| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 19.11.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 83

2004 İÇİN OY

Türkiye olarak 2004 olimpiyatlarının İstanbul'da yapılmasına talibiz, bildiğiniz gibi. Bu konuda bir organizasyon komitesi var, belli bütçeler, sponsorlarla, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz hafta, üyesi olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği Uluslararası Kuruluşu'ndan bir e-mail aldım. Mesajda, İstanbul'un da aday olduğu 2004 Olimpiyatları için, internet üzerinde oy kullanılan bir yer olduğu, gidip oy kullanmamızda yarar olabileceği belirtiliyordu.

Hemen verilen adrese bağlandım. http://www.orama.com/games2004/

Burası, resmi bir sayfa değil. Bir başka deyişle, burada seçilecek ülkenin, olimpiyatları yapacağı diye bir kural yok. Yine de, gidip oy kullanmanız gerekiyor.

Durum çok kötü. Son oy durumuna göre; "Rio de Janeiro - Brezilya 855", "Atina - Yunanistan 771", "İstanbul - Türkiye 48", "Cape Town - Güney Afrika 25", "San Juan - Porto Riko 20", "Stockholm - İsveç 20", "Seville - İspanya 19" oyda. 4.Kasım.1996 tarihli rakamlar bunlar.

Bu kadarla kalsa iyi. Aday şehirlerin tanıtımı yapılan sayfalarda, İstanbul'a baktığımda, İstanbul 2004 ile ilgili web adresi olmadığını gördüm. Eh, olabilir, diye düşündüm. Yine de, İstanbul ile ilgili güzel bilgiler yazmışlardı.

Hemen ardından, diğer aday şehirlerin bilgilerini incelemek istedim. Asıl şaşkınlığım o zaman ortaya çıktı. Diğer aday şehirler, kendi web sayfalarını hazırlamışlar ve çok detaylı bilgiler veriyorlar. Sayfa tasarımları profesyonelce gözüküyor.

Aday şehirlere de bir göz atalım. İstanbul - Türkiye, Atina - Yunanistan, Buenos Aires - Arjantin, Cape Town - Güney Afrika, Lille - Fransa, Rio de Janeiro - Brezilya, Roma - İtalya, San Juan - Porto Riko, Seville - İspanya, St. Petersburg - Rusya, Stockholm - İsveç.

İstanbul 2004'ü destekleyen herkesi göreve davet ediyorum. Internet'le uzaktan yakından ilginiz varsa, bir e-mail adresine sahipseniz, on-line olarak erişim kurabiliyorsanız, "http://www.orama.com/games2004/" adresine bağlanın ve oy kullanın. Sonunda, resmi olarak ne olacağını bilmesek de, buradan birinci ülke olarak çıkabiliriz.

Öğrenmenin sonu yoktur. Diğer aday şehirlerin internet'teki sayfalarını ziyaret edip, diğer ülkeler, kültürler, tanıtım için neler yapıyorlar öğrenelim. Biz niye yapmıyoruz, sorusunu da kendimize soralım.

* * * * *

Muhakkak izlemeniz gerekiyor demek için, düşünülmesi gereken bir film; "Günbatımından Şafağa - From Dusk Till Dawn". Sebebi çok açık. Bu film, korku filmi. Korku filmlerine meraklı olanlar, aradıklarını fazlası ile bulabilirler de diyemiyorum. Çünkü, izleyenlere bakılırsa, korkudan çok komedi hakimdi. Gerilim dozu yüksek olmasına karşı, kan, vahşet dolu sahnelerde, hemen herkes gülüyordu. Sebebini ararsak, bu kadar kanlı görüntülerle günlük yaşamda da karşılaştığımız için olabilir.

Filmin başrollerinde, Harvey Keitel, George Clooney, Quentin Tarantino ve Juliette Lewis yer alıyor. Yönetmen, Robert Rodriguez. Eseri, Quentin Tarantino kaleme almış. Harvey Keitel, "Smoke - Duman" filminden anımsanabilir.

Filmi incelersek, iki ayrı bölüm, iki ayrı konudan oluşuyor diye bakabiliriz. İlk kısımda, soygun yapmış ve pek çok kişiyi öldürmüş iki kardeşin, bir rahip ve iki çocuğunu rehin alarak, Meksika'ya kaçma çalışması yer alıyor. İkinci bölüm ise, Meksika'da beklemek için gittikleri barda, vampirlerle yaptıkları mücadele. Kardeşlerden birinin psikopat olmasını da eklerseniz, her şey yerine oturuyor.

Görsel efektlerin güzel olduğunu belirtmek gerekiyor. Müzikler de bu filme yakışır şekilde tasarlanmış. Geçtiğimiz sezon, "Doğuştan Katil Doğanlar - Natural Born Killers" filmini seyrettiyseniz, oyuncuları anımsayabilirsiniz. Biraz da, "Twilight Zone" anımsatması mevcut.

* * * * *

Josh Billings adıyla yazılar yazan, Amerikalı komedi yazarı Henry Wheeler Shaw (1818-1885), "Dünyada, ilk bakışımda doğru olduğuna çok güvendiğim şeylere, ikinci defa daha dikkatle bakmam gerektiğini anlayacak kadar yaşadım".

İlk izlenim ne kadar önemli olursa olsun, ardından tekrar düşünüldüğünde, daha doğru karar verilebileceğini, bundan güzel anlatabilir miydiniz?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
83. Sayı önceki yazı 83. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye