| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 03.12.1996 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 84

SİNEMA

"Sinema, sinema'da izlenir". Bu deyimi, sinemaya sürekli giden filmseverler duymuşlardır. Ben de aynı kanıda olmama rağmen, vakit bulamadığından dolayı, sinemaya gidemeyenler için, günlük işlerinizi yaptığınız bilgisayarda nasıl film izleyebileceğinizi açıklamaya çalışacağım.

Aslında, biraz kapasiteli bir donanıma ihtiyaç duyacaksınız. En az Pentium 100 işlemcili, 16 MB hafıza'lı, 4 hızlı CD sürücü'lü, 16 bit ses kartlı ve 1 MB hafızalı PCI ekran kart'lı bilgisayarınız varsa, işletim sistemi olarak Windows '95 kullanıyorsanız, ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan, Windows 3.1 veya Windows for Workgroups kullanıyorsanız, pek çok yerden temin edebileceğiniz bir yazılım aracılığı ile, bilgisayarınızda film izleyebilirsiniz. Verdiğim donanımla filmin içinde kare atlamaları olacaktır.

Hiç kare atlamadan izlemeniz için, ya özel MPEG destekleyen grafik kartına sahip olacaksınız (Bu taktirde 80486, 8 MB bir bilgisayar dahi işinizi görür), ya da Pentium 133 işlemcili , 32 MB hafıza, 8 hızlı CD sürücü, 16 bit ses kartlı ve 2 MB VRAM hafızalı PCI ekran kart'lı bilgisayarınız olacak. Ekran olarak 17 inch ideal.

Piyasada Video CD veya Cdi formatlı olarak satılan yeterince film bulmanız olası. Fiyatlar, 40 Dolarla, 60 Dolar arasında değişiyor. Vizyona girmemiş filmleri dahi bulabilirsiniz. Ben listelere en son baktığımda, önümüzdeki günlerde gösterime girecek "The Fan" filmini görmüştüm.

Windows '95 'te bir takım küçük ayarlar yapmanız gerekecektir. Bununla ilgili, CD'leri aldığınız yerler yardımcı oluyorlar.

Son bir ipucu. Aynı kablo üzerinden, (birincil olarak) sabit disk'inizi ve CD sürücü'nüzü kullanıyorsanız, Windows '95 altında film izlerken veya CD'yi kullanan bir işlem yaparken, performans sorunu yaşıyorsanız, Microsoft'un internet sayfasında bu konu ile ilgili çözüm mevcut.

* * * * *

Galiba, bu sene, haftada bir filme giderek sezonun iyi filmlerinin tümünü izlemek yeterli olmayacak. Bir başka deyişle, bu hafta iki film gündemimizde. Önümüzdeki haftalarda da böyle olacak gibi gözüküyor.

İlk filmimiz, başrolünde, Richard Gere'nin oynadığı "Primal Fear - İlk Korku". Filmde, ayrıca, psikopat suçlu rolünde Edward Norton'da iyi bir performans sergiliyor. Filmin yönetmeni, Gregory Hoblit ve film William Diehl'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış.
Kısaca, herhangi bir kişinin suçlu olduğunun kamu tarafından ispatlanması gerekir tezini savunan bir avukatın, kamunun suçlu gözüyle baktığı kişileri savunması teması üzerine kurulmuş. Savcının, suç işlediği söylenen kişi ile ilgili yeterli kanıtı olması gerektiğini düşünüyor. Filmde, üstlendiği son davada, gerçekten suçsuz olabileceğini düşündüğü kişi üzerine gelişen olaylar aktarılıyor.

Güzel bir adalet, macera, savcı, avukat, psikoloji filmi. İzlenebilir.

İkinci filmimiz, bu sezon üzerinde çok konuşulan, "Striptease". Demi Moore'un başrolünü oynadığı filmin yönetmeni, Andrew Bergman. Carl Hiaasen'in eserini, yine Andrew Bergman sinemaya uyarlamış. Filmde, Burt Reynolds'da yer alıyor.
Demi Moore'u bu sezon yine çocuğu için herşeyi göze alan anne rolünde "Juror" filminde izlemiştik. "Striptease" 'de de, alkolik bir koca yüzünden işinden ayrılarak, gece kulübünde çalışarak geçinmeye çalışan bir kadının, çocuğunu geri almak için yaptığı mücadeleyi anlatıyor. İşin içine, politikacılar ve mafya girince, işler daha da karışıyor.

Filmde, Demi Moore'un kızı rolünde kendi kızı yer alıyor. Kimi eleştirmenlerin güzel bulduğu, kimi eleştirmenlerin ise beğenmediği film, bana sorarsanız izlenebilir macera ve komedi filmleri arasında. Özellikle, Demi Moore hayranları için kaçırılmaması gereken bir film. Filmin müzikleri de güzel. Kaseti veya CD'si edinilebilir.

* * * * *

1964'de kendisine verilen Nobel ödülünü geri çeviren, Fransız yazar ve filozof, Jean Paul Sartre (1905-1980), diyor ki; "İnsan, ilk önce kendisinden başka kimseye güvenemeyeceğini, yalnız olduğunu, sonsuz sorumlulukların ortasında dünyada tek başına kaldığını, kendi belirlediği amaçlar dışında hiçbir amacı olamayacağını, bu dünyada kendisinin şekillendireceği kaderden başka bir kaderi olamayacağını anlamadıkça, hiçbir şey istemek arzusunda değildir".

* * * * *

Herkes internet'te sayfa açmaya çalışırken, bizim de bunun dışında olmamız beklenemezdi. Hem bu işler için neler yapılması gerektiğini öğrenip sizlere aktarmak, hem de şirketimizin tanıtımını yapmak amacı ile, biz de internet adresine ve sayfalarına sahip olduk. Bağlanıp, inceledikten sonra eleştirilerinizi yaparsanız, sevinirim.

Adresimiz; www.triosh.com

İsim Amerika'da, uluslararası olarak tescil edildi. Sayfaları biz tasarladık ve yeri Kanada. Türkiye'den internet aracılığı ile Kanada'ya yerleştiriyoruz. Bununla birlikte, elektronik posta adresime bir yenisi eklendi. "sinanoym@triosh.com"

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
84. Sayı önceki yazı 84. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye