| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 11.03.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 91

PERFORMANS YANLIŞI

Donanım veya yazılım. Bilgi teknolojisinde iki sistem biribiri ile nasıl karşılaştırılır. Nasıl objektif davranabilirsiniz?

Yurt dışında performans karşılaştırması yaparak, sonuçları açıklayan, yeterince kurum var. Benchmark’lar yaparak, ürünlerin performansı, kalitesi, özellikleri hakkında çizelgeler yayınlıyorlar.

Bizde ise, bazı yanlışlar olduğunu görüyoruz. Bilgi teknolojisini bir kenara bırakalım ve başka bir sektörü düşünelim. 1980 model aile arabası ile, 1996 model spor bir arabayı nasıl kıyaslayamazsak, donanım’da da, 1990 senesinde piyasaya sunulmuş bir bilgisayarla, 1996 senesinde pazara girmiş bir bilgisayarı kıyaslamak o derece önyargılı olacaktır.

Biraz daha ileri gidersek, eski sistemde çalışan bir uygulama yazılımının performansını, yeni sistemde, yazılımın yeni sürümü ile karşılaştırmak da haksızlık olacaktır. Çünkü, elmalarla armutları karşılaştırır duruma gelmiş durumdayız. Geçenlerde katıldığım bir toplantıda, performans artışı konusunda duyduklarım, bunları çağrıştırdı. Performansın % 3000 arttığı belirtiliyordu. Kulaklarıma inanamadım. İnanılmaz bir performans artışı. Ardından, performans artışının nasıl sağlandığı açıklandığında, herşey netleşti. Eski sistem devre dışı bırakılıp, yeni, daha modern ve büyük kapasiteli bir sistem kullanılmaya başlanmıştı.

Her sistemin kendisine göre bir yaşam süresi var. Bu süre sonunda, gerekli yatırım yapılmadığında, yeni sistemlere göre performans problemi yaşanması kaçınılmaz. Ayrıca, fiyat/performans oranı da dikkate alınmalı. İyi performans uğruna, gereksiz yatırımlardan kaçınılmalı. Güvenilirlikte göz önünde tutulmalı.

Bir anda, performansın yanına farklı maddeler ekledik. Performans, fiyat, güvenilirlik, genişleyebilme. Aynı uygulamanın, aynı kapasiteye sahip, iki sistemde çalıştırıldığında elde edilen sonuçlar, bizim için geçerli olmalı. Yoksa, tamamen farklı kategorilerdeki sistemleri kıyaslamak, son kullanıcıların kafasında şüphe işareti bırakır.

Aynı hataya bende zaman zaman düşmüyor değilim. Daha önce kullandığım kişisel bilgisayardaki bir uygulamanın ne kadar yavaş olduğunu anlatıyorum. Bu gerçekçi değil. Çünkü, mevcut performansı elde etmek için, yeni bir işlemci, hafıza yükseltme, bazı kartları değiştirmek ve yazılımların yeni sürümlerini yüklemek gibi pek çok işlem uygulamak zorunda kaldım.

* * * * *

“Güzel Bir Gün - One Fine Day”. Michael Hoffman’ın yönetimindeki filmde, başrolleri, Michelle Pfeiffer ve George Clooney paylaşıyorlar. Filmin müzikleri, James Newton Howard tarafından gerçekleştirilmiştir. Film, en iyi film müziği dalında Oscar adayı.

Eşlerinden boşanmış, erkeğin kız, kadının erkek çocuğu sahibi olduğu iki kişi düşünün. Büyük şehirde yaşıyorlar ve kadın işkolik. Erkek hayata daha eğlenceli yaklaşabiliyor. Bir tesadüf eseri karşılaşıyorlar ve film, bir gün boyunca, ikisi ve çocuklar arasında gelişen olayları anlatıyor. İkisinin de o gün çok önemli işleri var ve biribirlerinin çocuklarına sıra ile bakmak zorundalar.

Komedi unsurunun ağır bastığı, sabun köpüğü gibi, seyrederken sıkılmayacağınız ancak sonunda birşey vermeyen, klasik romantik bir film. Gidilecek film bulamıyorsanız, izleyebilirsiniz. Ancak, vizyonda daha güzel filmler var.

* * * * *

Apartmanların girişinde genelde kapıya yapıştırılmış bazı şirketlerin ilanlarını ve mesajlarını görürsünüz. “Kapıyı kapatınız” gibi. Geçenlerde, şirkete geldiğimde, giriş kapısında 1997’nin en özgün şirket ismi ile karşılaştım. Aynen aktarıyorum. “Lütfen Kapıyı Kapatınız. Internet Böcek İlaçlama Servisi”. Şirketin ismi; İnternet. Yaptığı iş; Böcek İlaçlama. Ayrıca, Böcek kelimesinin üzerinde “Registered” işareti var. Yaratıcılığın bu kadarına hayran olmamak elde değil.

* * * * *

1964’te Nobel Barış Ödülünü almış, Amerika’lı siyahi lider Martin Luther King’in (1929 - 1968) bir sözünü aktarmak istiyorum; “Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik. Ancak, bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; Kardeş olarak yaşamayı.”

Dünya’nın her köşesine bir bakın. Toplumlarda ne kadar çok sorun var. Her an yeni bir kargaşa ile karşı karşıyayız.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
91. Sayı önceki yazı 91. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye