledim. Tanımlandığı şekilde işlemleri yaptım. İki üç defa bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra, herşey yoluna girdi, en iyi performansa ulaştım. Huzur içinde bilgisayarı son kez kapatıp, açtım. Eski mesaj, "en iyi performansa sahip değilsiniz". Sürücüyü yine yeniledim, işlemleri yaptım. En iyi performansa ulaştım. Sistemi kapatıp açınca, Windows '95 kızıyor.

Tekrar bir araştırma sonucu, bu sorunun olabileceğini öğrendim. Bir başka deyişle, herşey en iyi şekilde çalışırken dahi, kapatılıp açıldığında, sistem bozulabiliyor. O zaman ne yapılabilir şeklinde düşündüğümüzde, benim konfigürasyona çok benzeyen bir başka sistemde, primary master hard disk, primary slave CD-ROM ve secondary master'da ikinci hard disk olursa, sorunun kalıcı olarak çözülebileceği benimsendi. Bu tanımlamalar ile, en iyi performansta kalıcı çözüme ulaşıldı. Baştan bu şekilde tanımlansaydı, ne olurdu diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Yine, yeni sürücülere ihtiyaç duyacaktım. Çünkü, Windows '95 kullanıyorsanız, 82430VX, FX veya HX chipset ve 82371SB IDE controller'ın düzgün görülebilmesi için, ihtiyacınız var.

İki şirket arasında yaşanan olayların, son kullanıcıyı nasıl etkilediğini görmenizi istedim. Şu anda sorun aşılmış gözüküyor. Bu tür bir olayla karşılaştığınızda, kaderin size kötü bir olay oynadığını düşünmeyin. Sorunun nasıl çözümlenebileceğini muhakkak araştırın. Bu kadar büyük firmalar söz konusu olduğunda, bir çözüm yolu bulunuyor.

* * * * *

"Tin Cup - Aşkın Gücü" filmi, sezonun güzel filmlerinden. Kevin Costner ve Rene Russo'nun başrollerinde yer aldığı filmin yönetmeni, Ron Shelton. Bu film, Shelton'ın Costner'la ikinci çalışması. İlki, 1988'deki "Bull Dunham" 'dı. "Tin Cup" 'ta, afişlerde daha aşağılarda görseniz de, Don Johnson'da yer alıyor.

Kevin Costner, geçen sezon izlediğimiz ve hayal kırıklığı yaratan "Waterworld" filminden sonra, imaj tazeliyor. Akıcı bir konu, kulağa hoş gelen müzikler eşliğinde, iyi bir performans sergiliyor.

Kısaca konuya bir göz atarsak; alkolik bir golf hocasının, kendisinden ders almaya gelen bir hanım psikiyatr'a aşık olması ile başlayan ve Amerika Açık Golf turnuvası'nda mücadele etmesine kadar uzanan bir aşk ve başarı öyküsü. Bu filmden sonra golf oynamaya merak saranlar artabilir.

Kah güleceğiniz, kah duygulanacağınız bir film. Duygusal, romantik filmlerden hoşlanıyorsanız, başarının getirdiği hazzın nasıl hissedildiğini, dayanışmayı, paylaşmayı görmek istiyorsanız, izlemenizi öneririm.

* * * * *

"İki kolun kucaklayamayacağı kadar büyük olan bir ağaç, saç teli kadar ince bir kökten doğmuştur. Dokuz katlı bir bina, bir toprak yığını üstünde yükselir. Bin millik bir yolculuk da, bir adımla başlar". 6. yüzyılda yaşamış, Çinli filozof, Lao-Tse (Lao-Tzu) ne güzel söylemiş.

Etrafınıza dikkatle bir bakın. Herhangi bir konuda çalışmaya başlayanlara, yola yeni çıkanlara müstehzi bakışlar yöneltmeyin. Bilemezsiniz ki, bakarsınız bir gün, boynuz kulağı geçmiş.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
83. Sayı önceki yazı 83. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye