| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.02.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 89

GİDİYORUZ - CeBIT

Her sene Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen uluslararası bir organizasyon var; “CeBIT”. Bu sene 13-19 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Türkiye ilk defa katılan ülke olarak, özel bir yer alıyor. Evet, daha önce basından duymuş olabilirsiniz, ancak, ben tekrar değinmeden yapamayacağım.

Türkiye, bu sene CeBIT’de. Sektörel Dış Ticaret Şirketi olan Tursoft’un öncülüğünde, 12 şirket ile, özellikle Avrupa pazarında neler yapılabileceğini görmek üzere katılıyor. Ankara’nın desteği olmaksızın, tek tek şirketlerin katılmasının kolay olmadığı bu fuarda, Devlet Bakanı Sayın Ayfer Yılmaz’dan alınan destek ile oluşturulan fon, CeBIT’e Türkiye olarak katılmamızı sağlıyor.

Ben katılan ekibe Milli Takım diyorum. Çünkü 11 şirket’ten oluşuyor. Onikinci firma olarak Tursoft’ta teknik direktörlük görevini hakkı ile yerine getirirse, yurt dışı pazarda şansımızın olacağına inanıyorum. Tursoft çatısı altında katılan 11 Şirket, alfabetik sıra ile; Estron Elektronik, Eta Elektronik Tasarım, Ide Yapı Bilgisayar Destekli Tasarım, Ims Mühendislik Danışmanlık, Info Infina SOFTWARE AG, Intertech Bilgi İşlem Ve Pazarlama, LOGO Yazılım, Peritus Otomasyon Sistemleri Dış Ticaret, SFS Bilgi İşlem, Trio Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri, Tübitak-Bilten. CeBIT’e ayrıca, Türkiye’den üç şirket kendi çabaları ile katılıyorlar (ASELSAN, Mirage Bilgisayar ve SWISSCARD Elektronik).

Internet bağlantınız varsa, “http://www.cebit.de” adresinde, katılan firmalar sayfasında Türkiye’den katılan firmaların listelenmesini isterseniz, bu sene 15 şirket ismi ve bilgisi göreceksiniz. Bu bizim için oldukça gurur verici. CeBIT’teki yerimiz; Hall 006, Stand Number H32.

Önümüzdeki sene çok daha iyi olacağından hiç şüphem yok. Bu sene biraz tecrübe kazanırız. Neler olacağını zaman gösterecek.

Bir yerden başlamak gerekiyordu. Tursoft aracılığı ile ilk adım atılıyor. Gerisi hepimizin ortak çabasına kalmış. Uluslararası bağlantısı olanlar, çalışmakta oldukları firmalara, kişilere bu organizasyonu aktarsınlar. CeBIT’e katılan Türk firmalarının uluslararası firmalarla Almanya’da görüşmesi için gerekli ortamı hazırlasınlar. Herkese kolay gelsin.

* * * * *

İkinci aktivite; Türkiye Bilişim Derneği’nin her sene düzenlediği ve organizasyonunu Semor’un üstlendiği, Antalya’da yapılan Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri. Bu sene de, 27-30 Mart tarihleri arasında bir araya geliniyor. İlk defa geçen sene katıldığım organizasyon, yeni bilgileri edinmenin yanısıra, sektör çalışanlarının sosyal aktivitelerde de ortak noktaları yakalamasını sağlıyor. Ben bir aksilik olmadığı taktirde orada olacağım. Gelirken spor yapacağınızı düşünerek, kıyafet getirmenizde yarar var. Güzel günler geçirileceğinden eminim.

* * * * *

Araya tatil girince, aynı anda üç filmi özetlemek durumunda kaldım.

“Surviving Picasso - Picasso ile Yaşamak”. Başrollerde; Anthony Hopkins, Natascha McElhone oynuyor. Yönetmen, James Ivory. Picasso’nun aşklarının ve yaşamından bir kesitin anlatıldığı film, izlenebilir.

“The Mirror Has Two Faces - Aşkın İki Yüzü”. Başrollerde; Barbra Streisand ve Jeff Bridges. Yönetmenliği yine Barbra Streisand yapıyor. Aynı okulda görevli iki orta yaşlı öğretim görevlisinin, içinde seks geçmeyecek bir evliliği denemelerini anlatıyor. Keyifle izleyip, pişman olmayacağınız güzel bir komedi ve romantik film.

“Evita” ,aylar önce müzik albümü ile kendinden söz ettirmeye başladı. Şimdi vizyonda. Madonna, Antonio Banderas, Jonathan Pryce’ın başrollerinde yer aldığı filmin yönetmeni, yurt dışına gittiğimizde, seyrettiniz mi diye sorularla karşılaştığımız “Midnight Express” ‘i de çeviren, Alan Parker. Müzik, Andrew Lloyd Weber, sözler Tim Rice’ın.

Evita Peron’un hayatını, Arjantin’in geçirdiği çalkantılı siyasi ortamı, müzikal olarak aktaran film, benim beğendiğim müzikal ve biyografik filmler kategorisinde. Madonna’nın ve Anthony Banderas’ın performansı gayet iyi. Özellikle, ses düzeni iyi bir sinemada izlediğiniz taktirde, çok keyif alabilirsiniz.

* * * * *

1925 senesinde Nobel ödülü almış, İrlanda doğumlu İngiliz oyun yazarı, George Bernard Shaw’a göre (1856-1950); “Aptallar, utanacakları birşey yaptıkları zaman, mazeret olarak, o işin her zaman yaptıkları bir görev olduğunu söylerler.

* * * * *

Sürekli aydınlık için 1 dakika karanlık. Her akşam tam 9’da ışıklarınızı söndürmeyi unutmayın. Katılımın artarak devam etmesi gerekiyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
89. Sayı önceki yazı 89. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye