| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.03.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 91

UFACIK, TEFECİK, İÇİ DOLU BİLGİCİK

“Ufacık, tefecik, içi dolu bilgicik”. Bilin bakalım bu nedir?

Bahsettiğim ürün, elektronik bir organizer. USRobotics firmasının, “Pilot” isimli cihazından bahsetmek istiyorum. Cihazın büyüklüğünü (küçüklüğünü), ölçülerini aktararak tanımlayayım. Eni, 3.5 inch bir disketten bir santimetre kadar küçük, boyu ise, aynı disketten üç santimetre uzun, kalınlığı, birbuçuk santimetre. Gerçekten gömlek cebine giriyor.

Pilot’ın ekranı tüm yüzeyini kaplıyor. Ekrana kalemle yazı yazarak, Pilot’ı kullanıyorsunuz. Graffiti denilen, öğrenilmesi kolay bir yazı yazma kuralı var. Organizer olmasına karşın, 512 KB veya 1 MB hafıza ile veriliyor. Kullandığınız kişisel bilgisayar ile bir kablo üzerinden senkronize bir şekilde haberleşiyor. Bir başka deyişle, Pilot’a işlediğiniz bilgiler, bilgisayara, bilgisayara işlediğiniz bilgiler Pilot’a bir tuşa basmak sureti ile transfer oluyor.

8 Kilobyte, 12 Kilobyte veya 30 Kilobyte. Bu büyüklükte bir yazılımı, bilgisayarınıza en son ne zaman yükleyip, işinizi görebilmiştiniz. Pilot, boyuna bakmadan, bu büyüklükte yazılımları kullanıyor. Örneğin, Pilot’a yüklediğim satranç yazılımının büyüklüğü 14 Kilobyte. Uzunca bir süredir, (Spectrum 48K, Amstrad zamanlarından bahsediyorum), bu kadar küçük yazılımları görmemiştim.

Ayrıca, Pilot’ın daha sonra üzerine yükleyebileceğiniz ekler arasında, modem’e bağlayıp, elektronik posta alışverişi yapabileceğiniz, internet’te web sayfaları arasında dolaşabileceğiniz yazılımlar mevcut. Cihazın küçüklüğünü düşünün ve taşınabilir bir modemle gittiğiniz her yerden elektronik posta okuyabildiğinizi, gönderebildiğinizi hayal edin. Yaşam ne kadar kolaylaşıyor, farkında mısınız?

Biraz daha ileri gideyim. Pilot için, Internet üzerinde onlarca sayfa var. Bunlardan bir tanesinden, herhangi bir romanın tamamını, Pilot’a aktarıp, dilediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Ayrıca, bir kelime işlem yazılımı yükleyerek, mektuplarınızı yazabilirsiniz. Ekrana kalemle yazarken zorluk çekenler için, dilediğiniz anda ekrana klavye deseni çıkarıp, klavye’yi de kullanmanız olası. Amerika’da oldukça popüler olan bu cihaz, henüz Türkçe karakterleri desteklemiyor. Bunun yanında Microsoft Schedule+, Lotus Organizer ile senkronize çalışacak, bilgi alışveriş yazılımlarını temin etmeniz olası.

Geçen sene “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgeleri Oracle Kullanıcı Grubu - EOUG” ‘nin, toplantısından sonra, “Küçük Güzeldir” tanımlaması ile “NC - Network Computer” hakkındaki düşüncelerimi aktarmıştım. Şimdi biraz daha ileri gidebilirim. “Daha küçük daha güzeldir”. Tüm bunların yanında, Microsoft’un Windows CE’si ile çalışan cihazlar hakkındaki görüşlerimi daha sonra aktaracağım.

Gelecek, kalem tabanlı bilgisayarların. Bu cihazları yakından takip etmemizde yarar var. Toplantı saatlerini düzenlemekten, istediğiniz yerde çalışmaya, adres ve telefon bilgilerinizi işlemekten, internet kullanımına kadar herşeyin, cebimizde taşıdığımız minik bir cihazla yapılacağı günler geliyor demek yetersiz. Bugünlerde yaşamaya başladık.

* * * * *

Dilbert isimli bir karakter var. Pek çoğumuz Dilbert’ı tanıyor olabiliriz. Dilbert, iş yaşamında, çalışanlar, şirket sahipleri, yöneticiler arasında gelişen olayları, yaşanan çekişmeleri, kendine has eğlendirici bir üslupla eleştiren bir kişilik. Bunu yaparken, yönetim ile ilgili son derece güzel bilgileri de aktarıyor. Bütün bunlar ince bir mizah dili ile, karikatür şeklinde gerçekleştiriliyor. Bütün bunlar, genelde günlük, haftalık veya aylık yayınlarda görülebilir durumda.

Dilbert’ı yaratan Scott Adams, Dilbert karakteri ile ilgili geçen sene bir kitap çıkarmıştı; “The Dilbert Principle”. Kitap henüz Türkçe’ye çevrilmemiş durumda. Geçtiğimiz ay, bu kitabı Türkiye’de arayıp bulamadım. Bir arkadaşım yurtdışına gitmek üzereydi. Kitabın ismini ona vererek getirip, getiremeyeceğini sordum. Aldığım yanıt müthişti. Kitabın kendisinde olduğunu, hemen kendi kopyasını bana verebileceğini belirtti.

Kitabın arka kapağındaki sözü aktarmak istiyorum;

“En etkisiz çalışanlar, sistemli olarak, en az zarar verebilecekleri pozisyonlara doğru kaydırılırlar.” Yönetim.

Eğer imkan bulursanız, bu kitabı edinin. Yönetimle ilgili güzel fikirleri paylaşın.

* * * * *

“Bir aşık olmak, bir koca olmaktan daha kolaydır. Çünkü; hergün insanın nükteci olması, arada bir nükte yapmasından daha güçtür”. Fransız yazar Honore de Balzac (1799 - 1850) evlilik hakkında bunu belirtmiş.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
91. Sayı önceki yazı 91. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye